تاریخ انتشار :

رپورتاژ خبری 2

آشنایی با دیدنیهای کیش در سفر به این جزیره

ساحل نقره ای ، آفتاب روشن ، آسمان آبی ، آبهای نیلگون ، هوای پاک و آرامش بی نظیر جزیره کیش را به مروارید خلیج فارس تبدیل کرده است.

جزیره کیش ، یک جزیره ۹۰ کیلومتری در خلیج فارس که سالانه بسیاری از گردشگران ایرانی از آن بازدید می کنند ، مدتهاست که یک منطقه تجاری بین چین ، ایران و اروپا است. کیش یک جزیره در بخش کیش از شهر بندرلنگه در استان هرمزگان و یکی از نقاط گردشگری در استان هرمزگان در جنوب ایران است. در گذشته این جزیره قیس نامیده می شد. شکل این جزیره بیضوی است و در ۱۲ کیلومتری ساحل شیبکوه واقع شده است. این جزیره سالانه یک میلیون گردشگر را به خود جلب می کند.

 

جزیره کیش از شمال به سرزمین پیوسته ایران ، از شرق به تنگه هرمز ، از جنوب به امارات متحده عربی و از غرب به بحرین و عربستان سعودی منتهی می شود. ارتفاع بلندترین نقطه جزیره از سطح دریا حدود ۳۵ متر است همچنین جزیره کیش رودخانه دائمی ندارد و منابع آب شیرین زیادی دارد. نزدیکترین بندر ایران به جزیره کیش بندر چاراک در ۱۸ کیلومتری این جزیره است. ساحل نقره ای ، آفتاب روشن ، آسمان آبی ، آبهای نیلگون ، هوای پاک و آرامش بی نظیر جزیره کیش را به مروارید خلیج فارس تبدیل کرده است.

ساحل نقره ای ، خورشید تابناک ، آسمان آبی ، آبهای نیلگون ، هوای پاک و آرامشی بی نظیر جزیره کیش و تور کیش دقیقه ۹۰  را به مروارید خلیج فارس تبدیل کرده است. یکی از شگفتی های جزیره مرجانی کیش سواحل آن است. خاک کیش دارای ساختار مرجانی است و با رنگ نقره ای زیر آفتاب درخشش خیره کننده ای دارد. بسیاری از سواحل جهان که با شن و ماسه خاکستری پوشانده شده اند ، این ویژگی را ندارند. آب دریا در ساحل این جزیره شفاف و واضح است و بستر دریا از دور به راحتی قابل مشاهده است. دوستداران محیط زیست دلیل این امر را وجود مرجان ها در اطراف جزیره می دانند و معتقدند که مرجان ها به طور طبیعی آب را تصفیه می کنند و سواحل جزیره را شفاف و زیبا می کنند.

 

جزیره هندورابی

جزیره هندورابی یکی از توابع کیش است که یکی از اصلی ترین جاذبه های آن است. این جزیره با مساحتی حدود ۲۳ کیلومتر مربع از نظر تاریخی و طبیعی از موقعیت خوبی برخوردار است. هندورابی در ۲۸ کیلومتری کیش قرار دارد. تعداد بسیار کمی از افراد در این مکان زندگی می کنند که در روستایی به نام هندورابی زندگی می کنند و از طریق ماهیگیری امرار معاش می کنند. بیشتر آنها ماهیگیر هستند و از قبایل عرب کشورمان هستند. در نزدیکی روستای هندورابی ، می توانید آثار ویران شده روستاهای الدورات و الصراعه را مشاهده کنید که قدمت آنها به دوران باستان برمی گردد. در قرن ۹ هجیرا ، پرتغالی ها در این جزیره حضور داشتند که امروزه ردپای آن را می توان مشاهده کرد.

 

برای رفتن به جزیره هندورابی ، بیایید ابتدا اصطلاحات کلمه را درک کنیم. چرا این جزیره هندورابی نامیده می شود؟ با بررسی اسناد مکتوب این جزیره ، سه دلیل برای نامگذاری آن به “هندورابی” پیدا شد. اولین و مهمترین دلیل این است که در اسناد مکتوب هندورابی را ابروون می نامند. دلیل دوم این است که هلندی ها در سال ۱۶۴۵ این جزیره را “شاخ” نامیدند و این کلمه در گویش جزایر اطراف به “هندورابی” تغییر یافت. دلیل آخر بر اساس یکی از افسانه های قدیمی مردم جزایر خلیج فارس است که بر اساس آن معشوقی به نام “هند” و “ربیع” به این جزیره می آیند و با هم زندگی می کنند و از آنجا نام این این جزیره به نام این دو نفر نامگذاری شده است. البته ، این جنبه از نام نه خیلی تأثیرگذار است و نه خیلی مستند است.

 

بیشتر بخوانید: سفری هیجان انگیز با تور کیش  را تجربه کنید

 

شهر زیرزمینی کاریز کیش

 شهر زیرزمینی کاریز یکی از قدیمی ترین بناهای تاریخی کیش به حساب می آید که قدمت آن به ۲۵۰۰ سال قبل برمی گردد. در گذشته های دور ، کیش یکی از مهمترین مراکز تجاری خلیج فارس بود و هزاران بازرگان و بازرگان به این جزیره می آمدند ، بنابراین تأمین آب شیرین همیشه یکی از نگرانی های جزیره شهر زیرزمینی کاریز در واقع یک قنات است که به دلیل وسعت آن به این شهر معروف شده است زیرا شهر زیرزمینی کاریز در عمق ۱۴ متری قرار دارد و بیش از ۱۵ کیلومتر طول دارد. در گذشته های دور ، زمانی که هیچ ابزار و فناوری برای تأمین آب شیرین وجود نداشت ، شهر زیرزمینی کاریز در آن زمان نوآوری بی نظیری محسوب می شد.

سقف مرجانی شهر زیرزمینی کاریز کیش ، همراه با فسیل های مختلف ۵۰۰ میلیون ساله ، آب را تصفیه و به آب آشامیدنی تبدیل کرد. شهر زیرزمینی کاریز پس از هزاران سال در سال ۱۹۹۹ بازسازی شد ، زیرا به لطف استفاده از رنگ قهوه ای و ساختار جامد آن ، این شهر با گذشت زمان آسیب زیادی ندیده است. امروزه ، شهر زیرزمینی کاریز به دو دلیل یکی از محبوب ترین مکانهای دیدنی کیش است. دلیل اول بخاطر هوای خنک شهر است زیرا برای ذخیره و نگهداری آب باید دمای انبار ذخیره آب همیشه خنک باشد و دلیل دوم وجود بازارها است. و رستوران های سنتی در زیرزمین. شهر کاریز که ارزش بازدید را دارد.

 

شهر حریره کیش

شهر حریره با بیش از ۸۰۰ سال سابقه یکی از بناهای تاریخی کیش است که ۱۲۰ هکتار از زمین های کیش را اشغال می کند. برای بازدید از شهر حریره کیش باید به شمال جزیره بروید. در قسمت شمالی جزیره ، که در بلوار میرمهنا واقع شده است ، بعد از مجموعه ورزشی المپیک ، خانه ها ویران شده اند ، که در واقع وارد شهر حریره شده اید. در این شهر که بازدید از تمام نقاط آن حدود ۳ ساعت طول می کشد اماکن مختلفی وجود دارد. یکی از بناهای شهر حریره ، کیش ، خانه های اشرافی است که گفته می شود در اوج شکوفایی شهر حریره ، افراد ثروتمندی در آنها زندگی می کردند.

همچنین یک مسجد در شهر وجود دارد که فقط یک حیاط با چهار ستون به جای گنبد داشت ، و انتظار می رود تجار و افراد محلی در آن زمان از شهر حریره با هم در این حیاط می نشینند و در مورد مسائل مختلف صحبت می کنند. علاوه بر این ، خرابه دیگری در شهر حریره کیش حمام عمومی است که معماری آن با تمام حمامهای زمان خود متفاوت بود. اما جذاب ترین قسمت حریره کیش قسمت صنعتی شهر است که در زیر زمین واقع شده است و ابزاری در این قسمت دیده می شود که برای استخراج آب میوه خرما استفاده می شده است و در واقع این ابزارها مسیرهایی که آب میوه خرما طی می کند. از طریق تاریخ از این جاده ها استخراج می شد و در بخش صنعتی شهر حوضچه ای وجود دارد که در گذشته برای استخراج صدف های مروارید استفاده می شده است.

اشتراک گذاری :

آخرین اخبار