تاریخ انتشار :

مسجد سن پترزبوگ

بزرگترین مسجد اروپا در اوائل قرن بیستم

مسجد سن پترزبورگ با مناره هایی به ارتفاع ۴۹ متر و گنبد آبی ۳۹ متری هنگامی که در سال ۱۹۱۳ افتتاح شد بزرگترین مسجد اروپا بود.

به گزارش رهیافتگان (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان )  مسجد سن پترزبورگ (به روسی: Санкт-Петербу́ргская мече́ть) ، هنگامی که در سال ۱۹۱۳ افتتاح شد بزرگترین مسجد اروپا در خارج از ترکیه بود.

مناره های مسجد سن پترزبورگ ۴۹ متر و گنبد آن ۳۹ متر ارتفاع دارند. این مسجد در مرکز شهر سن پترزبورگ واقع شده است و می تواند تا پنج هزار نمازگزار را در خود جای دهد.

سنگ بنای این مسجد در سال ۱۹۱۰ در بیست و پنجمین سالگرد سلطنت عبدالاحد خان در بخارا گذاشته شد.این مسجد که هدیه ای از امیر بخارا به شهر سن پترزبورگ است گنبد موزاییکی به رنگ آسمان دارد و مناره های دوقلوی آن از سراسر شهر قدیمی روسیه قابل مشاهده است.

 در آن زمان ، جامعه مسلمانان پایتخت وقت روسیه بیش از ۸۰۰۰ نفر جمعیت داشت و ساختار پیش بینی شده برای این مسجد قادر به پذیرش بیشتر آنها بود.معمار «نیکولای واسیلیف» این مسجد را بر اساس الگوی «گور امیر» ، مقبره تامرلان در سمرقند بنا کرد و ساخت آن تا سال ۱۹۲۱ به پایان رسید.

عبادت کنندگان در این مسجد بر اساس جنسیت در هنگام عبادت از یکدیگر جدا می شوند. زنان در طبقه اول عبادت می کنند و مردان در طبقه همکف.گزارش ها حاکی از آن است که این مسجد از سال ۱۹۴۰ تا ۱۹۵۶ به روی نمازگزاران بسته بود.

در سال ۱۸۸۲ « Selim-Girei Tevkelev » که در سال ۱۸۶۵ به عنوان مفتی اورنبورگ منصوب شد در مورد لزوم ایجاد مسجدی در سن پترزبورگ با وزیر «کانت تولستوی» توافق کرد. در سال ۱۹۰۶ تولستوی کمیته ویژه ای به ریاست آهون آتاولا بایازیتوف تشکیل داد تا در طی ۱۰ سال ۷۵۰ هزار روبل برای ساخت مسجد جمع کند.

آنها مجموعه هایی را در شهرها و ولایت های روسیه ترتیب دادند و از طرف بسیاری از حامیان مالی کمک مالی دریافت کردند.علاوه بر این کمیته اوراق بهادار ورودی به مبلغ کل ۱۴۲ هزار روبل و همچنین تمبر برای اجرایی شدن پروژه مسجد منتشر کرد.

بزرگترین اهدا کننده کمک های مالی برای ساخت این مسجد «سعید عبدالاحد» امیر بوچارا بود که تمام هزینه های ساخت را به عهده گرفت.اجازه خرید این مکان توسط امپراطور نیکلاس دوم در پیترهوف در ۳ ژوئیه ۱۹۰۷ داده شد. نمای ساختمان با ترکیب زیور آلات شرقی و موزاییک های آبی فیروزه ای ساخته شده است.

در ۳ فوریه ۱۹۱۰ ، مراسم گذاشتن سنگ بنای این مسجد توسط بنیاد «اهون بایازیتوف» با حضور شخصیت های حکومتی ، مذهبی و اجتماعی انجام شد.از جمله کسانی که در این مراسم حضور داشتند می توان به «محمد علیم خان» ، سفیران  عثمانی و ایران  و «توکلف» ، رهبر حزب مسلمانان در دوما اشاره کرد.

دیوارهای مسجد با گرانیت خاکستری ساخته شده و گنبد و هر دو مناره با سرامیک موزاییکی به رنگ آبی آسمانی پوشانده شده اند.همه  اینها توسط پیتر وولین در کارگاه خود در کیکرینو ساخته شدند و صنعتگران ماهر از آسیای میانه در ساخت مسجد مشارکت داشتند.

 نمای مسجد با آیاتی از قرآن با استفاده از خط عربی تزئین شده است  و ستون های داخلی از سنگ مرمر سبز ساخته شده اند.این مسجد توسط فرش های بزرگ ساخته شده ویژه ای که توسط صنعتگران آسیای میانه بافته شده بود ، پوشانده شده بود.

در سال ۱۹۴۰ ، مقامات شوروی این خدمات را ممنوع و ساختمان را به انبار تجهیزات پزشکی تبدیل کردند.اما ده روز پس از سفر سوکارنو ، اولین رئیس جمهور اندونزی به سن پترزبورگ مسجد این شهر در سال ۱۹۵۶ به جامعه مذهبی مسلمانان سن پترزبورگ بازگردانده شد.

گفتنی است مرمت اساسی مسجد سن پترزبوگ در سال ۱۹۸۰ انجام شد.

منبع: شبستان

اشتراک گذاری :


آخرین اخبار