تاریخ انتشار :

امریکا

تبدیل مساجد به اصلی ترین سنگر برای حمایت از حقوق سیاه پوست ها در امریکا

این روزها مساجد تبدیل به اصلی ترین سنگرها برای حمایت از حقوق سیاه پوست ها و مقابله با نژادپرستی در آمریکا به ویژه در مناسبت هایی مانند ماه رمضان شده اند.

به گزارش رهیافته (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان)  «دئونته برایانت» در بالای یک منبر کوچک در یک مسجد در جنوب مینیاپولیس ایستاده و یک آیه از قرآن می خواند با این مضمون که چه اتفاقی رخ می دهد وقتی یک نفس به قتل می رسد یا وقتی فردی به دست فرد دیگر کشته می شود.

او سپس کشته شدن «جورج فلوید» سیاه پوست در سال گذشته میلادی اشاره می کند  بود که در زیر زانوی پلیس مینیاپولیس در فاصله چند متری مسجد «نعمت الاسلام» جان خود را از دست داد.

فلوید ۴۶ ساله در ۲۵ ماه می سال گذشته میلادی  در اثر خفگی در خارج از مغازه در حالی که «درک شووین» افسر سابق پلیس بیش از ۹ دقیقه زانوی خود را روی گردن او گذاشته بود ، درگذشت.

ماهها پس از مرگ فلوید ، اعتراضات در سراسر جهان آغاز شد و جمعیت معترض خواستار عدالت نژادی و پاسخگویی بیشتر پلیس در قبال این گونه اتفاقات شدند.حالا مسلمانان در ماه رمضان که ماه بخشش و مهربانی است در مسجد مینیاپلیس دورهم جمع می شوند تا شاید بتوانند مرهمی بر زخم ها و دردهای سال گذشته که ناشی از نژادپرستی در آمریکا است،بگذارند.

محمود ابومایله ، صاحب ساختمان مسجد در این باره می گوید: بسیار آسان است که به دنیای بیرون توجه نداشته باشید ،فقط روی دعا تمرکز کنید و پس از پایان دعا و نیایش به کار خود برگردید اما ما می خواهیم کاری برای ریشه کن کردن نژادپرستی در آمریکا انجام دهیم ؛ما می خواهیم تکلیف این مسئله را روشن کنیم که چرا رنگین پوست ها هنوز هم باید در آمریکا مورد ظلم و ستم قرار بگیرند.

ابومایله افزود: هنگامی که قاضی حکم قاتل فلوید را خواند، مردم فریاد کشیدند جشن گرفتند و آره بزرگی از آرامش کشیدند.برخی حتی زمان محکومیت شووین را به ویژه معنی دار می دانند چرا که تصمیم هیئت منصفه در هفته دوم ماه رمضان گرفته شد.

یک هنرمند و معلم چند رسانه ای سومالیایی-آمریکایی در مینیاپولیس در این باره گفت: چقدر مناسب است که در ماه رمضان کمی طعم عدالت را چشیدیم و در این ماه بود که شاهدبودیم اعتراض های ما تا حدی کارساز بود.

شهرهای دوقلوی مینیاپولیس-سنت پل تقریباً ۴۰ هزار آمریکایی سومالیایی را در خود جای داده اند که بیشترین تمرکز این جمعیت در ایالات متحده است .

جامعه آمریکایی سومالیایی ها به طور فعال در اعتراضات حمایت از جنبش زندگی سیاهپوستان  مشارکت داشته و از مساجد به عنوان اصلی ترین پایگاه برای حمایت از سیاه پوست ها در برابر برتری طلب های سفید پوست که پلیس آمریکا را نیز شامل می شود استفاده کرده است.

«مارتین لوترکینگ»، رهبر سیاهپوست جنبش حقوق مدنی ایالات متحده آمریکا در سخنرانی تاریخی خود به نام «رویایی دارم» درباره آرزوی خود سخن گفت و ابراز امیدواری کرد: زمانی در آمریکا طبق مرام و آرمان خویش زندگی کند و تحقق مساوات و برابری ذاتی انسان‌ها را به چشم ببیند.

 این آرزو نه تنها تا کنون برآورده نشده است بلکه هر روز که می گذرد نژادپرستی در آمریکا بیشتر و علنی تر می شود.

اما این شرایط هنوز هم موجب ناامیدی مسلمانان در آمریکا نشده است. آنها هنوز هم می خواهند که رویای لوترکینگ روزی در این کشور تحقق پیدا کند و به همین دلیل به دنبال راهی برای مقابله با انواع پدیده هایی هستند که نژادپرستی را در آمریکا ترویج می کند.

به همین دلیل است که این روزها مساجد تبدیل به اصلی ترین سنگرها برای حمایت از حقوق سیاه پوست ها و مقابله با نژادپرستی در آمریکا به ویژه در مناسبت هایی مانند ماه رمضان شده اند.

مسئله مهم اینجا است که مشکل نژادپرستی سیستماتیک در آمریکا تنها با تلاش های یکی از جوامع حل نمی شود. یک جامعه به تنهایی نمی تواند خشونت های حاصل از استفاده آزاد اسلحه را از بین ببرد، یک سیستم مهاجرتی عادلانه را ایجاد کند و حق رای را برای همه شهروندان آمریکایی، صرف نظر از نژاد، قومیت یا دین و مذهب آنها، محقق کند و جان سیاه پوستان را نجات دهد.

 اما اتحاد می تواند این مشکل را مرتفع کند. این همبستگی است که می تواند ایمان را به وادی عمل بکشاند، صدای افراد و جوامع منزوی شده با پیشینه های مختلف را تقویت کند و با هم افزایی صداهای متنوع، بسترهای سیاسی لازم را برای تحقق رویای لوترکینگ مهیا کند.

منبع: شبستان

اشتراک گذاری :

آخرین اخبار