تاریخ انتشار :

سدنکا رومانه ساودرا آلفارو

رهیافته بولیویایی:”من به خاطر آرامش معنوی اسلام، مسلمان شدم”

سدنکا رومانه ساودرا آلفارو نویسنده، تحلیل گر اجتماعی، روزنامه نگار، استاد دانشگاه ، پژوهشگر و عضو انجمن پژوهشگران ارتباطات و آموزش برای توسعه (AICED) لاپاز، بولیوی است.

به گزارش رهیافته (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان)  گروه ترجمه انجمن اسلامی شهید ادواردو آنیلی سایت رهیافتگان- مترجم از زبان انگلیسی :مونا نیکزادفر

اصل مصاحبه رااینجا ببینید

سدنکا رومانه ساودرا آلفارو نویسنده، تحلیل گر اجتماعی ، روزنامه نگار، استاد دانشگاه ، پژوهشگر و عضو انجمن پژوهشگران ارتباطات و آموزش برای توسعه (AICED) لاپاز ، بولیوی است. سدنکا آلفارو کارشناسی علوم ارتباطات اجتماعی خود را از دانشگاه کاتولیک بولیوی گرفت همچنین  در رشته­ی آموزش عالی و روزنامه نگاری و مدیریت آموزشی در کلاس مدرک کارشناسی ارشد گرفت. علاوه بر این ، او مدیر زنان در انجمن جامعه اسلامی اهل البیت بولیوی (ACIABOL) بوده است. سدنکا رومانه آلفارو در حال حاضر درباره جهان بینی اسلامی و خاورمیانه در شهر مقدس قم ، ایران مطالعه می کند.

 

– چگونه اسلام را شناختید؟

– وقتی که در دانشگاه تحصیل می کردم ، به گزارش های ژورنالیستی در مورد خاورمیانه علاقمند شدم  و از همین طریق با چندین مطالعه ، اسلام را شناختم. به یاد دارم وقتی فارغ التحصیل شدم ، یک همکلاسی داشتم که بعداً همسرم شد، او حس کنجکاوی مرا تحسین می کرد و با تحقیق  به من کمک می کرد، اطلاعات او درباره اسلام دقیق و متمرکز بود. من نفهمیدم که او چگونه همه اینها را عمیق می دانست ، بعد از مدتی فهمیدم که او یک مسلمان بود.

 

– چرا تصمیم گرفتید که مسلمان شوید؟

– “صلح معنوی” که در این دین پنهان شده است و همچنین مفهوم زندگی دیگر یا آخرت. بدون شک ، ما همیشه ایدئولوژی ها ، افکار ، فلسفه ها ، اعتقادها و آداب و رسوم مختلفی داریم که برای ما انتخاب شده است. با این حال ، همیشه روح­های همفکر وجود دارند که واقعیت ها را درک می کنند و از ایدئولوژی های دیگر پیروی می کنند ،پس ما خود را در مسیر انتخاب شده پیدا می­کنیم. باید اضافه کنم که من هرگز با مخالفت خانواده ام در راهی که انتخاب کردم مواجه نبودم. در مقابل، مبارزه برای ادامه دادن است چون من سعی می کنم الگو باشم و به دنبال اسلام حقیقی هستم.

 

– مسلمان شدن در زندگی شما چه تأثیراتی داشت؟

– نظم ، صلح ، آرامش ، تواضع و همچنین ارزش هایی که مرا در زندگی راهنمایی می کنند.

 

– وظایف شرعی خود را چگونه انجام می دهید؟ آیا مسلمانان در آمریکای لاتین می توانند دین خود را آزادانه بیان کنند؟

– با آمدن ایو مورالس آیما (اولین رئیس جمهور بومی بولیوی) به قدرت رسیدن آزادی های مذهبی گسترش یافته است. بولیوی سیستم سکولاردارد، از این نظر، آزادی ادیان وجود دارد. همانطورکه سیستم سیاسی به سایر باورها و اعتقادات احترام می گذارد، قوانین کشور چند ملیتی بولیوی به تمام اعتقادات احترام می گذارد.

 

– لطفاً درباره فعالیت های مذهبی خود بگویید ، چگونه آنها را اجرا می­کنید؟

– من به عنوان مدیر زنان انجمن جامعه اسلامی اهل بیت بولیوی، دوره های مربوط به حقوق زن در اسلام ، نمازهای یومیه (روزانه) و هر آنچه مربوط به جهان بینی و فلسفه زندگی در اسلام است را تدریس می کنم. این دوره ها ابتدا برای اعضای جامعه مسلمان است و سپس بدیهی است که ما خارج از جامعه خودمان کار می کنیم. کار ما فقط به مدارس یا دانشکده ها محدود نمی­شود ، بلکه بیش از همه به مراکز آموزشی و دانشگاه ها می­پردازد. ما بعضی اوقات در کنفرانس ها ، میزگردها و سایر فعالیت ها شرکت می کنیم. اگر بخواهیم اسلام را گسترش دهیم، هم به فعالیت های گفتاری و هم به فعالیت های نوشتاری احتیاج داریم.

 

– نتایج مثبت فعالیت های شما در مورد جامعه مسلمانان بولیوی چیست؟

– نکته مثبت بدون شک جامعه اسلامی اهل البیت است: به لطف تلاش های روز به روز برادرانمان ، ما در حال گسترش اسلام در کشورمان هستیم. برای انجمن ما مهم است که نمونه ای از افراد جامعه ما باشد و فعالیتهای مختلف ACIABOL قصد دارد این فلسفه زندگی ، یعنی اسلام را بشناساند.

 

– نگرش دولت بولیوی نسبت به اسلام به طور کلی چیست؟

– همانطور که قبلاً گفتم، با ریاست جمهوری رئیس جمهور اوو مورالس و با توجه به سکولار بودن سیستم سیاسی ما، جامعه چند فرهنگی ما با سنت ها و آداب و رسوم نهادین و همچنین زبانهای بومی و ادیان دیگر مانند مسیحیت کاتولیک ، اوانجلیسم ، و غیره … ما می توانیم با آزادی کامل از دین خود صحبت کنیم و حتی می توانیم بگوییم که اسلام  از طریق جامعه­ ما نفوذ می کند.

 

شفقنا- چگونه اسلام را به غیر مسلمانان ارائه می دهید؟

– گفته می شود “دو صد گفته چون نیم کردار نیست”: ما به عنوان مسلمان همیشه سعی می کنیم درهمه جنبه های اجتماعی الگو باشیم ، بنابراین تا به امروز خیلی از بولیوی ها مسلمان شده اند.

 

– در کشورهای آمریکای جنوبی، مسلمانان با چه مشکلاتی روبرو هستند؟

– عدم مقبولیت، نژادپرستی و تبعیض، همچنین اسلام هراسی.

 

– اسلام در آمریکای لاتین چه کمبودهایی دارد؟

– هنوز کارهای زیادی برای انتشار اسلام در سراسر آمریکای جنوبی هست که باید انجام بگیرد : برای انجام این کار ، نیاز هست که مراکز اسلامی را مجهز به ضروریات خاص باشند. همزمان، ما باید افق تعلیمات اسلامی را نه تنها در جهت آموزش مذهبی بلکه در زمینه جهان بینی آن گسترش دهیم؛ ما باید از تخیل جمعی شروع کنیم که ریشه در اقلیم خودمان دارد.

گروه ترجمه انجمن اسلامی شهید ادواردو آنیلی سایت رهیافتگان-مترجم از زبان انگلیسی :مونا نیکزادفر

اصل مصاحبه رااینجا ببینید

اشتراک گذاری :

آخرین اخبار