تاریخ انتشار :

محمد فاضلی مطلق،حافظ قرآن به زبان انگلیسی

دو خاطره از قرآن خواندن ، که مسیر زندگی امروز من را تعیین کرد.

بعد از سالها در موسسه زبان و دانشگاه در رشته زبان انگلیسی تحصیل کردم و شروع به حفظ قرآن کردم. بعد از مدتی علاوه بر حفظ عربی معنای انگلیسی قرآن را هم انجام دادم و در محافل گوناگون داخلی و خارجی از جمله انجمن ادواردو آنیلی به صورت عربی انگلیسی قرائت می کردم.

به گزارش رهیافتگان (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان) محمد  فاضلی مطلق–  حدودا ۹ ساله بودم که مسجد محله می رفتم و در ماه مبارک رمضان در جلسه قرآن شرکت می کردم و در آن جلسه نورانی قرآن تلاوت می کردم. از آنجایی که بصورت ترتیل قرائت می کردم وقتی که صفحات مربوط به خودم را تمام می کردم مسئول جلسه با اجازه حاضرین می گفتن شما بیشتر بخوانید چون کمتر اشتباه دارید و وقتی باز تمام می کردم می گفتن بیشتر بخوانید و من همینطور تشویق می شدم.

 در آن زمان در منزل قرآن نداشتیم و برای آماده کردن جزء بعدی باید توی مسجد می موندم و مرور می کردم. یکی از اعضاء جلسه فهمید که در خانه قرآن ندارم  روز بعد ایشان با یکی دیگر از اعضای جلسه قرآن بزرگ برای من هدیه گرفتند و در جلسه به من اهدا کردند. در آن روز خیلی خوشحال بودم و آن را به همه نشان می دادم که قرآن هدیه گرفتم و با اشتیاق آن را می خواندم و شبانه روز خوشحال بودم و نزدیکان به من تبریک می گفتند.

 

بعدها هدیه های زیادی گرفتم ولی به اندازه این خوشحالی نمی شد. مدام با این قرآن مانوس بودم. تا اینکه در حرم پیامبر خدا حضرت دانیال نبی علیه السلام فعالیت قرآنی و فرهنگی انجام می دادم و در آنجا در ماه مبارک رمضان در جلسه قرآن شرکت می کردم و قرائت ترتیل انجام می دادم و در بین مردم شناخته تر شدم و همه با من با احترام و مهربان برخورد می کردند و دوست داشتند قرائتم را گوش بدهند.

 

یه وقتی سه تا خواهر مسلمان که ساکن کشور انگلیس بودند آنجا به حرم حضرت دانیال آمده بودند.صدای من را گوش دادند و بعد از جلسه به من گفتند که دوست داریم از صدای قرائت قرآن شما یک نسخه داشته باشیم و برای ما از صدای تان ضبط کنید. من هم با یکی از دوستان هماهگ کردم که صدایم را ضبط کند و به آنها یک جزء قرآن از صدایم بصورت نوار کاست تحویل دادم. خیلی خوشحال شدند و به من هدیه دادن و گفتن که هیچوقت شما را فراموش نمی کنیم و یک کارت پستال به زبان انگلیسی برای من نوشتند. البته منم برای آنها یک قرآن کامل جیبی دادم و خوشحال بودند و گفتند که امیدوارم یه روزی در شهر لندن بیایید و قرائت کنید.

این خاطره ی شیرینی بود برای من. خب بعد از سالها در موسسه زبان و دانشگاه در رشته زبان انگلیسی تحصیل کردم و شروع به حفظ قرآن کردم. بعد از مدتی علاوه بر حفظ عربی معنای انگلیسی قرآن را هم انجام دادم و در محافل گوناگون داخلی و خارجی از جمله انجمن شهید ادواردو آنیلی به صورت عربی انگلیسی قرائت می کردم. در یکی از محافل بین المللی قرآن که قرائت داشتم بعد از اجرای قرائت یکی از شرکت کنندگان از کشور انگلیس بودند و ضمن تشویق من گفتند که قرائت و مدل زیبایی دارید که امیدوارم این قرائت را در لندن و انگلیس برای مسلمانان هم انجام دهید. این گوشه ای از قرائت های من هست. در تدریس هم روخوانی و هم حفظ شاگردانی داشتم که بحمدالله در قرائت و حفظ قرآن موفق بودند.

 

در تهران جلسه ی حفظ عربی انگلیسی برگزار کردم که بیشتر بانوان محترمه استقبال کردند و حدود یک سال طول کشید که از این جلسه حافظانی داشت بویژه یکی از بانوان محترمه خیلی در این راه موفق بودند.

 

این کار سخت و شیرین است و برای کسی که نیت رساندن صدای قرآن به جهان همچون ادواردو ها دارند بسیار زیبا و خوشایند است. ما باید دنبال افرادی همچون ادواردو بگردیم و قرآن را در معرض آنها قرار بدیم و دیگر خود قرآن است که بر دلها می نشیند و هدایت می کند

اشتراک گذاری :

آخرین اخبار