تاریخ انتشار :

آنه ماریجه تازه مسلمان هلندی

زیباترین آیه ای که خواندم این است: “او شما را گمشده یافت پس هدایت تان کرد”

حجاب فقط برای خانمها نیست. حجاب چیزی بیش از روسری است، اخلاق و رفتار است. برای آقایان هم هست. حجاب، کم کردن نگاه و پوشیدن لباسهای پوشیده است. خداوند سبحان   قبل از اینکه به ما دستور دهد ، آقایان را به حجاب سفارش کرد.

 به گزارش رهیافتگان (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان ) گروه ترجمه انجمن اسلامی شهید ادواردو آنیلی سایت رهیافتگان- مصاحبه اختصاصی سایت رهیافتگان با تازه مسلمان هلندی آنه ماریجه ، از هلند ، – مصاحبه کننده: بنت الهدی مفخمی–  مترجم از زبان انگلیسی :مونا نیکزادفر

اصل مصاحبه رااینجا ببینید

سلام بر شما. تشرف شما به اسلام را  تبریک می گویم، ممنون از اینکه در این مصاحبه شرکت کردید.

قبل از هر چیز، لطفاً در مورد خودتان برای ما بگویید؟ (نام، کشور، شغل، رشته تحصیلی، مدرک تحصیلی، سوابق شما ، سن ، مکانی که در آن بزرگ شده اید و هر چیز جالب در مورد سابقه خود)

اسم من آنه ماریجه است و اهل هلند هستم. من در حال حاضر دو شغل در خدمات کترینگ دارم و در رشته علوم کامپیوتر تحصیل میکنم. من ۲۰ سال سن دارم و  با یک مرد الجزایری هم ازدواج کردم. او هنوز با من زندگی نمی کند چون ویزا ندارد. امروزه ازدواج کردن به این معنی نیست که شما تابعیت بدست آورید . من  در خانواده مسیحی بزرگ شده ام اما هرگز واقعاً آن را باور نکردیم.

 

 چند خواهر و برادر دارید؟ و در خانواده ی خود چه جایگاهی دارید؟

من سه خواهر دارم. لیزت ، استفانی و آماندا. آنها ۳۴ ، ۳۲ و ۳۰ ساله هستند. من دیگر با لیزت در تماس نیستم زیرا او نمیخواهد که با خانواده در تماس باشد.در خانواده ام،  من ستون هستم یعنی  کسی هستم که همه در کنار هم نگه داشته است. این جایگاهی است که من پیش از مسلمان شدن داشتم واین همان موقعیتی است که سعی می کنم آنرا حفظ کنم.

 

 لطفاً در مورد دین قبلی خود، قبل از مسلمان شدنتان بگویید!

قبلا، من مسیحی بزرگ شدم اما ما در خانه مان به هیچ مذهبی عمل نمی کردیم.

 

چگونه با اسلام آشنا شدید؟ چه چیزی شما را به طور خاص جذب اسلام کرد؟

آنچه مرا برای ورود به اسلام جلب کرد رفتار دیگران بود. بسیاری از مردم به من گفتند “اگر این کار را نکنی به جهنم می روی”مطمئناً ، به نوعی درست بود اما فقط باعث عصبانیت من می شد “شما  کی هستید که به من بگویید من به جهنم خواهم رفت” و …

 

کی و چطور مسلمان شدید؟ (همچنین در مورد آخرین ثانیه قبل از مسلمان شدنتان هم صحبت کنید)

در آخر… من با پسری بنام محمد آشنا شدم. او عاشق بود (و هنوز هم هست). او در مورد اسلام چیزی به من نگفت اما راه را به من نشان داد… او با نشان دادن چیزهایی که توضیح زیادی درباره ی آنها نمیداد، من را کنجکاو کرد.

 

سفر شما به اسلام از چه زمانی شروع شد؟ (به نظر خودتون)

پس، شروع کردم به پرسیدن سوالهای  زیادی از او و بعد دیدم که عاشق او و رفتارهای او شده ام.او هیچوقت مرا مجبور به پذیرفتن اسلام نکرد، اسلام همیشه انتخاب من بوده است. او حتی از من پرسید که آیا مطمئن هستم ومن را مجبور به گفتن شهادتین نکرد. اول اجازه داد ببینم آیا واقعاً  میتوانم آن را ادامه دهم. و درآخر از من خواست آن را بگویم. اینگونه بود که به مسلمان شدم. و ۸ ماه بعد از آن ازدواج کردیم.

 

آیا برای گفتن شهادتین مردد بودید؟

این تصمیم سختی بود .. زیرا اگر وارد اسلام می شدم ، مجبور می شدم  از کار و مطالعه ای که انجام می دادم دست بکشم. من رشته پرستاری می خوندم که بخاطر آن باید مردان برهنه را می شستم. و همچنین کار من در یک  پیتزا فروشی با مشروبات الکلی و گوشت خوک بود. سخت بود چون می خواستم پرستار شوم و به پول نیاز داشتم.اما من این کار را کردم من در اسلام، یک قدم جلوتررفتم و از آن پشیمان نشده ام (خوب شاید هفته اول …  بخاطر دست کشیدن از یک رویا غمگین بودم).

 

 وقتی برای آخرت(دنیای دیگر) خود کار می کنید چه احساسی دارید؟

وقتی برای آخرت کار می کنم، احساس خوشبختی می کنم. این باعث می شود که احساس خوبی داشته باشم که خوب کار می کنم. این باعث می شود من احساس کنم که وظیفه خود را در قبال خداوند سبحان  انجام می دهم.

 

 آیا وقتی که مسلمان شدید، با اعضای خانواده خود مشکلی داشتید؟ چگونه درگیری  با اعضای خانواده خود را کنترل کردید و بدست گرفتید ؟

وقتی مسلمان شدم، مجبور شدم کمی بخاطر راهی که در پیش گرفتم، بجنگم  .. پدرم حمایت می کرد و مادرم فقط بعضی اوقات حمایتم می کرد. برای نمونه: من مسلمان شدم و می خواستم حجاب داشته باشم. در این جا  پدرم به من گفت این کار را انجام دهی اما مادرم به من گفت اگر می خواهم حجاب داشته باشم باید از خانه بروم.اکنون، ۲۰۱۸ .. من  دقیقا از ۱۱روز پیش شروع به پوشیدن آن کردم. مادرم هنوز از آن راضی نیست اما الحمدلله همه اطرافیان من تا حالا موافق آن بوده اند.

 

 آیا بعد از مسلمان شدن ، اطرافیانتان از شما جدا شدند؟

در حقیقت ، از زمان مسلمان شدن من، خیلی از مردم با من قطع رابطه کرده اند. خیلی ها دقیقاً آن را دوست نداشتند. اوایل این موضوع ناراحتم میکرد، اما امروز من واقعا اهمیتی نمی دهم. اینروزها ، اگر آنها موقع شام با من تماس بگیرند و من جواب ندهم ، آنها می گویند ، “او ، او احتمالاً نماز می خواند.”

 

 وقتی برای اولین بار نماز می خوانید چه حسی داشتید؟ برای شما سخت نبود که ۵ بار در روز نماز بخوانید؟

وقتی شروع به خواندن ۵ نماز در روز کردم خوب بود، اما عصبی بودم چون وقتی نماز می خواندم تا حدی می ترسیدم به پدر و مادرم بگویم.

 

کی و چگونه مسلمان شدن خود را اعلام کردید؟

مسلمان شدنم را با اطمینان اعلام کردم :”مامان .. بابا … اوه … من… تو … به من مثل آن نگاه نکن من میخواهم مسلمان شوم خدانگهدار” و من با تپش قلب از اتاق نشیمن بیرون آمدم.

 

 آیا فکر می کردید اسلام دینی است که مختص اعراب است؟ (قبل از مسلمان شدنتان)

فکر می کردم اسلام برای اعراب است. من فکر می کردم فقط مراکشی ها مسلمان هستند. ببخشید از اینکه در ۱۵ سالگی کوته فکر بودم.

 

 گسترش اسلام در کشور خود را چگونه می بینید؟

من نمی دانم چگونه توضیح دهم که اسلام در هلند بسیارسریع در حال گسترش است. اما من افراد تازه مسلمان هلندی زیادی را می شناسم. یکی در جده و دیگری در مصر زندگی می کند.

 

 خیلی از مردم فکر می کنند ادیان عامل اصلی مشکلات امروز جهان است، آیا شما هم این را باور داشتید؟

ادیان در جامعه امروز مشکلی ندارند. ذهنیت هایی در این زمینه هست. مردم یکدیگر را گمراه می کنند. اگر همه ما به کتاب ها رجوع کنیم، اخلاقیات بسیاری را می یابیم که امروزه به روش های صحیحی به کار رفته است.

 

 آیا برای آشنایی بیشتر با اسلام از شبکه های اجتماعی مانند یوتیوب ، فیس بوک و … استفاده کرده اید؟

من از اینستاگرام ، فیس بوک ، یوتیوب و تامبلر برای یادگیری اسلام در کنار سایر سایت ها و کتاب ها و قرآن استفاده می کنم.

 

چگونه خودتان را با اخلاق جدید اسلام سازگار کردید؟

من هنوز در حال سازگار شدن با اخلاق اسلامی هستم … اما قدم به قدم جلو می روم. پذیرش بعضی کارها آسان است، و  بعضی دیگر سخت تر است. همچنین  کشور محل زندگی، مهم است.

 

 خواندن قرآن کریم چه تاثیری برای شما داشت؟

تأثیر قرآن برای من این است که باعث آرامش من می شود. همه چیز با جزئیات توضیح داده شده است و می توانید مکالمات کامل فلسفی را درباره موضوعاتی مانند روز قیامت و دجال یا آخرالزمان و غیره شروع کنید.

 

 زیباترین آیه قرآن کریم کدام است؟ (از دیدگاه شما )

به نظر من زیباترین آیه این است “او شما را گمشده یافت پس هدایتتان کرد”.

 

چرا اکثر رسانه ها به اسلام حمله می کنند؟ چرا اکثر رسانه ها مخالف اسلام هستند؟

اینکه چرا اکثر رسانه ها به اسلام حمله می کنند بخاطر این است که آنها به یک قربانی نیاز دارند که آن را مقصر همه چیز جلوه دهند. در غرب اینطور به ما القا شده است و به هر حال بیشتر اخبار ما جعلی است. بیشتر تروریست ها هرگز وجود نداشته اند چرا که  آنها فقط پنجه های دولتی هستند تا ما را بترسانند و ما را وادار به گوش دادن به آنها کنند ، اما بسیاری از مردم از این موضوع آگاهی ندارند.

 

نظر شما در مورد حجاب چیست؟ آیا داشتن حجاب در زندگی خصوصی شما تأثیر منفی داشته است؟ فکر می کنید حجاب  فقط مخصوص خانم هاست؟

من  ۱۱ روز پیش  شروع به پوشیدن حجاب  کردم. این من را محدود نمی کند. در واقع مرا به مردم نزدیکتر می کند. امروز  ، خانمی پیش من آمد و گفت ، “وای … ماشاءالله خداوند سبحان نگاهت میکند . تو کاملا محجبه ای. شما تازه مسلمان هستید ، نه؟ به اسلام خوش آمدید عزیزم ”

حجاب فقط برای خانمها نیست. حجاب چیزی بیش از روسری است، اخلاق و رفتار است. برای آقایان هم هست. کم کردن نگاه و پوشیدن لباسهای پوشیده است. خداوند سبحان قبل از اینکه به ما دستور دهد ، آقایان را به حجاب سفارش کرد.

 

شما  حقوق زنان در اسلام را در مقایسه با آنچه غرب تبلیغ کرده است ، چگونه تحلیل می کنید؟

زنان از حقوق بسیاری برخوردارند … ما غربی ها در واقع به اندازه زنان مسلمان آزاد نیستیم.

آنها فکر می کنند زنان غربی آزاد هستند زیرا می توانند بدون محرم بیرون بروند و با مردان مختلط باشند شوند. اما ما به عنوان زنان مسلمان امتیازات زیادی داریم. مانند مالک  زمین بودن  و همچنین از آنجا که خداوند ما را ملزم به ادامه یادگیری می کند، مسلمانان مدرسه ساختند.

 

 شما به عنوان یک تازه مسلمان ، چه راهی برای دعوت به اسلام در غیر مسلمانان موثرتر می دانید؟

من اعتقاد دارم وقتی شخصی را به اسلام دعوت می کنید. باید به آنها نشان دهید نه اینکه به آنها بگوئید. اخلاق مسلمانان و رفتار مهربانانه شان را به آنها نشان دهید. به آنها نشان دهید لبخند سنت است. از مهربانی پیامبر برای آنها بگویید. وقتی چیزی از شما می پرسند برای آنها وقت بگذارید.

 

رفتارهای مسلمانان چگونه است؟

نحوه رفتار سایر مسلمانان بستگی به این دارد که با چه شخصی صحبت کنید. برخی با شما مهربان هستند و برخی بسیار بی ادب هستند.

 

 برنامه های تلویزیونی شما در کشورتان چگونه است؟ آیا برای خانواده مناسب است؟

نمایش های تلویزیونی در هلند همیشه خانواده دوستانه نیستند چون زینت زیادی را نشان می دهند.

 

 مسلمانان چگونه غذای حلال خود را تهیه می کنند؟ آیا فروشگاه اصلی برای آن هست؟ به چه اسمی است؟

من سه فروشگاه حلال نزدیک به خانه ام ، به اسم های ارگین مارکت، سیدر  مارکت و مارکت پلازا  اودو بوو است.

 

اگر می خواستید در مورد زیبایی اسلام ، صلح ، آرامشی که در این دین پیدا کرده اید چند کلمه بگویید چه می گویید؟

اسلام کاملا زیباست. وقتی تصمیم  به تغییر برای بهتر شدن میگیرید  اول سخت است. اما در نهایت خواهید دید که  تصمیم خوبی بود. شاید روز یا هفته اول نباشد ، اما متوجه خواهید شد که چقدر در زندگیتان خوب است.

گروه ترجمه انجمن اسلامی شهید ادواردو آنیلی سایت رهیافتگان- مصاحبه اختصاصی سایت رهیافتگان با تازه مسلمان هلندی آنه ماریجه- مصاحبه کننده: بنت الهدی مفخمی– مترجم از زبان انگلیسی :مونا نیکزادفر

اصل مصاحبه رااینجا ببینید

 

اشتراک گذاری :

آخرین اخبار