تاریخ انتشار :

بلژیک

جریمه شرکت حمل ونقل بلژیکی به خاطر تبعیض علیه یک زن مسلمان محجبه

دادگاهی در بلژیک، شرکت حمل و نقل درون شهری بروکسل را به خاطر تبعیض در استخدام یک زن محجبه جریمه کرد. این شرکت از تصمیم خود مبنی بر عدم اعتراض به حکم دادگاه خبر داد.

 به گزارش رهیافتگان (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان )  به نقل از بروسل تایمز، یک شرکت حمل و نقل بروکسل از تصمیم خود مبنی بر عدم اعتراض به حکم دادگاه مبنی بر جریمه ۵۰ هزار یورویی  به دلیل تبعیض علیه یک زن مسلمان محجبه خبر داد. این شرکت همچنین اعلام کرد ممکن است به زودی ممنوعیت حجاب را لغو کند.

مرلین اربوئر، رئیس هیئت مدیره این شرکت گفت: شرکت حمل و نقل بین شهری بروکسل (STIB-MIVB) همیشه در زمینه احترام به تنوع دینی پیشگام بوده است. به همین دلیل است که ما می‌خواهیم در این مسیر ادامه دهیم و هیأت مدیره تصمیم گرفت تقاضای تجدید نظر نکند.

پرونده علیه STIB به دسامبر ۲۰۱۵ برمی‌گردد که یک زن باحجاب برای اولین بار در این شرکت حمل و نقل درخواست کار کرد. وی پس از رد شدن درخواست خود برای دومین بار در ژانویه ۲۰۱۶ درخواست داد و دوباره رد شد.

دادگاه کار در بروکسل با دفاع از حقوق این زن اعلام کرد وی نه تنها مورد تبعیض مستقیم دینی قرار گرفته بلکه تبعیض غیرمستقیم جنسیتی نیز علیه وی اعمال شده است.

این دادگاه با انتقاد از رفتار این شرکت، آن را به پرداخت غرامت حداقل ۵۰ هزار یورو به فرد متضرر محکوم کرد.

یوسف هندیچی، معاون PTB (حزب کارگران بلژیک) در بروکسل از این حکم به عنوان یک پیروزی یاد کرد. هندیچی گفت: ما به کمیته اجرایی بخاطر این تصمیم فراگیر و شجاعانه تبریک می‌گوییم.

وی افزود: احزاب در دولت فرصت دارند که به طور قابل توجهی تبعیض را کاهش داده و آزادی زنان را که نیاز به کار دارند ارتقا دهند. بنابراین آنها باید اطمینان حاصل کنند که زنان کارگر در نهایت بر اساس مهارت و کیفیت خدمات، به جای ظاهر و دین خود مورد قضاوت قرار می گیرند.

با وجود اختلاف نظر بسیاری از احزاب سیاسی مختلف در مورد این حکم، همچنان این امکان وجود دارد که این ممنوعیت همچنان برقرار باشد. با این حال، سیاست بی طرفی STIB اکنون از طریق یک فرایند مشارکتی بررسی می‌شود و این سازمان باید تصمیم بگیرد که حداکثر تا پایان ماه ژوئن در مورد چگونگی تغییر آن تصمیم‌گیری کند.

بلژیک کشوری است که زنان باحجاب در آن به حاشیه رانده شده‌اند. بنابراین، این تصمیم برای مسلمانان این کشور نیز بسیار ارزشمند است.

در اوایل سال جاری،سازمان مقابله با اسلام هراسی در بلژیک (CCIB) تصمیمی را مبنی بر اجازه دانشجویان مسلمان در دانشگاه‌های فرانسه زبان منطقه والونیای بلژیک اعلام کرد که از سپتامبر ۲۰۲۱ می‌توانند آزادانه حجاب را داشته باشند.

اسلام پس از مسیحیت دومین دین بزرگ بلژیک است. تعداد دقیق مسلمانان در بلژیک مشخص نیست اما منابع مختلف تخمین می‌زنند که بین ۴ تا ۷,۶ درصد از جمعیت این کشور پیرو اسلام باشند.

منبع:ایکنا

اشتراک گذاری :

آخرین اخبار