تاریخ انتشار :

صنعا

موزه صنعا یکی از بزرگترین و غنی‌ترین موزه‌های شبه جزیره عربستان

موزه ملی یمن در شهر صنعا یکی از بزرگترین و غنی‌ترین موزه‌های شبه جزیره عربستان است که علاوه بر آثاری در رابطه با تاریخ یمن، آثار مرتبط با تمدن اسلامی و ورود اسلام به این سرزمین را هم شامل می‌شود.

 به گزارش رهیافتگان (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان )  در سال‌های اخیر یمن بیش از هر زمان دیگری به دلیل جنگ داخلی و حمله ائتلاف نظامی عربستان و هم‌پیمانانش به این کشور که باعث به وجود آمدن تراژدی انسانی شده، مطرح است.

با وجود اینکه پیش از جنگ، یمن به عنوان فقیرترین کشور جهان عرب شناخته شده و از وضعیت اقتصادی و سیاسی شکننده‌ای برخوردار بود، اما به دلیل جایگاه فرهنگی خاص خود که به دلیل موقعیت جغرافیایی این کشور است، همواره یکی از کشورهای مهم در جهان اسلام از نظر مسائل فرهنگی و اسلامی به شمار می‌رود. ضمن اینکه نزدیکی یمن به قاره آفریقا نوعی تعامل فرهنگی را با تمدن‌های شرق آفریقا به وجود آورده است.

موزه ملی یمن در شهر صنعا که به عنوان موزه صنعا نیز شناخته می‌شود، یکی از بزرگترین و غنی‌ترین موزه‌های شبه جزیره عربستان است که علاوه بر آثاری در رابطه با تاریخ یمن، آثار مرتبط با تمدن اسلامی و ورود اسلام به این بخش از خاورمیانه را هم شامل می‌شود.

این موزه، در سال ۱۹۷۱ تأسیس شد و در دارالشکر (کاخ قدرشناسی) که یکی از کاخ‌های یمن به شمار می‌رود، قرار دارد و شامل مصنوعات یمن باستان است که از مکان‌های مختلف باستانی جمع‌آوری شده است. موزه ملی از یک ساختمان چهار طبقه تشکیل شده و هر اتاق آن برای ارائه آثار و بناهای نادر اختصاص داده شده است.

این نمایشگاه‌ها شامل آثار پادشاهی‌های یمن باستان و مصنوعات مربوط به دوره‌های مختلف این کشور است. این موزه بیش از ۳۰ هزار قطعه باستانی را از سال ۲۰۰۷ در خود جای داده است. در حال حاضر یک پروژه همکاری بین موزه لوور و موزه ملی صنعا در زمینه مرمت اشیا و آثار برنزی وجود دارد.

در طبقه همکف این موزه، قطعاتی از مجسمه‌های برنز با بنای یادبود‌ و آثار صنعتگران باستانی یمن وجود دارد. از جمله آثار این بخش می‌توان به سنگ نوشته‌هایی با خطوط اقوام باستانی یمن اشاره کد.

در طبقه اول موزه ملی یمن، اشیایی از پادشاهان صبا، قطبان، اوسان و آبین وجود دارد. گردنبندهای تزئینی ساخته شده با جواهرات و مروارید هم در این بخش از موزه دیده می‌شود.

در طبقه دوم اشیا مرتبط با هنر اسلامی قرار دارند. مجموعه‌هایی از اسلحه مانند تفنگ یا شمشیر، کلاه‌خود، ساخته شده از فلز با تزئینات طلای ظریف وجود دارد. برخی از صفحات قرآن، اشیای خانگی مربوط به دوره‌های مختلف حکومت‌های اسلامی در یمن از جمله بخش‌های دیدنی موزه است.

طبقه سوم موزه هم به طور کلی اختصاص به فرهنگ و آداب و رسوم مردم یمن در طول دوران مختلف دارد. در این بخش‌ لباس‌ها و اشیا مربوط به مردم و اقوام مختلف یمنی به چشم می‌خورد.

منبع: ایکنا

اشتراک گذاری :


آخرین اخبار