تاریخ انتشار :

سهیل اسعد

وبینار تخصصی «امام خمینی(ره) مجدِّد دین و مذهب در عصر کنونی»،

سهل اسعد عصر امروز در وبینار تخصصی «امام خمینی(ره) مجدِّد دین و مذهب در عصر کنونی»، ضمن مقایسه فضای بین‌المللی در قبل و بعد از انقلاب اسلامی، تصریح کرد این فضا بر اثر جنبشی که امام خمینی رهبر آن بود، تغییر کرد.

 به گزارش رهیافتگان (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان )   به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی حج، سهل اسعد، فعال بین‌المللی از کشور آرژانتین در وبینار تخصصی «امام خمینی(ره) مجدِّد دین و مذهب در عصر کنونی» که عصر امروز به مناسبت سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) برگزار شد، به فضای بین‌المللی و تأثیر حرکت امام خمینی(ره) بر این فضا اشاره کرد و گفت: اگر بخواهیم آثار حرکت امام(ره) را خوب درک کنیم، باید به بحث تطبیقی بپردازیم و بین فضای تبلیغ بین‌الملل قبل از انقلاب اسلامی و وضعیت کنونی مقایسه‌ای داشته باشیم.

وی ادامه داد: قبل از انقلاب، در فضای مکتب اهل‌بیت(ع) در بعد بین‌المللی، طبیعتاً تبلیغ بسیار محدود و اطلاعات مردم نسبت به مسائل دینی، تدین و سطح بصیرت بسیار مختصر بود و تعداد متدینین نیز بسیار اندک بود؛ کشورهایی همچون برزیل، آرژانتین، شیلی بولیوی، پرو، ونزوئلا و کلمبیا که جزء کشورهای امریکای لاتین هستند، وضعیت فرهنگی و دینی خوبی نداشتند و به سطحی رسیده بودند که از اسلام خارج شده بوده و هیچ اثر عملی از اسلام در زندگی و رفتارشان دیده نمی‌شد.

اسعد ادامه داد: با پیروزی انقلاب حضرت امام(ره)، تسهیلات و امکاناتی را در اختیار حوزویان، علما و فعالین فرهنگی قرار دادند که یک تحول جدی و چندبعدی در مناطق مختلف دنیا ایجاد شد. به لحاظ امکانات نیز در حال حاضر در بیشتر کشورهای دنیا مساجد، حسینیه‌ها و مراکز فرهنگی و همچنین محل تجمع شیعیان اهل‌بیت(ع) گسترش یافته است.

وی افزود: خوشبختانه پس از پیروزی انقلاب اسلامی، شاهد تحول بسیار عمیق و قوی در امت اسلامی در ابعاد مختلف فرهنگی و تبلیغی بودیم. امروز اسلامی که بعد از پیروزی انقلاب و حرکت امام معرفی می‌شود، یک اسلام کاملاً متفاوت است؛ اسلام به عقلانیت و تفکر عمیق شناخته می‌شود و به معنی حکومت و قیام علیه ظلم است.

این فعال بین‌الملل از کشور آرژانتین همچنین به تأثیر پیروزی انقلاب اسلامی و حرکت امام خمینی(ره) در اشاعه سیره اهل‌بیت(ع) اشاره کرد و گفت: پس از انقلاب، اهل‌بیت(ع) محور قرار گرفتند، قبل از این رخداد تاریخی امام حسین(ع)، واقعه عاشورا و اربعین حتی از سوی مسلمانان مغفول واقع شده بود، اما در حال حاضر شاهد هستیم به این مهم بسیار توجه می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: از دیگر تأثیرات انقلاب اسلامی، قوت، قدرت و نیروی سیاسی تشیع است که می‌توان وضعیت سیاسی و اجتماعی شیعیان لبنان را در ۵۰ سال گذشته با دوران کنونی مقایسه کرد که اصلاً قابل مقایسه نیست؛ خوشبختانه امروزه حرکت امام خمینی(ره) و آثار این حرکت موجب افتخار تمامی مسلمانان است.

 

راز محبوبیت امام خمینی(ره) در جهان

مدیر موسسه الکوثر ترکیه راز محبوبیت امام خمینی(ره) را در جهان معرفت الهی و انکار تمام قدرت‌های غیر از خدا ذکر کرد.

قدیر آکاراس، مدیر موسسه الکوثر ترکیه نیز در این وبینار تخصصی ابراز کرد: در تاریخ و آیات قرآنی انسان‌هایی بوده‌اند که جان خود را نثار خدا کرده و تاریخ را دگرگون کردند.

وی ابراز کرد: این مردان خدا مسیرهای جدیدی را پیش روی بشر قرار داده و عصر جدیدی را مژده داده‌اند. این شخصیت‌های سرنوشت‌ساز، پیامبران، اندیشمندان، سیاستمداران و گاهی نیز علمای دین بوده‌اند؛ امام خمینی(ره) از جمله این شخصیت‌ها بودند که باعث به وجود آمدن تغییرات مهمی در آینده تاریخ بشر در تلاقی قرون ۲۰ و ۲۱ شده‌اند و انقلابی را رقم زدند که تمام جهان بشریت را تحت تأثیر قرار داد.

آکاراس ادامه داد: امام خمینی(ره) از شخصیت‌های کم‌نظیر در تاریخ و از رجال الله هستند. در برهه‌ای از تاریخ که اسلام و به‌طور عمومی دین در غرب و شرق عالم رنگ باخته و از زندگی روزمره انسان‌ها بیرون رانده شده بود، امام خمینی(ره) به عنوان یک عالم دینی و از یک حوزه علمی خطاب به تمام جهان فریاد سر می‌دهد و با جمله «نه شرقی ، نه غربی»  تمام جهان را تحت تأثیر قرار می‌دهد و با عبارت «جمهوری اسلامی» مسیر تازه‌ای را می‌گشاید.

 

صبر و استقامت از ویژگی‌های بارز امام خمینی(ره)

مدیر موسسه الکوثر ترکیه در ادامه بیان کرد: تنها هدف ایشان خدا بود و غیر خدا هیچ چیزی را قبول و از هیچ‌چیز ترسی نداشت. همچون آیه شریفه «فاستقم کما اُمرت» صبر و استقامت نشان داد و خداوند نیز یاری و نصرت خود را بر او نازل کرد. در ریشه تمام این اتفاقات عرفان و معرفت ایشان قرار دارد. با اینکه تمام جهان امام خمینی(ره) را با انقلاب سیاسی‌اش شناخته‌اند اما وی چه در زمینه سیاست و چه در زمینه علمی دوست داشت که با عرفانش دیده و شناخته شود و در واقع این خصوصیتی بود که هم به سیاست و هم به دیگر رفتارهای او معنی می‌داد.

آکاراس خاطرنشان کرد: در تاریخ که نگاه می‌کنیم ریشه تمام تغییراتی که انبیای الهی همچون حضرت نوح(ع) و حضرت ابراهیم(ع) تا حضرت موسی(ع)‌، حضرت عیسی(ع) و در آخر حضرت محمد(ص) ایجاد کرده‌اند نشان از معرفت الهی آنان  بوده است و دلیل اثرگذاری و محبت نسبت به امام خمینی(ره) در تمام جهان نیز معرفت الهی او، تعهدش نسبت به خدا و انکار تمام قدرت‌های غیر از خدا بوده است.

 

تأثیر انقلاب اسلامی بر مستضعفان جهان

وی ادامه داد: پیروزی انقلاب اسلامی ایران همان میزان که در جغرافیای ما تأثیر بزرگی داشت بر مستضعفان جهان نیز تأثیر انقلابی ایجاد کرد؛ اعتقاد و تأکید امام خمینی(ره) به وحدت، نشان‌دهنده و بشارت‌دهنده جهانی است که با اتحاد مستضعفان، مظلومان و مسلمانان می‌توان ایجاد کرد که نام این دگرگونی «انفجار نور» به معنی پراکنده شدن روشنایی گذاشته شد.

مدیر موسسه الکوثر ترکیه معتقد است، در جهان امروز در پس‌زمینه نفرت ملت‌ها از آمریکا و صهیونیسم ، بیداری اسلامی و اتفاقات اسلامی از آفریقای شمالی تا خاور دور، به حکومت رسیدن و قدرت گرفتن اسلام‌گرایان در کشورهای مختلف از جمله ترکیه، انقلاب امام خمینی(ره) وجود دارد و اثرات اسلام ناب محمدی که او به جهان عرضه کرده است در همه این اتفاقات دیده می‌شود.

 

گسترش بیداری و تحول در جهان

وی با بیان اینکه قبل از امام خمینی(ره) جهان اسلام در محدوده خودش در یک وضع ذلت‌بار زندگی می‌کرد، گفت: با حضور امام خمینی(ره) یک بیداری و تحول در جهان پدید آمد و این تحول روز به روز و موج به موج در حال گسترش است زیرا بزرگ‌ترین مانع در مقابل صهیونیسم و امپریالیسم و مهم‌ترین عامل باطل کننده نقشه‌های شیطانی آنان نیز همین بیداری و تحول است.

آکاراس افزود: امام خمینی(ره) با عشقی که به خدا و به اهل‌بیت(ع)داشتند، با وصیت‌نامه‌ای که برای ما به یادگار گذاشتند و با تأسیس اصل ولایت‌فقیه همیشه زنده خواهند بود.ایشان با اندیشه‌ها، اخلاق اسلامی و موضع‌گیری سیاسی‌شان که نماد «فاستقم کما اُمرت» است، یک دولت اسلامی نمونه و شخصیت مثال‌زدنی و یک اصل جامع به عنوان ولایت‌فقیه به جهان ارائه کرده است که آینده جهان و به‌ویژه مسلمانان را تضمین کرده و جهان تازه‌ای را برای آماده‌سازی عصر ظهور پایه‌گذاری کرده است.

وی یادآور شد: تمام مسلمانان و به‌ویژه ما مسلمانان ترکیه از امام خمینی(ره) با امتنان یاد می‌کنیم و در پیشگاه خداوند قول می‌دهیم که راه ایشان را ادامه داده و از خط‌مشی و راه او جدا نشویم.

منبع: ایکنا

اشتراک گذاری :


آخرین اخبار