تاریخ انتشار :

سبک زندگی اسلامی

مراقب باشیم طنز با تمسخر متفاوت است

اینکه مثلا فلان شخصیت سیاسی را بخاطر چهره‎اش مورد تمسخر قرار دهیم چون با ما در یک جبهه قرار ندارد و یا حتی دشمن ما و مردم است کار درستی نیست. تمسخر البته فقط به چهره و دماغ و… خلاصه نمی‎شود.

 به گزارش رهیافتگان (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان ) یادداشت از محمد جواد طاهری / سیاست این روزها خواه ناخواه با جان مردم ایران آمیخته شده است البته این نکته که سیاست ما عین دیانت ماست از شهید آیت الله مدرس نکته مهمی است که مانند یک مانیفست برای همه ما راه را روشن می‎ کند. نکته حقی که بر اساس آموزه‎ های اسلامی و شیعی نقل شده است چه آنکه اگر سیاست ما عین دیانتمان نباشد پس منطبق بر نفسانیات و حالات شیطانی خواهد بود که تاثیرش را بر فرد و جامعه خواه ناخواه خواهد گذاشت.

یکی از مواردی که این روزها در جامعه خصوصا به واسطه فراگیر شدن فضای مجازی رواج یافته است، تمسخر کردن است عملی زشت و ناپسند خداوند در قرآن صراحتا آن را نهی کرده است. اما با رشد فضای مجازی این اتفاق نه تنها در بین نخبگان بلکه در میان مردم عادی به شیوه‎ های مختلف رواج پیدا کرده است.

یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا لَا یَسْخَرْ قَوْمٌ مِنْ قَوْمٍ عَسَىٰ أَنْ یَکُونُوا خَیْرًا مِنْهُمْ وَلَا نِسَاءٌ مِنْ نِسَاءٍ عَسَىٰ أَنْ یَکُنَّ خَیْرًا مِنْهُنَّ ۖ وَلَا تَلْمِزُوا أَنْفُسَکُمْ وَلَا تَنَابَزُوا بِالْأَلْقَابِ ۖ بِئْسَ الِاسْمُ الْفُسُوقُ بَعْدَ الْإِیمَانِ ۚ وَمَنْ لَمْ یَتُبْ فَأُولَٰئِکَ هُمُ الظَّالِمُونَ .

‌ای اهل ایمان، مؤمنان هرگز نباید قومی قوم دیگر را مسخره و استهزا کنند، شاید آن قوم که مسخره می‌کنند از خود آنان بهتر باشند؛ و نیز بین زنان با ایمان قومی دیگری را سخریّه نکنند که بسا آن قوم از خود آن زنان بهتر باشند، و هرگز عیبجویی (از همدینان) خود مکنید و به نام و لقب‌های زشت یکدیگر را مخوانید که پس از ایمان به خدا نام فسق (بر مؤمن نهادن) بسیار زشت است و هر که توبه نکند چنین کسان بسیار ظالم و ستمکارند.

 

فایل صوتی تلاوت آیه ۱۱ سوره حجرات

تمیز دادن بین طنز، فکاهی و هجو یا تمسخر کار سختی است کاری که حتی پیش از این و قبل از انقلاب مجازی هم متخصصان گاه ناخواسته وارد آن می‎ شدند و مجادلات عملی و ادبی را بر می انگیخت همچنین در فقه بحث‎های زیادی در باب این قلم فرسایی ها که امروز تصویری نیز شده ‎اند انجام گرفته است. ولی انقلاب مجازی باعث شده تا همه مردم وارد این فضا شوند و به تولیدکنندگان محتوا تبدیل گردند. تولید کنندگان محتوایی که گاه حوزه تاثیرشان فقط در حد دوستان و آشنایان است و گاه جمعیت قابل ملاحظه‎ ای را در بر می‎ گیرد.

این روزها ممکن است فردی ناگهان و بدون داشتن پشتوانه فکری فقط و فقط بخاطر هجوهایش به یک چهره اینستاگرامی یا یویتیوبی تبدیل شود. این چهره ممکن است حتی مذهبی باشد و برای حمایت از مذهب رفتارهای از خود بروز دهد که در دین آن را نهی کرده ‎اند. تمسخر از جمله این رفتارهاست که باید مراقب آن باشیم.

اینکه مثلا فلان شخصیت سیاسی را بخاطر چهره‎اش مورد تمسخر قرار دهیم چون با ما در یک جبهه قرار ندارد و یا حتی دشمن ما و مردم است کار درستی نیست. تمسخر البته فقط به چهره و دماغ و… خلاصه نمی ‎شود.

متاسفانه برخی رسانه های رسمی در این باب ورودهای ترسناکی داشته ‎اند. برنامه دکتر سلام از آن جمله بود که در کنار اثرات مثبتش گاهی ناخواسته یا خواسته وارد تمسخر افراد و شخصیتها می ‎شد. این برنامه باعث شد تا قبح تمسخر برای افراد ریخته شود و حتی استعداد سخره کردن در برخی شکوفا شود.

بیایید قبل از هر اقدامی حتی در دفاع از دین و شخصیتهای دینی بررسی کنیم که آیا کار ما و رفتار ما با اصول اسلامی سازگار هست یا نه!!

این سنجش البته به ابزارهای مختلفی نیاز دارد که مهمترین آنها قرآن کریم و بعد از آن روایات است در این بین منبری‎ها و سخنرانان مشهور وظیفه سنگینی بر عهده دارند بعد از آن رسانه ‎های دیگر همچون صدا وسیما و خصوصا شبکه قرآن که باید مفاهیم قرآنی را با تولیدات خود به جامعه تزریق کند.

منبریان علاوه بر آموزش اصول دینی باید صدای قرآن و مکتب نیز باشند و امر به معروف خود را خطاب به کسانی که راه را اشتباه می‎ روند انجام دهند چه این افراد مردم عادی یا چهره های رسانی در فضای مجازی باشند چه مداحان چه حتی سیاسیون و رسانه‎ های رسمی و غیر رسمی.

آنچه مسلم است این است که تمسخر جزو گناهان محسوب می شود که آثار وضعی خود را در جامعه نیز خواهد گذاشت. پس قبل از هر نو نقد طنزی تامل کنیم که این نقد تمسخر فرد یا گروه یا … نباشد.

اشتراک گذاری :


آخرین اخبار