کانبرا- استرالیا
مسجد «گانگاهلین» در کانبرا مرکز تعامل مذاهب

یکی از مهم ترین مساجد در کانبرا استرالیا است که به دلیل پذیرایی گسترده از بازدیدکنندگانی که دارای پیشینه های بسیار متنوع هستند معروف و مشهور شده است.

به گزارش رهیافتگان (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان ) مسجد «گانگاهلین» یکی از مهم ترین مساجد در کانبرا استرالیا است که به دلیل پذیرایی گسترده از بازدیدکنندگانی که دارای پیشینه های بسیار متنوع هستند معروف و مشهور شده است.

 

این مسجد در سال ۲۰۱۷ میلادی با هدف برآورده کردن نیازهای مسلمانان در گانگاهلین ساخته شد و یکی از جدیدترین مساجد در استرالیا محسوب می شود.جامعه اسلامی کانبرا پس از دو دهه برنامه ریزی در نهایت در سال ۲۰۱۷ میلادی موفق به افتتاح این مسجد در «گانگاهلین» شد.

 

مسجد گانگاهلین ظرفیت پذیرایی از حدود شش هزار نمازگزار را دارد و یکی از بزرگ ترین مساجد کانبرا به شمار می آید.اولین مسجد کانبرا با ظرفیت پذیرایی از  ۳۰۰ نمازگزار در سال ۱۹۶۲ میلادی در «یارالوملا» ساخته شد.

مسلمانان زمین این مسجد را از دولت استرالیا گرفتند اما هزینه ساخت مسجد به طور کلی بر عهده اعضای جامعه اسلامی بود و هیچی کمکی در این زمینه از دولت دریافت نشد.متولیان مسجد گانگاهلین می گویند که این مسجد نه فقط جایی برای عبادت بلکه مکانی برای یادگیری و گردهمایی های اجتماعی است.

این مسجد از زمان افتتاح تا کنون هر سال مراسم روز ملی درهای باز مساجد را برگزار کرده است.«عبدالباری»،رئیس جامعه اسلامی کانبرا در این باره می گوید: احساس بسیار شگفت انگیزی است وقتی می بینم افراد زیادی به این مسجد می آیند .تعداد زیادی از افراد از نژادهای مختلف ، قومیت های مختلف ، مناطق مختلف جهان و با فهم ها و درک های مختلف در این مسجد با هم تعامل می کنند.

وی افزود: این یک احساس شگفت انگیز است و باعث می شود که من احساس کنم  استرالیا یک جامعه چند فرهنگی واقعی است و همه در اینجا با هم دوست هستند و به هم کمک می کنند.این مسجد هر شب پذیرای گروه متنوعی از مردم است و هنگام نماز مغرب از جمعیت مسلمان در شمال کانبرا استقبال می کند.

مسجد گانگاهلین همچنین دارای کلاس های درس برای آموزش افرادی است که علاقه مند به یادگیری علوم دینی هستند.به طور کلی حدود ۱۰ هزار مسلمان در کانبرا زندگی می کنند که حدود هفت هزار نفر یعنی ۷۰ درصد آنها ساکن گانگاهلین هستند.

منبع: شبستان

به اشتراک بگذارید :

ads1 ads1

دیدگاه شما


ads ads ads ads