تاریخ انتشار :

جامعه اسلامی آمریکای شمالی(ISNA)

فعالیتهای ۶۰ساله بزرگترین سازمان‌ اسلامی در امریکای شمالی

جامعه اسلامی آمریکای شمالی(ISNA) بیش از نیم قرن پیش با هدف برقراری پیوند بین اقلیت مسلمان آمریکا با جامعه این کشور تأسیس شد و تاکنون برای ایجاد انسجام در جامعه مسلمان این منطقه و شناساندن اسلام به غیرمسلمانان، دستاوردهای بزرگی داشته است.

به گزارش رهیافتگان (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان ) سازمان جامعه اسلامی آمریکای شمالی (Islamic Society of North America) در دهه ۱۹۶۰ در آمریکا شکل گرفت و در حال حاضر بزرگترین سازمان‌ اسلامی در این منطقه به شمار می‌رود و در زمینه فعالیت‌های اسلامی و خدمات اجتماعی و خیریه زبانزد است.

 

تاریخچه 

در سال ۱۹۶۳ جمعی از دانشجویان مسلمان آمریکایی و کانادایی که عضو انجمن دانشجویان مسلمان ایالات متحده و کانادا (MSA) بودند در دانشگاه ایلینوی گرد هم آمدند. آنها نماینده طیف وسیعی از تنوع فرهنگی، زبانی و مذهبی جامعه مسلمان این منطقه و مشتاق تأسیس یک سازمان فراگیر اسلامی در آمریکای شمالی بودند که بتواند همه مسلمانان این منطقه را تحت پوشش قرار دهد و نماینده مسلمانان در جامعه آمریکا باشد.

 

این سازمان در سال ۱۹۶۳ کار خود را با هدف متحد ساختن مسلمانان آمریکا، ایجاد پلی بین جامعه مسلمانان و جامعه آمریکایی و فراهم کردن درک بهتر از دین اسلام برای این جامعه آغاز کرد. از دهه ۱۹۶۰ تا ۱۹۸۰ جمعیت مسلمانان در آمریکای شمالی به سرعت رشد کرد. دانشجویان مسلمان زیادی فارغ‌التحصیل شدند و در پی کشف هویت خود در جامعه رو به رشد مسلمان  آمریکا بودند. در این شرایط سازمان‌های اسلامی زیادی در آمریکا به وجود آمد. در سال ۱۹۸۱ MSA با همکاری سه انجمن از متخصصان مسلمان تلاش کرد تا نقش سازمان جامعه اسلامی آمریکای شمالی را تقویت کند. به این ترتیب، ایسنا به عنوان یک نهاد قاره‌ای با تمرکز بر رهبری و خدمت به دانشگاهیان مسلمان، نقشی پررنگ‌تر یافت.

 

در ابتدا مسجد الامین در  ایندیانا به عنوان ستاد مرکزی این سازمان با فضایی محدود و با حضور داوطلبان مسلمان فعالیت می‌کرد تا اینکه در سال ۱۹۷۵ دفتر مرکزی آن در ایندیاناپولیس تأسیس شد و سپس در ۱۹۷۷ به ساختمانی تازه خریداری شده در پلینفیلد (Plainfield) در ایالت ایندیانا منتقل شد. این ساختمان به عنوان دبیرخانه مرکزی ایسنا در سال ۱۹۸۱ آغاز به کار کرد. اکنون دفتر مرکزی این سازمان در پلینفیلد قرار دارد اما در ایالت‌های مختلف این کشور دارای دفاتر و مراکز فعالی است. ایسنا فرهنگ ریشه‌دار انتخاب دموکراتیک و تصمیم‌گیری در مورد تعیین مسئولان و مدیران خود را حفظ و نیز رهبری خود را از طریق فرایند معرفی داوطلبان و سپس رأی گیری انتخاب می‌کند. کمیته انتخاباتی منصوب‌شده از سوی هیئت مدیره ایسنا بر روند دقیق برگزاری انتخابات به طور مستقل نظارت می‌کند.

 

تعریف هویت اسلامی، مأموریت اصلی

به طور کلی این سازمان در راستای تحقق اهداف زیر تأسیس شده ‌است:

  1. ترویج راه و رسم صحیح زندگی در تحت تعالیم قرآن و سنت نبوی؛
  2. تشویق مسلمانان به حضور فعال در جامعه؛
  3. ارائه خدمات به مسلمانان و جامعه اسلامی؛
  4. ایجاد شخصیت و هویت اسلامی در مسلمانان؛
  5. تلاش برای تحقق خصایل پیامبر اکرم(ص) در جامعه و ترویج روحیه برادری میان مسلمانان؛
  6. تأسیس مراکز و جوامع اسلامی در سطح محلی و کمک به آنها در زمینه‌های مذهبی، آموزشی، اجتماعی و اقتصادی؛
  7. حمایت از منافع مسلمانان در آمریکای شمالی.

ایسنا همچنین تقویت توسعه جامعه اسلامی، توسعه روابط میان پیروان ادیان و فعالیت‌های مدنی و اجتماعی و خیریه در آمریکای شمالی را از مأموریت‌های اصلی خود تعریف کرده و در پایگاه اطلاع‌رسانی این سازمان، اهداف استراتژیک آن بدین شرح است:

– دستیابی به تعالی سازمانی: اثر بخشی عملیاتی، شفافیت، پاسخگویی، عملکرد بالا، ارتباط مؤثر، ثبات مالی کوتاه‌مدت و بلندمدت

– تقویت و توسعه جوامع مسلمان آمریکایی

– افزایش همکاری میان ادیان و مشارکت مدنی

– انجام هماهنگی در مورد کمک‌های جامعه مسلمانان آمریکا

 

در دهه ۱۹۹۰ ایسنا تغییری اساسی در پارادایم خود ایجاد کرد. این سازمان شروع به تعامل فعالانه با سایر جوامع دینی و سازمان‌های بین ادیان و ایجاد مشارکت با دولت و سازمان‌های جامعه مدنی آمریکا کرد و تعهد خود را برای ایجاد یک جامعه مسلمان فعال در این کشور دنبال کرد. پس از  حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ نقش این سازمان در خنثی کردن تبلیغات وسیع رسانه‌ها در خشن جلوه دادن دین اسلام بسیار مهمتر شد. همایش‌های سالانه انجمن اسلامی شمال آمریکا این گردهمایی، بزرگترین همایش مسلمانان آمریکای شمالی به شمار می‌رود و هر ساله هزاران نفر از مردم، رهبران و علمای مسلمان و نیز صاحب‌نظران غیرمسلمان در آن شرکت می‌کنند. گفته می‌شود که پیش از شیوع کرونا، سالانه بیش از ۴۰ هزار مسلمان از کشورهای مختلف در برنامه‌های آن شرکت می‌کردند.

 

سازمان‌دهندگان همایش سالانه مسلمانان آمریکای شمالی، سال گذشته به دلیل شیوع کرونا تصمیم گرفتند که این رویداد را به صورت مجازی برگزار کنند. ایسنا در دوران کرونا وبینارهای مختلفی را برگزار کرد؛ از جمله وبینار «توانمند‌سازی خانواده مسلمان در مواجهه با چالش‌ها»؛ «نوسازی آموزش اسلامی» و وبینار «پیامبر رحمت» درباره سیره پیامبر اکرم(ص).

تأثیرگذاری در انتخابات اخیر آمریکا

نام این سازمان در انتخابات اخیر آمریکا و در شرایطی که اعتراض به نژادپرستی و تبعیض در این کشور بالا گرفته بود، بار دیگر مطرح شد.

 

جو بایدن، رقیب ترامپ در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا، در جریان مبارزات انتخاباتی خود در پیامی به همایش سالانه این سازمان گفت: مفتخرم که فرصت دارم تا مستقیماً با جامعه اسلامی آمریکای شمالی صحبت کنم. شنیده شدن صدای مسلمانان آمریکا مهم است اما اغلب این صدا نشنیده گرفته شده و این حق شما به عنوان شهروند است که صدایتان شنیده شود.

 

این سازمان در منسجم ساختن رأی‌دهندگان مسلمان آمریکایی به نفع جو بایدن و پیروزی وی در انتخابات نقش مهمی داشت.

همچنین با توجه به مطرح شدن موضوع عدالت و برابری نژادی در سال گذشته و به راه افتادن جنبش «جان سیاه‌پوستان مهم است» در آمریکا، شعار همایش پارسال «تلاش برای عدالت اجتماعی و نژادی» بود.

 

شکوفایی ظرفیت‌های مسلمانان، مأموریت آینده

تغییر چشم‌انداز دین در آمریکا روش‌های جدیدی را برای درک جوامع مسلمان و توسعه بیشتر هویت آمریکایی مسلمان می‌طلبد. به همین منظور، ایسنا با تسهیل فرصت‌های آموزشی، تقویت مشارکت‌های ثمربخش و سازماندهی مشارکت معنوی و مدنی به سازمان‌های اسلامی کمک می‌کند تا تأثیری پایدار در این کشور داشته باشند و همچنین در شکوفایی ظرفیت جوامع مسلمان نقش دارد و مشوق رویکرد تعدیل‌کننده در نگرش مسلمانان به مسائلی مانند تعهدات شهروندی و همکاری اجتماعی است.

 

ایسنا در زمینه پرورش نسل آینده مسلمانان آمریکای شمالی، برنامه‌های خاصی را تدارک دیده است و دپارتمان خدمات و برنامه‌ریزی برای جوانان دارد. همچنین، مجموعه کارگاه‌هایی را با هدف کمک به والدین برای درک بهتر جوانان و دنیای آن‌ها برگزار می‌کند. علاوه بر این، کارگاه‌هایی برای معلمان برپا می‌شود که هدف آن‌ها بهبود ارتباط میان کادر آموزشی و دانش‌آموزان است. از فعالیت‌های دیگر این مرکز، می‌توان به برگزاری مجامع سالانه و کنفرانس‌هایی با موضوعات اسلامی اشاره کرد.

منبع: ایکنا

اشتراک گذاری :


آخرین اخبار