تاریخ انتشار :

رپورتاژ خبری 2

آشنایی با سیستم ژل داک آزمایشگاهی | Gel Documentation System

یو-وی ترانس لومیناتور در آزمایشگاه های زیست شناسی مولکولی برای مشاهده DNA یا RNA که توسط الکتروفورز از طریق ژل آگارز جدا شده است، استفاده می شود که در طی الکتروفورز یا بلافاصله بعد از آن، ژل آگارز با یک رنگ فلورسنت آغشته می شود که به اسید نوکلئیک متصل می شود.

دستگاه ژل داک که با نام های سیستم تصویربرداری ژل، سیستم ضبط و آنالیز ژل یا یووی ترانس لومیناتور نیز شناخته می شود ازجمله دستگاه های آزمایشگاهی است که از آن در آزمایشگاه های مولکولی به منظور  تصویربرداری  و  مستند  سازی نوکلئیک  اسید  و  پروتئین  یا  ژل  های  آگارز  یا  اتیدیوم بروماید استفاده می شود.

 

ژل داکیومنتیشـن، سیسـتمی جهـت مشـاهده، تصویربـرداری، ضبط و آنالیز ژل، شناخته میشود. این سیستم  جهت  عکسبرداری  از  ژل  های  پروتئین  به  کار  می  رود.  این  دستگاه  به  طور  وسیع در آزمایشگاه  زیست  شناسی  مولکولی  برای  تصویرسازی و  مستندسازی  اسید  نوکلئیک  و  پروتئین  استفاده  می  شود.

 

در این دستگاه تصویربرداری و رویت ژل با اشعه یووی انجام می شود  یکی  از  مزایای  این  تصویربرداری  بررسی  منابع نوری مختلف و رنگ ها است.

 

 

رنگ کردن DNA

رنگ کردن در دستگاه ژل داک اغلب اوقات با اتیدیوم  بروماید صورت. معمولا،  در  دستگاه  ژل  داک  یک  دستگاه  UV ترانس ایلومینیتور  نوری، یک  هود  یا  یک  اتاقک  تاریک به  منظور  حفاظت  از  منابع  نوری  خارجی  و  محافظت  از منابع نوری خارجی و محافظت از کاربر در برابر اشعه ماورا بنفش، دیده می شود.

مواردی که هنگام کار با ژل داک باید رعایت کنید

فرض کنید کل سیستم به اتیدیوم بروماید یا سایر مواد شیمیایی خطرناک که ممکن است مواد سرطان زا بالقوه باشند، آلوده باشد. همچنین فرض کنید دستگیره در اتاق آلوده است. برای باز و بسته شدن درب اتاق از دستمال کاغذی استفاده کنید.

 

  • همیشه هنگام دست زدن به سطح تجهیزات از دستکش محافظ استفاده کنید.
  • با دستکش آلوده، درب اتاق ، صندلی ها ، ظروف زباله و میز تجهیزات ، سطح دیگری را لمس نکنید.
  • ژل را در ظرف های زباله عمومی دور نریزید. فقط ژل ، دستکش ، حوله کاغذی را در جعبه های مناسب زیست محیطی تعبیه شده دور بریزید.
  • ژل ها را برش ندهید و از هیچ ابزار تیز بر روی سطح شیشه ای ژل داک و الکتروفورز استفاده نکنید. این به سطح شیشه آسیب می رساند و توانایی تجهیزات را در گرفتن تصاویر با کیفیت بالا کاهش می دهد.
  • هر بار که از ژل تصویربرداری می کنید ، حوله های کاغذی به همراه داشته باشید تا سطوح اشعه ماورا بنفش و سایر تجهیزات را که در تماس با محلول های ژل یا دستکش آلوده هستند ، پاک کند. حوله های کاغذی آلوده را فقط در جعبه های مناسب تعبیه شده قرار دهید.
  • قبل از بیرون آمدن از اتاق مطمئن شوید که تمام سطوح وسایل و میز را تمیز کرده اید.
  • اطمینان حاصل کنید که چراغ روشنایی ماورا بنفش یا سایر نورپردازها را در ژل تصویرگر خاموش کرده اید.
  • قبل از اینکه اتاق را ترک کنید دستکش را بردارید. حتی اگر فکر می کنید تمیز هستند درب یا سایر سطوح را با دستکش لمس کنید.

دستگاه یووی ترانس لومیناتور

یو-وی ترانس لومیناتور در آزمایشگاه های زیست شناسی مولکولی برای مشاهده DNA یا RNA که توسط الکتروفورز از طریق ژل آگارز جدا شده است، استفاده می شود که در طی الکتروفورز یا بلافاصله بعد از آن، ژل آگارز با یک رنگ فلورسنت آغشته می شود که به اسید نوکلئیک متصل می شود.

 

قرار گرفتن ژل لکه دار در معرض منبع نور UVB باعث فلورسن و قابل مشاهده شدن DNA  رنگی می شود. این روش در هر کجا که محقق بتواند نمونه را مشاهده کند ، به عنوان مثال محصول PCR ، خالص سازی بخش DNA پس از هضم آنزیم ، کمی سازی DNA یا تأیید یکپارچگی RNA پس از استخراج، استفاده می شود.

 

در واقع تفاوت ترانس لومیناتور با ژل داک این است که ترانس لومیناتور مدل بهینه شده ژل داک است. برای آشنایی بیشتر با دستگاه ترانس لومیناتور یا ژل داک ایرانی این مطلب را بخوانید.

 

 

خطرات ناشی از اشعه ماورا بنفش  در ترانس لومیناتور

توجه به این نکته مهم است که اشعه ماورا بنفش مورد استفاده در دستگاه های ترانس لومیناتور برای پوست و چشم مضر است. اشعه ماورا بنفش دیده نمی شود و بلافاصله احساس نمی شود. کاربر ممکن است خطر را متوجه نشود تا زمانی که در معرض آسیب قرار گرفته باشد. علائم به طور معمول ۴ تا ۲۴ ساعت پس از مواجهه رخ می دهد.

 

بیشتر منابع ماورا بنفش UV می توانند مقدار کمی نور آبی ساطع کنند ، اما این چیزی در مورد میزان اشعه ماورا بنفش ساطع شده نشان نمی دهد. متأسفانه، شدت کم نور مرئی این توهم نادرست را ایجاد می کند که شدت تابش UV کم است.

 

اثرات آن بر روی پوست دو نوع است، حاد و مزمن. اثرات حاد در طی چند ساعت پس از مواجهه ظاهر می شوند ، در حالی که اثرات مزمن طولانی مدت و تجمعی هستند و ممکن است سالها ظاهر نشوند.

 

اثر حاد اشعه ماورا بنفش ، قرمزی پوست به نام اریتم است (شبیه آفتاب سوختگی). اثرات مزمن شامل تسریع پیری پوست و سرطان پوست است. اشعه UV در لایه های خارجی چشم، قرنیه و ملتحمه جذب می شود. قرار گرفتن در معرض بیش از حد منجر به یک التهاب موقتی دردناک ، عمدتا قرنیه چشم می شود ، که به عنوان نمونه برف کوری شناخته می شود.

 

با این حال ، قرار گرفتن در معرض  Transilluminator UV مزمن منجر به افزایش خطر ابتلا به انواع خاصی از آب مروارید چشم می شود. کار بدون محافظت حتی برای چند دقیقه می تواند باعث آسیب شود. محاسبه آستانه اثرات مزمن امکان پذیر نیست. برای آشنایی بیشتر با خطرات اشعه ماورابنفش می توانید به این مطلب را بخوانید. بنابراین، در هیچ سطحی قرار گرفتن در معرض یووی امن نیست ، قرار گرفتن در معرض یووی باید تا آنجا که ممکن است کاهش یابد.

سیستم های مستند سازی ژل Bio-Rad

Bio-Rad طیف گسترده ای از سیستم های تصویربرداری را برای تشخیص، کمی سازی و تجزیه و تحلیل پروتئین ها و اسیدهای نوکلئیک در ژل ها و غشاها ارائه می دهد. این سیستم های مستند سازی ژل دارای نرم افزار پیشرفته ای هستند که به صورت خودکار جمع آوری داده ها، تجزیه و تحلیل و اعتبار سنجی را فراهم می کنند.

اکثر سیستم های مستند سازی ژل Bio-Rad از فناوری منحصر به فرد تصویربرداری بدون لکه نیز برخوردار هستند که امکان تجسم سریع پروتئین ها روی ژل ها و لکه ها را بدون ایجاد لکه و لکه گیری فراهم می کند.

اشتراک گذاری :


آخرین اخبار