تاریخ انتشار :

مسعود پورسید آقایی

بیان جلوه هایی از مهر و محبت امام عصر(عجل الله تعالی) در قالب حکایات و روایات

میر مهر(جلوه های محبت امام زمان(عجل الله تعالی)) اثر مسعود پورسید آقایی، بررسی ارتباط و هدایت امام زمان(عجل الله تعالی) با شیعیان، در ضمن بیان وقایع و حکایاتی مربوط به عنایت ایشان به محبان است که به زبان فارسی و در سال ۱۳۸۲ش نوشته شده است.

 به گزارش رهیافتگان (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان ) مقدمه مؤلف که متنی ادبی در انتقاد از کسانی که امام زمان را به جای امام رحمت و «میر مهر»، به «میر قهر» و امام غضب معرفی می کنند، آغاز شده و مطالب در دو بخش جلوه ها و ضمائم ارائه شده است.

مباحث، به ذکر نمونه هایی از محبت حضرت مهدی(عجل الله تعالی) و ارتباط آن حضرت با شیعیان خود ذیل عنوان: هدایت، شفاعت، امید و انس و همنشینی پرداخته و در پایان، عنایت و محبت حضرتش به علمای عامل را با نقل خاطراتی یادآور شده است.

بخش اول، بیان جلوه هایی از مهر و محبت آن امام(عجل الله تعالی) در قالب حکایات و روایات است.

نویسنده معتقد است، هر یک از این جلوه ها، چه توسط خود آن حضرت و یا توسط یاران، اصحاب و رجال الغیب ایشان، چه در بیداری و یا در خواب و مکاشفه، پیام دعوت و هدایتی است که در لحظه لحظه زمان و تاریخ، انسان ها را به خود خوانده و از جام دیدار سرشار می سازد.

وی بر این باور است که این امر، سنت خداست که در متن غفلت، صیحه بیداری و فریاد دعوتی بلند شود.

در حکایات و روایاتی که در این بخش آمده، به موارد زیر اشاره شده است:

حضور آن حضرت در تشییع جنازه برخی دوستداران مخلص

عیادت ایشان از مرضاء

آمین گفتن به دعای شیعیان

نوشتن نامه در برخی مواقع لازم و حساس به برخی علما و نایبان خود؛ همچون شیخ مفید، سید ابوالحسن اصفهانی و…

فرستادن پیام هایی برای جامعه شیعه یا برخی افراد، در فرازهای مهمی از تاریخ که نویسنده، فتوای میرزای شیرازی به حرمت استعمال تنباکو و پیام به سید ابوالحسن اصفهانی و امام راحل در واقعه بیست و یکم بهمن را نمونه های از این امر می داند.

قرار دادن وکلا و نایبان برای خود که مؤلف آن را یکی از مهم ترین جلوه های محبت امام زمان(عجل الله تعالی) به شیعیان دانسته است.

تعلیم دادن دعاها و زیارات متعدد؛ از جمله دعاهای فرج و عظم البلاء و زیارت های آل یاسین و رجبیه که هر یک دارای مضامین بلند بوده و نویسنده آن ها را بهترین دستمایه برای مناجات با خدا و انس با آن حضرت می داند.

فرا خواندن برخی از علما و دین شناسان از طرق مختلف؛ از جمله رؤیاهای صادقه، به حفظ و نشر آثار مهدویت، برای حفظ شیعیان از تهاجمات فرهنگی در دوره های مختلف و پاسخ گویی به نیاز زمان و شبهات.

حمایت فردی و جمعی که در این رابطه، نویسنده داستان زخم صفین، وحید بهبهانی و ابوراجح حمامی را تعریف می کند.

در بخش ضمائم، ترجمه متن نخستین نامه امام زمان(عجل الله تعالی) به شیخ مفید، جریان تشرفات حاج علی بغدادی، محمدعلی فشندی تهرانی، سید مهدی قزوینی، اسماعیل هرقلی، ملاهاشم قزوینی، داستان انار سیاه، جریان امر به تألیف کتاب مکیال المکارم و کمال الدین و مطالبی از این قبیل، ذکر شده است.

منبع: حوزه نت

اشتراک گذاری :

آخرین اخبار