تاریخ انتشار :

انگلیس

نژاد پرستی وتبعیض هدفدار علیه مسلمانان در انگلیس

نتایج تحقیقات جدید در انگلیس نشان می دهد که جوانان مسلمان در این کشور احساس ناامنی می کنند چرا که دیگر شهروندان بر اساس تعصب و غرض ورزی با آنها رفتار می کنند.

به گزارش رهیافتگان (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان )به نقل از « inews»،نتایج تحقیقات جدید در انگلیس نشان می دهد که جوانان مسلمان در این کشور احساس ناامنی می کنند چرا که دیگر شهروندان بر اساس تعصب و غرض ورزی با آنها رفتار می کنند.

شبکه مسلمانان حزب کارگر هفته گذشته در گزارشی اعلام کرد که یک سوم مسلمانان عضو این حزب اسلام هراسی را تجربه کرده اند و بیش از نیمی از آنها از احساس خوبی نسبت به رهبری این حزب ندارند.

جوانان مسلمان عضو حزب کارگر یا حامیان آنها بر این اعتقادند که رهبر جدید این حزب در مقابله با اسلام هراسی جدی و قاطعانه عمل نمی کند.

تحقیق دیگری که توسط موسسه «وولف» در «کمبریج» انجام شده است نشان می دهد که مسلمانان غالبا هدف رویکردهای منفی در جامعه حتی از سوی دیگر گروه های اعتقادی مانند مسیحیان و یهودیان قرار می گیرند .

تحقیقات همچنین نشان می دهند که مسلمانان حتی در کارهای روزمره مانند خرید از مغازه ها و سوپرمارکت ها هم با تبعیض مواجه هستند.

در گزارشی که چندی پیش منتشر شد آمده بود که ۶۳ درصد از مسلمانان انگلیس احساس می کنند سوپرمارکت ها در زمینه فروش محصولات حلال بسیار ضعیف عمل می کنند.

این تحقیق که یک هزار مسلمان در بازه سنی ۱۸ تا ۴۵ سال در آن شرکت داشتند حاکی از آن است که مسلمانان خواستار تامین نیازهای اولیه و اساسی خود در سوپرمارکت ها هستند تا مجبور نباشند برای دستیابی به محصولات حلال یا محصولاتی که مربوط به مواقع خاص مانند ماه رمضان است یک مسیر طولانی را بپیمایند.

 به تازگی نتایج دو تحقیق تازه درباره اسلام‌هراسی در جامعه انگلیس منتشر شده است. یکی از این تحقیقات نشان داد که در پی انتخاب کی‌یر استارمر (Keir Starer) به ریاست حزب کارگر انگلیس در آوریل ۲۰۲۰، اسلام‌هراسی در این حزب شدت گرفته است.
 
یک‌سوم اعضای مسلمان حزب کارگر اسلام‌هراسی را در این حزب تجربه کرده‌اند و نیمی از آنها معتقدند که رهبران حزب کمتر به آنها توجه می‌کنند. تحقیق دیگری از سوی مؤسسه وولف (Woolf Institute) در کمبریج نشان داد که مسلمانان بیش از پیروان ادیان دیگر با دیدگاه‌های منفی روبه‌رو می‌شوند.

مسلمانان انگلیس در زمینه‌های هنر، سیاست، علوم، تجارت، پزشکی، حقوق، ادبیات و سازمان‌های غیردولتی موفقیت‌های زیادی کسب کرده‌اند. با این حال، مسلمان بودن در این کشور چندان ساده نیست. نسل سوم مسلمانان انگلیس نیز احساس می‌کنند که در جوامع خود تحت کنترل و نظارت شدید هستند.

«ایروم شهرین علی»، از محققان این پژوهش، می‌نویسد: جوانان مسلمان از سوی جوامع خود طرد می‌شوند. آنها کمتر از همه گروه‌های اقلیت دیگر با نگاه مثبت جامعه روبه‌رو هستند. بنا بر این تحقیق جدید، نهادهای دولتی، رسانه‌ها، مربیان، فعالان اجتماعی و حتی خانواده‌های این جوانان مسلمان از آنچه در ذهن و قلب این جوانان می‌گذرد، اطلاع ندارند.
منبع: شبستان – حوزه نیوز

اشتراک گذاری :


آخرین اخبار