تاریخ انتشار :

کاردینال کلیسای کاتولیک و اسقف اعظم وین

تدوین «نقشه اسلام» در اتریش یک اسلام هراسی آشکار است

کریستوف شونبورن، کاردینال کلیسای کاتولیک و اسقف اعظم وین ضمن مخالفت با اقدام دولت این کشور در رونمایی از «نقشه اسلام سیاسی» در اینترنت، اعلام کرد: تدوین این نقشه اقدامی نگران‌کننده است و به آرامش و ثبات جامعه کمک نمی‌کند.

به گزارش رهیافتگان (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان )به نقل از پایگاه خبری «روسیا الیوم»، کاردینال کریستوف شونبورن در این باره گفت: باید یک نقشه جامع که شامل تمامی طوایف و انجمن‌های دینی بدون هیچ تبعیضی باشد، جایگزین این نقشه شود.

وی افزود: روابط بین جوامع مذهبی در اتریش بر اساس اعتماد متقابل و گفت‌وگو استوار است و تمرکز بر دین خاصی به نفع ثبات جامعه نیست.

کاردینال شونبورن تصریح کرد: در پایان ماه جاری نمایندگان فرقه‌ها و جوامع مختلف اسلامی را به یک میز گرد گفت‌‌وگو دعوت خواهم کرد تا نظرات و دیدگاه‌های آن‌ها را بشنوم.
اسقف اعظم وین تأکید کرد: به نفع اتریش است که روابط براساس تفاهم و گفت‌وگوی سازنده با جامعه مسلمانان ایجاد کند.
یادآوری می‌شود، اقدام دولت اتریش در رونمایی از نقشه اسلام سیاسی در فضای مجازی با اعتراض انجمن‌ها و نهادهای اسلامی مواجه شد، و این نهادها تأکید دارند که دولت برای برچسب زدن به همه مسلمانان به عنوان یک خطر این برنامه را طرح کرده است.

در این نقشه اسامی و نشانی ۶۲۳ مسجد و تشکل اسلامی در این کشور درج شده است. علاوه بر آن درباره ارتباطات مساجد و تشکل‌های اسلامی با خارج نیز در این نقشه اطلاعات داده شده است.

سازمان جوانان مسلمان اتریش اعلام کرد که علیه برنامه نقشه اسلام سیاسی دولت این کشور به دادگاه شکایت خواهد کرد. به گفته این سازمان، انتشار اسامی و نشانی صدها مسجد و نهاد اسلامی، مسلمانان اتریش را در ناامنی قرار داده است.

این نقشه به گفته منتقدین، «تروریسم و اسلام را یکسان  شمرده» و سبب اسلام‌هراسی می‌شود.

«نقشۀ اسلام» با همکاری دانشگاه وین ومرکز اسناد اتریش درباره اسلام سیاسی تهیه شده است.

انتشار این نقشه اعتراض نمایندگان ادیان دیگر را نیز برانگیخت. کلیسای پروتستان درباره این نقشه ابراز نگرانی کرده است. اسقف چالوپکا از سوزان راب، وزیر مهاجرت اتریش خواست نقشه اسلام سیاسی را از اینترنت خارج کند.

منبع: ایکنا

اشتراک گذاری :

آخرین اخبار