لوک فریLuc Ferry؛ اندیشمند و سیاستمدار فرانسوی؛
برای آزادی بیان لازم نیست به مردم توهین کنید

در سال ۱۸۳۵ میلادی کاریکاتوری از لویی فیلیپ شاه فرانسه به قلم شارل فیلیپن شکل گلابی طراحی می شود که این کاریکاتوریست برای کشیدن آن شکنجه می شود و زندانی می‌کشد، چراکه در فرهنگ فرانسه گلابی به دو معناست؛ اول میوه گلابی و دوم آدم ابله.

به گزارش رهیافتگان (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان )لوک فریLuc Ferry)) استاد دانشگاه و سیاستمدار فرانسوی همچنین عضو سابق اندیشکده بنیاد سن سیمون است. وی در حوزه ادبیات فلسفه تخصص  دارد و دکترای دولتی علوم سیاسی و علوم سیاسی را دریافت کرد.

این اندیشمند که به عنوان وزیر آموزش و پرورش در دولت های ژان پیر رافارین خدمت می کرد می گوید:  درس آزادی بیان تدریس کرده است و تصاویر خوبی از عیسی، موسی و محمد نشان داده است.  برای دفاع از آزادی بیان نیازی نیست به مردم اهانت شود.

وی همچنین به ساموئل پتی معلم ۴۷ ساله تاریخ و جغرافیا که در ۱۶ اکتبر توسط یک جوان چچنی به قتل رسید ادای احترام کرده و همچنین افزود: این معلم هم کاریکاتور محمد پیامبر مسلمانان را به دانش آموزان نشان داده  و آن را آزادی بیان مطرح کرده بوده است؛ درحالی که برای آموزش ازادی بیان نباید کاریکاتورهایی را نشان بدهیم که با پورونوگرافی هم مرز و نزدیک باشد.

لوک فری نسبت به این گونه آزادی بیان واکنش نشان داده و می گوید: اگر قرار بود در کلاس دوره ای درباره کاریکاتورها و آزادی بیان تدریس کنم حتما درس را از لوئی فیلیپ آخرین پادشاه فرانسه شروع می کردم که او را شبیه  گلابی کشیده بودند و در آن زمان باعث شکنجه کاریکاتوریست گردید. (در سال ۱۸۳۵ میلادی کاریکاتوری از لویی فیلیپ شاه فرانسه به قلم شارل فیلیپن به شکل گلابی طراحی می شود که این کاریکاتوریست برای کشیدن آن شکنجه می شود و زندانی می‌کشد، چراکه در فرهنگ فرانسه گلابی به دو معناست؛ اول میوه گلابی و دوم آدم ابله. این موضوع سبب شده خیلی از کاریکاتوریست‌ها در جهان چهره‌هایی به شکل گلابی بکشند.)

 لوک فری اعتقاد دارد کاریکاتورها هنوز ناشایست و نادرست هستند و می گوید: من کاریکاتورهایی را به شما نشان می دهم که احتمالاً کارهای نشریه شارلی ابدو است در بین آنها کاریکاتورهای عیسی، موسی و محمد نیز دیده می شود که ناشایست و قبیح هستند این را بگویم ما نباید کاریکاتورهایی را بکشیم که با پورنوگرافی هم مرز  باشد یا مفهوم آن را بدهد. متاسفانه هنوز  فضای کاریکاتور رذیلانه است. برای دفاع از آزادی بیان نباید به مردم توهین کنید.

مترجم :معصومه طاهری

 

به اشتراک بگذارید :

ads1 ads1

دیدگاه شما


ads ads ads ads