تاریخ انتشار :

سبک زندگی اسلامی

کتاب “آداب کسب حلال از دیدگاه قرآن و احادیث”

کتاب «آداب و کسب حلال از دیدگاه قرآن و احادیث» به تبیین باید ها و نباید های معاملات و دانستن آنها می پردازد تا گرفتار کسب و درآمد حرام نشویم.

به گزارش رهیافتگان (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان ) حجت الاسلام هادی اسلامی، استاد حوزه و دانشگاه  با اشاره به نگارش و تالیف کتاب آداب و کسب حلال از دیدگاه قرآن و احادیث گفت: انسان به عنوان موجودی نیازمند برای رفع نیازهای خود در این دنیا به دنبال کسب درآمد می‌رود تا بتواند ضمن رفع احتیاجات خویش محتاج دیگران نباشد آسایش آرامش عزت نفس عفت و پاکدامنی سلامتی جسم و روح هر انسانی در گرو تأمین معاش است.اما با توجه به اینکه برای کسب درآمد هم راه حلال (مشروع) و هم راه حرام نامشروع وجود دارد باید ها و نباید های معاملات  و دانستن آنها ضروری است تا گرفتار کسب و درآمد حرام نشویم.

 

وی افزود: از این رو کتاب آداب کسب حلال از دیدگاه قرآن و احادیث تلاشی است برای تحقق این خواسته و آشنایی هر چه بیشتر خوانندگان با چگونگی درآمد حلال است. به لطف الهی بخشی از رهنمودهای آیات قرآن کریم و پیامبر عظیم الشأن اسلام و امامان معصوم پیرامون آداب و کسب حلال در این کتاب جمع آوری شده است.

 

این نویسنده کتاب تصریح کرد: مهمترین هدف از گردآوری کتاب “آداب کسب حلال از دیدگاه قرآن و احادیث” بیان رهنمودهای دینی با محوریت اخلاق بوده است تا موعظه و تذکری برای تشنگان معارف قرآن و پیشوایان راستین الهی باشد.بر همین اساس لازم به ذکر است که عزیزان برای دریافت جواب سوالات خود در مورد احکام شرعی کسب و کارباید به نظر و فتوای مراجع تقلید عظام مراجعه نمایند.

 

وی عنوان کرد: کتاب آداب کسب حلال از دیدگاه قرآن و احادیث در ۱۴ بخش شامل چگونگی برخورد با اموال و دارایی، قیمت‌گذاری گرانفروشی و دغلکاری،خمس و زکات،قرض الحسنه،صدقه و انفاق،دلایل افزایش روزی،سحرخیزی،عوامل ایجاد فقر،نقش نماز در افزایش روزی،یاد مرگ و وصیت و…تنظیم شده است.

 

گفتنی است کتاب آداب کسب حلال از دیدگاه قرآن و احادیث مباحث مورد نیاز برای هر کاسب  را ارائه می دهد در گذشته‌های دور بازاریها برای کسب روزی حلال دوره‌های مکاسب می‌گذراندند. اما همه آن مباحث پیچیده لازم به مطالعه نیست و این کتاب موارد مورد نیاز و مهم را بیان کرده است به جز موارد اختلافی احکام که باید هر شخص از مرجع تقلید خود سوال کند.

منبع: شبستان

اشتراک گذاری :

آخرین اخبار