تاریخ انتشار :

مدیر جشنواره انیمیشنی آنسی؛

تمرکز بر پدیده مهاجرت در قلب جشنواره انیمیشنی آنسی ۲۰۲۱

میکائیل مارین افزود: اگرچه سخت ترین شرایط را برای آماده سازی جشنواره داشتیم اما این هفته زیباترین جوایز برای همراه بود به طور خلاصه اینکه هرچند در طول آماده سازی جشنواره خیلی ناامیدانه گریه می کردیم اما با دیدن دوباره تماشاگران در داخل خانه شاهد هیجانات و شادی های آنها بودیم که برایمان شیرین بود.

به گزارش رهیافتگان (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان )  گروه ترجمه انجمن اسلامی شهید ادواردو آنیلی سایت رهیافتگان-مترجم: معصومه طاهری موضوع مهاجرت در قلب جشنواره انیمیشنی آنسی ۲۰۲۱  قرار گرفت. بعد از یکسال تعطیلی کرونایی با شروع جشنواره دوباره خنده به لب مردم نشست. انیمیشن «فرار » ساخته جوناس پوهر راسموسن برنده بزرگ جوایز انسی موفق شد همچنین جایزه بهترین فیلم بلند و بهترین موسیقی اوریجینال را از آن خود کند.  این فیلم که در جشنواره ساندنس به عنوان برنده جایزه بزرگ هیات داوری از سینمای جهان انتخاب شده بود و در جشنواره گوتبورگ هم جایزه بهترین مستند نوردیک را برد به عنوان یک داستان فلسفی و پیچیده از فرار توصیف شده و داستان واقعی امین در آستانه ازدواج را تصویر می‌کند که تصمیم می‌گیرد بخش پنهان زندگی‌اش در ۲۰ سال گذشته را عیان کند. در این فیلم داستان دراماتیک زندگی امین به عنوان یک پناهنده افغان به دانمارک تصویر شده است.

با وجود شرایط کرونایی و وضعیت ناپایدار بهداشتی، کارشناسان ۹۶ کشور و مردم محلی توانستند ۶۰ سالگی جشنواره را که به مدت یک سال به تعویق افتاده بود جشن بگیرند. میکائل مارین مدیر جشنواره می گوید: بارها به خودمان گفتیم که با توجه به شرایط مجبور به تغییر در روند جشنواره  به صورت آنلاین خواهیم بود. اما ما تا زمان اعلام رسمی تعطیلی از سوی رئیس جمهور کارمان را به عقب انداخته بودیم. من بارها به کارگروهها گفته بودم: تا زمانی که داوران پایان جشنواره را اعلام نکردند به کار ادامه خواهیم داد.

میکائیل مارین افزود: اگرچه سخت ترین شرایط را برای آماده سازی جشنواره داشتیم اما این هفته زیباترین جوایز برای همراه بود به طور خلاصه اینکه هرچند در طول آماده سازی جشنواره خیلی ناامیدانه گریه می کردیم اما با دیدن دوباره تماشاگران در داخل خانه شاهد هیجانات و شادی های آنها بودیم که برایمان شیرین بود.

شخصیت امین در انیمیشن «فرار» داستان سفر دراماتیک او به عنوان یک فرد پناهنده از افغانستان به دانمارک را روایت می کند. برنده بزرگ این جشنواره ، که اغلب به عنوان یک رویکرد تاریخی توصیف می شود، فیلم فرار ساخته جوناس پوهر راسموسن برنده فیلم بلند داستانی کریستال شد، یک جایزه که شایسته اول بودن را داشت. این فیلم داستان واقعی مهاجرت به غرب یک جوان افغان را روایت می کند، که اکنون دانشجوی دانشگاه دانمارک است و در شرف ازدواج قرار دارد.

میکائیل مارین مدیر جشنواره آنسی می گوید: گروه فیلمبرداری به جشنواره آنسی اعتماد کردند درصورتی که می توانستند این فیلم را در اکشن زنده فیلمبرداری کنند، اما تصمیم گرفتند پروژه را در قالب انیمیشن ارائه دهند تا از قهرمان فیلم محافظت کنند، حتی اگر کار طولانی تر میشد و هزینه بیشتری نیاز داشت. او قطعاً نامزد اسکار می شد و من آن را شایسته می دانم.

وی می افزاید: فیلم بعدی« خانواده افغانی من»  بود ماجرای زن جوانی درکابل افغانستان، با اصالت چک که عاشق مردی افغانستانی می شود و تصمیم می گیرد همه چیز را به خاطر عشقش ترک کند. وی در طول داستان شاهد و بازیگر تحولاتی  می شود که خانواده جدید افغان او روزانه تجربه  می کند. جایزه هیئت داوران امسال به اولین فیلم بلند «خانواده افغانی من» ساخته میکائلا پاولاتووا اهدا شد فیلم محصول مشترک جمهوری فرانسوی و چک بود.

در پایان فیلم «عبور» ساخته فلورانس میاهی توانست جایزه ویژه هیئت داوران را به خود اختصاص دهد. این اولین فیلم داستانی انیمیشن که روی شیشه است. مهاجرت دو خواهر و برادر به نامهای  کیونا و آدریل را روایت می کند مهاجرت آنها از یک کشور نامشخص اروپای شرقی را به تصویر کشیده است.

میکاییل مارین می گوید: کاملاً نادر است که موضوعی خاص در انتخاب جشنواره برجسته شود. مهاجرت، به تمام معانی آن به وضوح در اکثر فیلم های حاضر و جوایز امسال آنسی غالب است. برندگان اصلی  در واقع موضوعی را دنبال کرده اند که ازموضوعات داغ و غیرقابل انکار است. من فکر می کنم که جوایز امسال جشنواره خوب و کاملا متعادل است، در واقع ما این روزها مضمون مهاجرت را به شدت احساس می کنیم. سینمای انیمیشن همیشه بازتاب بدی های زمانه ما بوده است. این دنیا به اندازه قدرت سینمای واقعیت را زیر سوال می برد.

میکائیل مارین ادامه می دهد: امروز از کار رضایت داریم زیرا موفق شده ایم تا اطمینان حاصل کنیم خریداران از حدود شصت کشور در بازار بین المللی فیلم انیمیشن حضور دارند.

مدیر جشنواره خاطرنشان می کند: می بینیم که امسال دو کارگردانی که در بالاترین جایگاه ظاهرشدند یکی میکائلا پاولاتووا  کارگردان چک است که «خانواده افغان من» را ساخته است و دیگری دیگر فلورانس میاهی با فیلم« عبور» هنگام اکران عمومی فیلم هایشان تاثیر زیادی بر مخاطبان داشتند. من فکر می کنم این نشانه خوبی است که به این حرفه ارسال می شود.

گروه ترجمه انجمن اسلامی شهید ادواردو آنیلی سایت رهیافتگان-مترجم: معصومه طاهری

 

اشتراک گذاری :


آخرین اخبار