تاریخ انتشار :

امریکای لاتین

تاثیرات معماری اسلامی در اماکن تاریخی آمریکای لاتین

وقتی کسی به تجلی معماری اسلامی در سراسر جهان فکر می‌کند، به ندرت آمریکای لاتین به ذهنش خطور می‌کند؛ در جالی که برخلاف انتظار معماری اسلامی در آثار تاریخی این منطقه دیده می‌شود.

به گزارش رهیافتگان (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان )  به نقل از TRT، در سال ۲۰۱۸، نمایشگاهی در اردن با عنوان «الحمراء: معماری نئوعربی در آمریکای لاتین» برگزار شد که نشان می‌داد که چگونه معماری آمریکای لاتین از کاخ الحمراء در گرانادا و دیگر سبک‌های اندلسی در ساختمان‌های مختلف که در اواخر ۱۹ و اوایل ۲۰ ساخته شده، الهام گرفته است.

مجموعه قلعه – قصر الحمراء در اواسط قرن سیزدهم به وسیله حکام ناصری اسپانیا ساخته شد و اوج معماری اسلامی در شبه جزیره ایبری محسوب می‌شود.

در نتیجه استعمار اسپانیا در آمریکای لاتین، این تأثیرات در معماری این منطقه هم دیده شد و به گفته رافائل لوپز گوزمن، استاد تاریخ هنر در دانشگاه گرانادا، گسترش نفوذ سبک اندلسی (اسپانیایی) را می‌توان در نمایشگاه‌های جهانی در قرن نوزدهم مشاهده کرد.

از مکزیک تا آرژانتین، بناهای دیدنی مختلف معماری که تا امروز نیز پابرجا هستند، تأثیرات معماری نئو عربی را در نزدیک به ۱۷۰ ساختمان سازمانی، خصوصی و تفریحی به تصویر می‌کشند. در ادامه چند نمونه از این معماری معرفی می‌شود:

 

یک میدان گاوبازی در ونزوئلا که در سال ۱۹۳۳ ساخته شد و از معماری الحمرا الهام گرفته است

 

طرح این ساختمان در سال ۱۸۸۴ به نمایندگی از مکزیک در نمایشگاه صد ساله جهانی پنبه و صنعت که در نیواورلئان، ایالات متحده برگزار شد شرکت کرد. این ساختمان که «کیوسک سانتا ماریا لاریبرا» نام دارد در آن زمان به «الحمراء مکزیک» معروف بود.

 

بنیاد «اسوالدو کروز» Oswaldo Cruz در خارج از ریو دو ژانیرو، بین سالهای ۱۹۰۵ و ۱۹۱۸ ساخته شده است و یکی از برجسته‌ترین بنیادهای تحقیقات بهداشت عمومی برزیل است.

 

قدمت این باشگاه در «ایکیکه» شیلی که کاملاً اسپانیایی است، به سال ۱۹۰۴ برمی گردد.

منبع: ایکنا

 

اشتراک گذاری :


آخرین اخبار