تاریخ انتشار :

لهستان

اسلام هراسی و اخراج مسلمانان از لهستان

لهستان که زمانی پذیرای خیل عظیم مهاجران مسلمان بود حالا از جمله کشورهایی است که اقدام به اخراج مسلمانان و سکوت در برابر حمله به مساجد به بهانه اجرای قانون مقابله با تروریسم کرده است.

به گزارش رهیافتگان (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان)دولت راستگرای ورشو قانون ضد تروریسم ۲۰۱۶ را تصویب کرد تا افرادی را که ادعا می شود تروریست های خارجی هستند از این کشور اخراج کند.

اما دولت لهستان با این کار در حقیقت مسلمانان را هدف قرار دارد چرا که بر اساس این قانون اقدام به اخراج مهاجران مسلمان از این کشور کرد.

اما دولتمردان لهستانی غافل از این هستند که اخراج مهاجران مسلمان این کشور را امن تر نمی کند چرا که با این کار در حقیقت تهدیدهای خالی را کاملا نادیده گرفته اند.

طبق قانون جنجالی ضد تروریسم لهستان در سال ۲۰۱۶ مقامات می توانند هر خارجی را که مظنون به دست داشتن در تروریسم یا جاسوسی است به سرعت از کشور اخراج کنند.

این قانون به آژانس امنیت داخلی لهستان اجازه می دهد تا به راحتی شهروندان خارجی به ویژه مهاجران مسلمان را مورد نظارت قرار دهد یا به عبارت دیگر از آنها جاسوسی کند.

 مقامات لهستان در مبارزه با تروریسم به ویژه بر مهاجران مسلمان متمرکز شده اند و تهدیدهای داخلی که دلیل اصلی تروریسم است را فراموش کرده اند.

این استراتژی علاوه بر افزایش نگرانی در مورد نقض گسترده حقوق شهروندان در جای نادرستی هم به کار گرفته شده است.

در لهستان تاکنون حتی یک حمله تروریستی از سوی افراط گرایانی که خود را به اسلام نسبت داده اند مشاهده نشده است.

با این وجود، دولت لهستان  به رهبری حزب راستگرای قانون و عدالت (PiS) براساس شواهد مشکوک به طور فزاینده ای از قانون ضد تروریسم برای هدف قرار دادن مسلمانان استفاده کرده است.

حزب راستگرای قانون و عدالت که سخنان نفرت آمیز را عادی کرده و فضای خصمانه ای را برای مهاجران به ویژه مهاجران مسلمان در لهستان ایجاد کرده است ، بدون توجه به حقوق بشر به آژانس امنیت داخلی لهستان اجازه داده است تا آزادانه افراد خارجی را که به زعم آنها تروریست خارجی هستند مورد تعقیب قرار دهد، اما این سیاست لهستان را ایمن تر نمی کند و فقط سابقه حقوق بشر این کشور را بدتر می کند.

تعداد خارجی ها و مسلمانانی که به اتهام تروریسم و ​​جاسوسی در معرض اخراج از لهستان قرار گرفته اند  در حال افزایش است و این امر موجب نگرانی وکلای حقوق بشر لهستانی شده است.

 «مالگورزاتا جازوینسکا»، وکیل «انجمن مداخلات حقوقی» که یک سازمان غیردولتی حقوق بشر در «ورشو» است در این باره می گوید: لحظه ای که دادگاه دولتی دستور اخراج را صادر می کند این دستور باید فورا اجرا شود و ایناین یک وضعیت بسیار خطرناک است .

وی افزود:این خطر به ویژه در مورد خارجی هایی است که ادعا می کنند پس از اخراج به دلایل امنیتی می توانند بازداشت ،دستگیر و احتمالا شکنجه شوند.

در بسیاری از موارد آژانس امنیت داخلی لهستان  مهاجران مسلمان را تحت فشار قرار داده است تا از فعالیت های افرادی که نزدیک و یا هم سن و سال آنها هستند گزارش دهند و اگر در این زمینه همکاری نکنند مأموران آنها را تهدید به اخراج می کنند.

دشمنی با مسلمانان در لهستان نیز از زمانی آغاز شد که پدیده اسلام هراسی به واسطه تبلیغات منفی رسانه ها در غرب آغاز شد و شدت گرفت.

سال ها قبل از اینکه واژه اسلام هراسی به واسطه تبلیغات منفی دولت ها و رسانه های غربی خلق شود بسیاری از کشورهای اروپایی به دنبال همزیستی مسالمت آمیز در میان گروه های مختلف در یک جامعه بودند.

لهستان هم مانند بسیاری دیگر از کشورهای اروپایی در تلاش بود تا راه هایی برای ادغام و همزیستی مسالمت آمیز میان لهستانی ها و جامعه اسلامی در این کشور پیدا کند.

به دلیل خیل عظیم مهاجرت ها از سوریه، عراق و لیبی، جمعیت مسلمان در لهستان در حال رشد بود و محدودیت هایی که اکنون به دلیل اسلام هراسی، مسلمانان را احاطه کرده است، پیش از این وجود نداشت.

مقامات لهستان در آن زمان مجوز ساخت چندین مسجد در این کشور را صادر کردند. در «ورشو»، پایتخت لهستان، پروژه ای برای ساخت یک مرکز فرهنگی که در ابتدا مورد مخالفت گروه های کاتولیک رومی قرار گرفت، آغاز شد و در نهایت این مرکز با هدف ارتباط میان مسلمانان و دیگر اقشار جامعه لهستان ساخته شد.

همچنین، گروه های مسیحی لیبرال و یهودی، همبستگی خود را با مسلمانان برای داشتن حق انجام مناسک دینی شان، اعلام کردند. اما با رشد اسلام هراسی در اروپا ،مسلمانان و مساجد لهستان هم مانند سایر کشورهای اروپایی هدف حملات اسلام هراسانه قرار گرفتند.

مهم آنکه حالا دیگر اسلام هراسی تبدیل به مشکلی است که به این سادگی ها از بین نمی رود و پیدا نکردن یک کلمه مثبت در مورد اسلام در رسانه های غربی شاهدی بر این ادعا است.

در بسیاری از رسانه های غربی اسلام به عنوان دشمن ارزش های لیبرال و در نزاع با هویت کشورهای اروپایی ترسیم می شود و مساجد، مکان هایی معرفی می شوند که در آنها طرح های عملیات تروریستی ریخته می شود.

لهستان که زمانی پذیرای خیل عظیم مهاجران مسلمان بود حالا از جمله کشورهایی است که به شدت از پذیرش مهاجران و پناهجویان به ویژه مسلمانان امتناع می کند.

شعله ور شدن آتش اسلام هراسی در لهستان در نهایت در سال ۲۰۱۷ میلادی منجر به این شد که مسجد و مرکز فرهنگی-اسلامی ورشو که با آن میل و رغبت ساخته شد هدف حمله از سوی گروه های اسلام هراس قرار بگیرد.

در روز ۲۶ نوامبر سال ۲۰۱۷ میلادی، گروهی از اسلام هراسان به مسجد و مرکز فرهنگی اسلامی در «ورشو»،پایتخت لهستان حمله کرده و شیشه های آن را شکستند. این حمله در بحبوحه افزایش احساسات ضد اسلامی در لهستان صورت گرفت.

بلافاصله پس از این حمله،«کاسیا نارکوویچ» ،محقق اسلام هراسی در دانشگاه «یورک» انگلیس نسبت به افزایش اسلام هراسی در لهستان هشدار داد. نارکوویچ حمله به مسجد ورشو را از نشانه های بارز افزایش اسلام هراسی در لهستان دانست.

آنچه مسلم است این است که کشورهای اروپایی از جمله لهستان که به جای تحقق وعده آزادی و برابری با احترام به حقوق مسلمانان راه ضربه زدن و سرکوب مسلمانان از طریق اسلام هراسی را در پیش گرفته اند، قدم در مسیر اشتباهی گذاشته اند که عواقب آن در نهایت گریبانگیر آنها خواهد شد.

منبع: شبستان

اشتراک گذاری :


آخرین اخبار