تاریخ انتشار :

چهل حدیث

چهل حدیث گهربار از حضرت زهرا سلام ا…علیها

فعالترین مردم کسانی هستند که گناهان را ترک می‎کنند.

به گزارش رهیافتگان (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان):

۱- خدایى را حمد و سپاس گویید که به خاطر عظمت و نورش ، هر که در آسمانها و زمین است به سوى او وسیله مى جوید، ما وسیله او در میان مخلوقاتش و خاصّان درگاه و جایگاه قدس او و حجّت غیبى و وارث پیامبرانش هستیم.

شرح نهج البلاغه ابن ابى الحدید: ج ۱۶، ص ۲۱۱٫

 

۲- پیامبر خدا (صلی ا… علیه و آله وسلم ) به من فرمود:اى عزیز دل پدر! هر مست کننده اى حرام و نابودکنندهی عقل است.     دلائل الامامه، ص ۳

 

۳- بهترین چیز براى زنان اینست که با مردان نامحرم سرو کار نداشته باشند و مردان نیز با زنان نامحرم سر وکاری نداشته باشند.  نهج الحیاه ، ص ۱۶۰

 

۴- هر که عبادت خالصش را به سوى خدا بالا بفرستد ، خداوند متعال هم بهترین مصلحت و سودش را به سوى او پایین فرستد.                   

تنبیه الخواطر ، ص ۱۰۸

 

۵- گروهى از فرشتگان درباره چیزى با یکدیگر جدل میکردند پس داورى از بنى آدم تقاضا کردند ، خداوند متعال به آنها وحى فرمود که داور را خودتان انتخاب کنید و آنان على ابن ابیطالب (علیه السلام) را برگزیدند.   

  بحارالانوار ، ج۳۷ ، ص ۱۵۰

 

۶- رسول خدا (صلی ا… علیه و آله وسلم ) فرمود: بهترین شما کسانی هستند که بهترو با احترام بیشتر به جایگاه های نماز روی آورند.

تاریخ بغداد،ج۱۲، ص ۴۹۵۰

 

۷-  رسول خدا (صلی ا… علیه و آله وسلم) فرمود:از بخل ورزیدن بپرهیز ، زیرا که بخل مرضی است که در شخص بزرگوار نیست.

از بخل بپرهیز؛ بخل درختى است در آتش دوزخ که شاخه هایش در دنیاست، هر که به شاخه اى از شاخه هایش درآویزد، داخل جهنّمش گردانَد.   

      بحارالأنوار: ج ۴۳، ص ۹۱

 

۸- – پیامبر خدا (صلی ا… علیه و آله وسلم ) به على (علیه السلام) نگریست و در حضور من  فرمودند: این شخص و پیروانش در بهشت اند. 

بحارالانوار ، ج ۲۳، ص ۲۵۹

 

۹-  تلاوت کننده سوره حدید و واقعه و الرحمن در آسمانها و زمین اهل بهشت خوانده می‌شوند

. کنزالعمال ، ج‌ ۱ ، ص۵۸۲

 

۱۰- آگاه باشید! هرکس با محبّت آل محمّد ازدنیا برود شهید از دنیا رفته است 

عوالم العلوم، ج ٢١، ص ٣۵٣

 

۱۱- کسى که با قلب و زبان تسلیم ما اهل بیت شده، اما از اوامر ما سرپیچى کند و نواهى و موارد پرهیز را محترم نشمرد از شیعیان واقعى ما نخواهد بود.

نهج الحیاه، ص۲۰۷

 

۱۲- از دنیای شما سه چیز محبوب من است: ۱- تلاوت قرآن ۲- نگاه به چهره رسول خدا ۳-انفاق در راه خدا .

اوقایع الایام خیابانی، جلد صیام، ص۲۹۵

 

۱۳-خدای تعالی ایمان را برای پاکیزگی از شرک قرار داد ، و نماز را برای دوری از تکبر و خودخواهی.

احتجاج طبرسی،ج۱،ص۲۵۸

 

۱۴- خداوند جهاد را موجب عزت و هیبت اسلام، و صبر را وسیله استحقاق و شایستگی پاداش حق تعالی قرار داد.

 احتجاج طبرسی، ج ۱، ص ۲۵۸

 

 ۱۵- امام همچون کعبه است که باید به سویش روند، نه آنکه (منتظر باشند تا) او به سوی آنها بیاید.

بحار الانوار ، ج ۳۶ ، ص ۳۵۳

 

۱۶- در تعریف امام علىّ (علیه السلام) فرمود : او پیشوائى الهى و ربّانى است، تجسّم نور و روشنائى است، مرکز توجّه تمامى موجودات و عارفان است، فرزندى پاک از خانواده پاکان مى باشد، گوینده اى حقّ گو و هدایتگر است، او مرکز و محور امامت و رهبریت است.

ریاحین الشّریعه: ج ۱، ص ۹۳

 

۱۷-حضرت محمّد (صلى ا… علیه وآله) و على (علیه السلام) ، پدران این امّت هستند، چنانچه از آن دو پیروى کنند آن‌ها را از انحرافات دنیوى و عذاب همیشگى آخرت نجات مى دهند؛ و از نعمت‌هاى متنوّع و وافر بهشتى بهره مندشان مى سازند.

تفسیر الإمام العسکرى (علیه السلام): ص ۳۳۰، ح ۱۹۱

 

۱۸-خداوندا، به حقّ اولیاء و مقرّبانى که آن‌ها را برگزیده اى، و به گریه فرزندانم پس از مرگ و جدائى من با ایشان، از تو مى خواهم گناه خطاکاران شیعیان و پیروان ما را ببخشى.

کوکب الدّرىّ: ج ۱، ص ۲۵۴٫

 

۱۹- در روز جمعه نزدیک غروب آفتاب به غلام خود می فرمود: بالای پشت بام برو، هر موقع نصف خورشید غروب کرد مرا خبر کن تا برای خود ـ و دیگران ـ دعا کنم.

اصول کافى: ج ۱، ص ۴۶۰

 

۲۰- من بسیار زشت مى دانم که (جنازه) زنان را پس از مرگ بر روى تابوت سربازگذاشته و بر روى آن پارچه اى
مى افکنند، که حجم بدن را نمایش مى دهد. مرا بر روى تابوت
آن چنانى نگذار و بدن مرا بپوشان که خدا تو را از آتش جهنم باز دارد.

نهج الحیاه، ص ۸۹

 

۲۱- در وصیّتی به امام علی ( علیه السلام ) فرمود: پس از آن که مرا دفن کردی، برایم بسیار قرآن تلاوت نما و دعا کن، چون که میّت در چنان موقعیّتی بیش از هر چیز نیازمند به اُنس با زندگان می باشد. 

بحارالأنوار، ج ۷۹، ص ۲۷

 

۲۲- فعالترین مردم کسانی هستند که گناهان را ترک میکنند.  

تحف العقول،ص۵۱۹

 

۲۳- خدای تعالی نیکی به پدر و مادر را واجب فرمود تا از خشم او در امان بمانند، و دستگیری از خویشان را موجب افزایش عمر و سبب فزونی جمعیت و قدرت قرار داد .

نهج الحیاه، ص ۱۰۲

 

۲۴- خداوند امر به معروف را به خاطر مصلحت عموم مردم واجب کرد.

 علل الشرایع جلد ۱ باب ۱۸۲ حدیث ۲

 

۲۵- خطاب به مهاجرین و انصار فرمود: از من دور شوید و مرا به حال خود رها کنید، با آن همه بى تفاوتى و سهل انگارى‌هایتان، عذرى براى شما باقى نمانده است. آیا پدرم در روز غدیر خم براى کسى جاى عذرى باقى گذاشت؟

خصال: ج ۱، ص ۱۷۳

 

۲۶- همانا حقیقت و واقعیّت تمام سعادت ها و رستگارى ها در دوستى علىّ علیه السلام در زمان حیات و پس از رحلتش خواهدبود.

شرح نهج البلاغه ابن ابى الحدید: ج ۲، ص ۴۴۹

 

۲۷- آنچه را امام علىّ (علیه السلام) ـ نسبت به دفن رسول خدا و جریان بیعت ـ انجام داد، وظیفه الهى او بوده است، و آنچه را دیگران انجام دادند خداوند آن‌ها را محاسبه و مجازات مى نماید.

الإمامه والسّیاسه: ص ۳۰

 

۲۸- مرد نابینائى وارد منزل شد و حضرت زهراء (علیها السلام)خود را کامل پوشاند، وقتى رسول خدا (صلى ا…علیه وآله وسلم)  که خود علّتش را میدانستند اما می خواستند از زبان فاطمه (علیها السلام)آن را بشنوند، پرسیدند: دخترم او که تو را نمیبیند، چرا خود را کامل پوشاندی؟

فرمود: آن نابینا مرا نمى بیند، ولی من او را مى بینم، دیگر آن که او مرد است و بوى زنان را حس مى کند. پیامبر اکرم(صلى ا…علیه وآله وسلم)  تبسمی کردند و فرمودند: گواهى مى دهم که تو پاره دل منى.

معانی الاخبار ج۱ص۱۸۰

 

۲۹- همیشه در خدمت مادر و پاى بند او باش، چون بهشت زیر پاى مادران است; و نتیجه آن نعمت هاى بهشتى خواهد بود.

تنبیه الخواطر: ص ۱۰۸ و ۴۳۷

 

۳۰- هنگامى که رسول خدا(صلی ا… علیه و آله وسلم ) در بستر افتاد، در گوش دخترش فاطمه سخنی گفت که فاطمه (سلام  ا… علیها ) گریه کرد ، مجدّداً رسول خدا با او نجوایی کرد و فاطمه (سلام  ا… علیها) خندید.: در این باره از حضرت زهرا (سلام  ا… علیها ) پرسیدند، فرمود : چون پیامبر (صلی ا… علیه و آله وسلم ) مرگش را به من خبر داد ، گریستم ، پس از گریه ام به من خبر داد که نخستین کسى که او را ملاقات کند من هستم ، در نتیجه خندیدم.   

مناقب ، ص ۳۸۰

 

۳۱- ای پدر، من به یاد روز قیامت افتادم که مردم چگونه در پیشگاه خداوند با حالت برهنه خواهند ایستاد ـ و فریاد رسی ندارد، جز اعمال و علاقه نسبت به اهل بیت (علیهم السلام) .

کشف الغمّه، ج ۲، ص ۵۷

 

۳۲- پیامبر اکرم (صلی ا… علیه و آله وسلم ) (درباره مشاهدات خود از عذاب دوزخیان در شب معراج) فرمود: دخترم ! امّا (عذاب برخی از زنان گنهکاری که توبه نکردند و از دنیا رفتند مرا بسیار متاثر کرد) زنى که به مویش آویخته شده بود ، کسى بود که مویش را از مردان نمى پوشانید ، و آن که به زبانش آویزان بود، زنى بود که شوهرش را با زخم زبان آزار مى داد … و آن که سرش سرِ خوک و بدنش بدنِ الاغ بود، زنى بود که سخن چین و دروغگو بود و آن که صورتش به شکل سگ بود ، زنى بود که آواز غنا  مى خواند و حسود بود.    

عیون الاخبار الرضا، ج ۲، ص ۱۰

 

۳۳- بهترین شما کسی است که در برخورد با مردم نرم تر و مهربان تر باشد و ارزشمندترین مردم کسانی هستند که با همسرانشان مهربان و بخشنده اند.

کنزالعمال ، ج‌ ۷، ص۲۲۵

 

۳۴- پدرم فرمودند : فاطمه جان کسی که به تو تمسک جوید در بهشت همراه توست .

بحارالانوار ، ج ۹۹ ، ص ۲۴۷

 

۳۴- پیامبر اسلام (صلی ا… علیه و آله وسلم ) پس از ازدواج حضرت علی (علیه السلام) و فاطمه (سلام  ا… علیها ) ، و سپری شدن مراسم عروسی ، ابتدا از علی (علیه السلام) پرسید : همسرت فاطمه (سلام  ا… علیها ) را چگونه یافتی ؟ امام پاسخ داد : (خوب یار و یاوری است در اطاعت کردن از خدا)سپس از دخترش پرسید : شوهرت را چگونه یافتی ؟ فرمود : بهترین شوهر است.

« اللهم صل علی فاطمه و ابیها و بعلها و بنیها و السر المستودع فیها بعدد ما احاط به علمک »

فرهنگ سخنان حضرت فاطمه علیها السلام (تالیف محمد دشتی) صفحه ۱۹۳ ، ۳۵۶

 

 

۳۵- -ای اباالحسن! من از پروردگار خود حیاء می کنم چیزی را از تو درخواست نمایم که تو بر آن توان و قدرت نداری)زنان دنیای معاصر باید از اینگونه جلو ههای ایثار درس زندگی بگیرند، و با ساده زیستی و مراقبت از خویشتن و دوری از آرزوهای زودگذر، زندگی زناشوئی را رنگی جاودانه زنند.)

فرهنگ سخنان حضرت فاطمه علیها السلام (تالیف محمد دشتی) صفحه ۳

 

۳۶- خداوند ایمان را براى تطهیر شما از شرک قرار داد و نماز را براى پاک شدن شما از تکبّر و زکات را براى پاک کردن جان و افزونى رزقتان و روزه را براى تثبیت اخلاص و حجّ را براى قوّت بخشیدن دین و عدل را براى پیراستن دلها قرار داد .

ریاحین الشریعه ، ج ۲ ، ص ۳۱۲

 

۳۷- از خـدا آن گـونه که شایسته است بتـرسید و نمیرید، مگر آن که مسلمان باشید، و خـدارا در آنچه به آن امر کرده و آنچه از آن بازتان داشته است اطاعت کنید. 

  ریاحین الشریعه ، ج ۲ ، ص ۳۱۲

 

۳۸- اوّل باید به فکر مشکلات و آسایش همسایه ها و نزدیکان بود بعد به مشکلات خود و خانواده رسید.

علل الشّرایع :ج ۱، ص ۱۸۳

 

۳۹- شیعیان و پیروان ما، و همچنین دوستداران اولیاء ما و آنان که دشمن دشمنان ما باشند، نیز آنهایى که با قلب و زبان تسلیم ما هستند بهترین افراد بهشتیان خواهند بود.

بحارالا نوار: ج ۶۸، ص ۱۵۵

 

۴۰- یا امیرالمؤ منین على علیه السلام ! من از خداى خود شرم دارم که از تو چیزى را در خواست نمایم که تو توان تهیه آن را نداشته باشى!

امالى شیخ طوسى : ج ۲، ص ۲۲۸

 

 

 

مفضّل می‌گوید: به امام صادق (علیه‌السّلام) گفتم: برایم توضیح دهید از گفته رسول خدا  صلی‌ا…‌علیه‌و‌آله‌وسلّم که فرمود: فاطمه سرور زنان جهانیان است،آیا او بزرگ بانوان زمان خود بود؟ امام (علیه‌السّلام) فرمود: این مقام برای حضرت مریم است که بزرگ زنان در زمان خود بود، اما فاطمه (سلام‌ا…‌علیها) سرور بانوان سراسر جهان هستی از آغاز تا پایان است.

شیخ صدوق، محمد بن علی، معانی الاخبار، ص۱۰۷

 


امام صادق (علیه‌السّلام) فرمود: فاطمه (سلام‌ا…‌علیها) را بدان جهت محدّثه نامیدند که فرشتگان از آسمان فرود می‌آمدند و او را می‌خواندند همان‌طوری که مریم دختر عمران را صدا می‌زدند، آنها می‌گفتند: ‌ای فاطمه خدا تو را برگزید و پاکیزه‌ات نمود و در میان تمام زنان عالم تو را اختیار کرد. آن بانو با آنها سخن می‌گفت و آنها نیز با وی سخن می‌گفتند.

شبی فاطمه (سلام‌ا…‌علیها) به فرشتگان فرمود: مگر مریم بنت عمران بر تمام زنان عالم برتری ندارد؟ گفتند: مریم بانو و سرور زنان عالم خودش بود و خداوند (عزّوجلّ) تو را سرور زنان عالم خودت و عالم مریم قرار داده و تو را سرور تمام زنان عالم از اولین آنها تا آخرین‌شان قرار داد.

شیخ صدوق، محمد بن علی، علل الشرائع، ج۱، ص۱۸۲

 

امام صادق علیه السلام فرمود: چون خدای تعالی پیامبر (صلی‌ا…علیه‌و‌آله‌وسلّم) را قبض روح کرد، فاطمه (سلام‌ا…‌علیها) در غم پدر آن‌قدر‌ اندوهناک شد که جز خدای متعال کسی نمی‌داند، خداوند فرشته‌ای فرستاد تا او را تسلیت دهد و با او گفتگو کند، او از این پیش آمد به علی (علیه‌السّلام) شکایت کرد (یعنی گزارش داد و یا شکایتش از نظر ننوشتن سخنان فرشته بود) علی (علیه‌السّلام) فرمود: هر وقت نزول فرشته را احساس کردی و صدایش را شنیدی به من خبر ده، از آن پس علی (علیه‌السّلام) هرچه را می‌شنید، می‌نوشت تا اینکه از مجموع این نوشته‌ها مصحفی تشکیل شد. سپس امام (علیه‌السّلام) فرمود: در آن مصحف احکام حلال و حرام نیست بلکه علم به حوادث آینده است. شیخ کلینی، محمد بن یعقوب، الکافی، ج۱، ص۲۴۰،

 

به امید لبخند رضایت حضرت بقیه ا…ارواحنا لمقدمه فداه و آرزوی تعجیل فرج ایشان و سلامتی مقام معظم رهبری و موفقیت همه خدمتگزاران اسلام ناب محمدی صلی ا..علیه و اله وسلم

 

هدیه به ارواح مطهر حضرت امام خمینی رحمه ا…علیه و شهــــدای انقلاب اسلامی و  مقاومت و هدیه به ارواح اموات همه آن هایی که این احادیث را می خوانند و تکثیر می کنند

اللهم عجل لولیک الفرج بحق حضرت زینب سلام ا… علیها بنت امیرالمومنین علیه السلام

اشتراک گذاری :

آخرین اخبار