تاریخ انتشار :

سریلانکا

مسجد جامع الفار؛ جاذبه گردشگری جالب سریلانکا

مسجد جامع الفار سریلانکا که به مسجد سرخ نیز شهرت دارد، معماری خود را از ترکیب ۳ سبک وام گرفته است تا تبدیل به خاص‌ترین مسجد این کشور شود.

 به گزارش رهیافتگان (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان ) به نقل از atlasobscura، مسجد جامع الفار(JamiUl-Alfar Mosque) بنایی تاریخی در کلمبو، پایتخت سریلانکا بوده که در خیابان صلیب دوم پتا که یکی از اصلی‌ترین خیابان‌های شهر کلمبو است، واقع شده و یکی از قدیمی‌ترین مساجد و جاذبه‌ای گردشگری و محبوب در این شهر است.

جامعه محلی مسلمان هند، مستقر در پتا ساخت این مسجد را ۱۹۰۸ آغاز کردند و یک سال بعد، ۱۹۰۹ کار احداث به پایان رسید تا این مکان عبادی پاسخگوی نیاز مسلمانان به مکانی برای اقامه نماز جمعه و نمازهای روزانه باشد. طراح و سازنده مسجد نیز سایبو لبه (Saibu Labbe) بود.

معماری این مسجد، سبکی ترکیبی از عناصر معماری بومی هندی ـ اسلامی، گوتیک و سبک‌های نئوکلاسیک است و بیش از هر مسجد دیگری به مسجد جامع کوالالامپور مالزی (ساخته شده در سال ۱۹۱۰) شباهت دارد. تا قبل از اینکه بناهای دیگری در کلمبو ساخته شود، این مسجد به عنوان نماد این شهر شناخته می‌شد.

این مسجد ابتدا ظرفیت پذیرش ۱۵۰۰ نمازگزار را داشت. متولیان مسجد سرخ در سال ۱۹۷۵، با کمک شرکتی محلی به نام حاجی عمر، تعدادی از املاک مجاور را خریداری و مساحت آن را گسترش دادند و بنای مسجد نیز به ۶ طبقه تبدیل شد که در نتیجه گسترش، گنجایش آن به ۱۰ هزار نمازگزار رسیده است.

 امروزه مسجد سرخ سریلانکا یا همان مسجد جامع الفار با دارا بودن برج ساعت یکی از بی‌نظیرترین شگفتی‌های معماری سریلانکابه‌شمار می‌رود که مناره‌های بلند قرمز و سفید آن تقریباً از هر طرف خیابان‌های پر جنب و جوش کلمبو دیده می‌شود و بسیار هیجان‌انگیز است.

این بنا علاوه بر این که یکی از جاذبه‌های گردشگری این شهر است، عبادتگاه مسلمانان سریلانکایی نیز محسوب می‌شود.

منبع: ایکنا

اشتراک گذاری :

آخرین اخبار