تاریخ انتشار :

پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن کریم

انتشار کتاب رابطه قرآن و کتاب مقدس

کتاب «رابطه قرآن و کتاب مقدس» به همت پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن کریم و پژوهشکده فلسفه و کلام اسلامی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی تدوین شده است.

به گزارش رهیافتگان (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان )  غرسبان با اشاره به رونمایی از کتاب «رابطه قرآن و کتاب مقدس» نوشته حجت الاسلام سید حامد علیزاده موسوی «عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی» گفت: این کتاب به همت پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن کریم و پژوهشکده فلسفه و کلام اسلامی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی تدوین شده است.

وی به معرفی اجمالی کتاب مذکور پرداخت و اظهار داشت: این کتاب در ۳۳۷ صفحه و طی چهار فصل به نقد و بررسی دیدگاه های «آنجلیکا نویورت» می پردازد، به این گونه که در فصل نخست، مبانی دیدگاه این مستشرق، در فصل دوم دیدگاه وی در زمینه رابطه قرآن با کتاب مقدس، در فصل سوم شاخصه های این دیدگاه و در فصل چهارم نقد و ارزیابی آن مورد بحث قرار می گیرد.

غرسبان در ادامه مسأله مطرح در میز کار توسعه و تعمیق فرهنگ قرآن را «ضعف حضور ادبیات و مرجعیت قرآن در فرهنگ عمومی و تخصصی» دانست و گفت: برای حل این مسأله سه کارگروه «فرهنگ عمومی»، «مرجعیت علمی قرآن» و «قرآن و مستشرقان» تشکیل شده است.

وی اضافه کرد: کارگروه «قرآن و مستشرقان» با ریاست  واعظی «رئیس دفتر تبلیغات اسلامی» تشکیل شده و نقدهایی که خاورشناسان و مستشرقان به قرآن کریم و معارف آن دارند را مورد بررسی قرار می دهد و به صورت نقادانه به بررسی آثار مستشرقان در خصوص معارف دینی و قرآن کریم می پردازد و آنها را به چالش می کشد.

دبیر میز کار توسعه و تعمیق فرهنگ قرآن دفتر تبلیغات اسلامی در پایان عنوان کرد: گروه مطالعات تطبیقی پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی بخش «استشراق» را بر عهده گرفته و موظف شده است طرح های مطرح شده در این کارگروه را در راستای حل مسأله میز کار توسعه و تعمیق فرهنگ قرآن با رویکرد مسأله محوری پیش ببرد.

اشتراک گذاری :


آخرین اخبار