تاریخ انتشار :

دانشنامه ویکی شیعه

“ویکی شیعه” ابزار مهمی در جهت ترویج و تبلیغ فرهنگ اهل بیت

مطالبی که در ویکی شیعه نوشته می شود بروز است و این نقطه قوت مقالات ویکی است.

 به گزارش رهیافتگان (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان )آیت الله «رضا رمضانی» در این دیدار با قدردانی از زحمات مجموعه دانشنامه ویکی شیعه و اهتمام حجت الاسلام احمدی تبار قائم مقام دبیرکل، اظهار داشت: ویکی نویسی مهارت است و امروزه نیاز ضروری در فضای مجازی است. ویکی شیعه ابزار مهمی در جهت ترویج و تبلیغ فرهنگ اهل بیت(ع) است. مطالبی که در ویکی شیعه نوشته می شود بروز است و این نقطه قوت مقالات ویکی است. ویکی ارتباط روزانه با مخاطب دارد و می توان این ارتباط را بیشتر کرد.

وی افزود: سیاست های ویکی شیعه برای اجرا، به قائم مقام مجمع ابلاغ شده است. لذا برای کیفی سازی کارها ویکی شیعه باید شورای سیاستگذاری تشکیل شود.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) با اشاره به اینکه باید بین پژوهشگران ویکی شیعه و نیروهای مجمع ارتباط تنگاتنگ و تعامل بیشتری برقرار شود، افزود: ارتقاء کیفی نیروها و پژوهشگران ویکی شیعه از اولویت ها است. همچنین ویکی با نهادهایی مثل جامعه المصطفی تعامل داشته باشد و خروجی و نتیجه فعالیت ها به آنها ارائه شود. با برگزاری دوره های مهارت آموزی، فارغ التحصیلان جامعه المصطفی مهارت ویکی نویسی را یاد بگیرند.

وی همچنین اظهار داشت: گزارشی کامل از علل کاهش و افزایش مراجعه ها و بازدیدهای ویکی شیعه ارائه شود تا بتوانیم نسبت به تقویت نقاط قوت و جبران نقاط ضعف برنامه ریزی داشته باشیم. اینکه مراکز معتبر از مقالات ویکی شیعه استفاده می کنند خبر خوبی است و این مسئله مرجعیت علمی ویکی شیعه را نشان می دهد و این امر باید تقویت شود و افزایش پیدا کند.

آیت الله رمضانی با اشاره به ضرورت تولید فایل های صوتی از مقالات ویکی شیعه  در ادامه گفت: حفظ مقالات و بروزرسانی آنها مهم است و برای این هدف باید هزینه کرد. از سوی دیگر هر چند با مشکلات مالی مواجه هستیم اما بودجه ویکی شیعه در سال آینده افزایش خوبی پیدا کرده است و این نشانه اهتمام و توجه مجمع به مجموعه ویکی شیعه است.

وی با بیان اینکه توجه به زبان و ادبیات بومی در اولویت است، تأکید کرد: بخش های مختلف مجمع جهانی اهل بیت(ع) باید رویکرد بین المللی داشته باشند و در این راستا باید از نیروهای بومی استفاده کنیم. استفاده از نیروهای بومی باعث می شود مشکلات عدیده ترجمه و فهم مطلب پیش نیاید. چون زبان های دیگر، ادبیات خاص خود را دارند. همچنین بخش ترجمه مجمع می تواند از مقالات ویکی شیعه استفاده کند.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) همچنین گفت: امکان دارد در زبان فارسی مقالات به صورت تفصیلی مورد نیاز باشد اما در زبان های دیگر اینگونه نباشد.در هر زبان متناسب با نیازها و اقتضائات همان مخاطبان باید مدخل ها ترجمه شوند. در ویکی شیعه به زبان روسی توجه ویژه شود. چون شرایط زبان روسی ویژه است و ۴۰۰ میلیون نفر در دنیا به زبان روسی تکلم می کنند. این بستر و آمادگی وجود دارد که در این زبان فتح اندیشه کرده و بهترین اندیشه را ارائه کنیم.

وی با تأکید بر لزوم رفع مشکلات سخت افزاری ویکی شیعه به لزوم ارتباط گیری با معاونت بین الملل مجمع جهانی اهل بیت(ع) اشاره کرد و ادامه داد: معاونت بین الملل مجمع با محققان سایر کشورها مرتبط هستند و آنها را می شناسند و باید از این ظرفیت استفاده شود.

استاد سطوح عالی حوزه علمیه قم، مدخل شناسی، گسترش زبان های ویکی شیعه و تشکیل شورای سیاستگذاری برای طراحی و پردازش سیاست ها و اشراف به کارها را از دیگر اولویت های آینده ویکی شیعه بیان کرد و با اشاره به ضرورت پرداختن پژوهشگران ویکی شیعه به بحث های روز گفت: با توجه به اینکه برخی در جریان همه گیری کرونا به دین حمله کردند و مدعی بودند که امروز جنگ بین دین و علم است، ویکی شیعه باید در مدخل های مختلف به کرونا بپردازند و به شبهات پاسخ گوید. همچنین به دلیل اینکه در ابتدا و پایان سال ۱۴۰۰ شمسی، دو نیمه شعبان داریم ضرورت دارد به بحث های مهدویت توجه بیشتری داشته باشیم.

وی در پایان خطاب به مدیران ویکی شیعه گفت: امید ما اینست که سال ۱۴۰۰ شمسی بهتر از امسال باشد و بتوانیم حرکت روبه جلویی در مسیر سیاست ها و اولویت های ابلاغی داشته باشیم. شما باید تمام قد از مکتب اهل بیت(ع) طبق نظرات مشهور دفاع کنید. چون مکتب اهل بیت(ع) بر اساس ذائفه فطری ـ عقلی بشر است و اگر در راه اهل بیت(ع) قدم بردارید، حمایت های آنان را خواهید دید.

در ابتدای این دیدار حجج اسلام «احمد احمدی تبار» قائم مقام دبیرکل و معاون فرهنگی مجمع جهانی اهل بیت(ع)، «مهدی فرمانیان» مسئول دانشنامه ویکی شیعه و مدیران ویکی شیعه، با تشریح فعالیت ها و ارائه آمار رو به رشد، دیدگاه ها و پیشنهادات خود را برای بهبود فعالیت ها در سال آینده ارائه کردند.

تخصیص بودجه با توجه به نیازمندی های جدید، ضرورت تقویت زبان ها، لزوم بروز رسانی مقالات، افزایش ساعت کاری پژوهشگران، نگارش مقالات جدید، افزودن فایل صوتی مقالات برای بهره مندی افراد بی سواد، افزایش کامپیوتر و امکانات سخت افزاری برای پژوهشگران در محیط پژوهش، پیشنهاد برای مشارکت دادن عتبات عالیات در مدیریت ویکی شیعه برای استفاده از امکانات مالی، جغرافیایی و زبانی آنها، حمایت مالی برای برطرف کردن مشکلات سِرورهای ویکی شیعه، جذب نیروهای کیفی، گسترش زبان ها و مشارکت مراکز تخصصی همسو در نگارش مداخل، پیشنهادات و دغدغه هایی بود که مسئولان و مدیران ویکی شیعه در این جلسه اظهار کردند.

منبع: ابنا

اشتراک گذاری :

آخرین اخبار