تاریخ انتشار :

چهل حدیث

چهل حدیث گهربار از حضرت امام سجاد علیه السلام

و اما حق بزرگتر خداوند آن است که او را بپرستی و چیزی را شریک او قرار ندهی و اگر از روی اخلاص چنین کنی خدا بر خود مقرر کرده کار دنیا و آخرت تو را به عهده گیرد و آنچه از آن بخواهی برایت نگه دارد.  

به گزارش رهیافتگان (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان :

۱- هرکس داراى چهار خصلت باشد، ایمانش کامل، گناهانش بخشوده خواهد بود، و در حالتى خداوند را ملاقات مى کند که از او راضى وخوشنود است:

۱ خودنگهدارى و تقواى الهى به طورى که بتواند بدون توقّع و چشم داشت به مردم خدمت نماید.

۲راست گوئى و صداقت با مردم در تمام مراحل زندگى

۳حیا و پاکدامنى نسبت به تمام زشتى هاى شرعى و عرفى

 ۴خوش اخلاقى و خوش برخوردى با اهل و عیال خود.

مشکاه الا نوار، ص ۱۷۲

۲- همانا معرفت و کمال دین مسلمان در گرو رها کردن سخنان و حرف‌هایی است که به حالش ‏سودی ندارد. و از ریاء و خودنمایی دوری کردن و در برابر مشکلات زندگی بردبار و شکیبا بودن و اخلاق ‏پسندیده داشتن و نیک سیرت بودن، است.‏

 تحف العقول ص۲۰۲

۳- ای بندگان خدا! بدانید که خداوند شما رابیهوده نیافریده است، و بحال خود رها ننموده، مدت عمرتان را نوشته، و روزی شما را بینتان قسمت کرده تا هر خردمندی قدر و ارزش خود را بداند و بفهمد جز آنچه مقدر شده هرگز به او نمی رسد.

تحف العقول ص۲۳۴

 

۴- چنانچه مردم منافع و فضایل تحصیل علوم را مى دانستند هر آینه آن را تحصیل مى کردند گرچه با ریخته شدن و یا فرو رفتن زیر آب ها در گرداب هاى خطرناک باشد.

اصول کافى: ج ۱، ص ۳۵

 

۵- گناهانى که باعث نزول عذاب مى‏شوند: ستم کردن شخص از روى آگاهى، تجاوز به حقوق مردم، و دست انداختن و مسخره کردن آنان است.

معانى الاخبار ، ص ۲۷۰

 

۶- زبان آدمی بر تمام اعضا و جوارحش تسلط دارد و هر صبحگاهان به آنها می‌گوید: چگونه شب را به روز رساندید؟ جواب می دهند: اگر تو ما را رها کنی خوب و آسوده هستیم، چون که ما به وسیله تو مورد ثواب و عقاب قرار ‏می‌گیریم.‏

اصول کافی: ج ۲، ص ۱۱۵

۷-  تعجّب میکنم از کسی که  به خاطر ضررهای غذا نسبت به (تشخیص خوب و بد ) خوراکش ‍ اهتمام می‌ورزد ، چگونه نسبت به گناهان به خاطر زشتی و زیانش اهمیّت نمی‌دهد. ‏

اعیان الشّیعه: ج ۱، ص ۶۴۵

 

۸- اى فرزند آدم! (اى انسان! تو) خواهى مُرد و سپس محشور مى شوى و در پیشگاه خداوند متعال جهت سؤال و جواب احضار خواهى شد، پس جوابى(قانع کننده وکامل) مهیّا و آماده کن.

تحف العقول: ص ۲۰۲

 

۹- از سعادت مرد آن است که در شهر خود کسب و تجارت نماید و معاشرینش افرادی صالح و ‏نیکوکار باشند، و نیز دارای فرزندانی باشد که با آنان یاری گردد و کمک حال او باشند.‏  

 وسائل الشیعه: ج ۱۷، ص ۶۴۷

 

۱۰- حق خداوند

و اما حق بزرگتر خداوند آن است که او را بپرستی و چیزی را شریک او قرار ندهی و اگر از روی اخلاص چنین کنی خدا بر خود مقرر کرده کار دنیا و آخرت تو را به عهده گیرد و آنچه از آن بخواهی برایت نگه دارد.  

   رساله حقوق امام سجاد علیه السلام

 

۱۱-حق گوش پاک داشتن اوست از این که راه دلت باشد مگر برای خبر خوبی که در دلت خیر  پدید آورد یا خلق کریمی نصیب تو کند زیرا گوش دروازه دل است و معانی خوب یا بد و خیر یا شر را به او می رساند و قوه ای جز از ناحیه خداوند نیست 

رساله حقوق امام سجاد علیه السلام

 

۱۲- کسی که در زمان غیبت قائم ما ـ علیه السلام ـ بر ولایت ما ثابت و استوار بماند، خداوند به او پاداش هزار شهید مثل شهیدان بدر و احد عطا می­فرماید. 

بحارالانوار، همان، ج ۵۲، ص ۱۲۵

 

۱۳- اما حق برادرت آنست که دست و بازوی قدرت تو و پشت و پناه تو میباشد و باعث توست که متکی به او هستی و نیرو و توان تو میباشد که بدان وسیله به دشمن- حمله میبری پس مبادا از او در راه معصیت خدا بعنوان اسلحه استفاده کنی و همچنین ابزاری در راه ظلم و پایمال کردن حق خدا قرار دهی کمک و یاری او در مقابل هوای نفس و پشتیبانی از وی در مقابل دشمن را ترک مکن با این همه اگر او مطیع امر پروردگارش بود و دستور را بخوبی پذیرا بود چه بهتر و اگرنه باید خداون نزد تو مقدم بر او و عزیزتر از او باشد…

رساله حقوق امام سجاد علیه السلام

 

۱۴- اما حق خودت بر خودت آنست که از تمام قوه و نیروی خدادادیت؛ استفـاده کنی و خودت را در مسیر طاعت خداوند قرار دهی؛ پس ادا نمائی حق زبانت را و حـق گوشت را وحق چشمت را و حق دستت را وحق پایت را و حق شکمت را و حق عورتت را و در ادای این حقوق از خدا کمک بخواهی و به او اتکاء کنی .

رساله حقوق امام سجاد علیه السلام

 

۱۵- سخت‌ترین ساعات بنی‌آدم در سه جا است:‌ ساعتی که مَلَک‌الموت (حضرت عزرائیل علیه السلام ) را می‌بیند و هنگامی که از قبر بیرون می‌آید و زمانی در برابر خدای تبارک و تعالی (جهت محاکمه و دادرسی)قرار می‌گیرد. 

الخصال: ص ۱۱۹

 

۱۶- عمّه ام، زینب، با وجود همه مصیبت ها و رنج هایى که در مسیرمان به سوى شام به او روى آورد، حتّى یک شب اقامه نماز شب را فرو نگذاشت .

وفیات الأئمه، ص ۴۴۱

 

۱۷- حق حج آن است که بدانی ورود به آستان لطف پروردگار توست و فرار از گناهان به سوی خداست و توبه تو با حج پذیرفته می‌شود و ادای فریضه‌ای است که خداوند بر تو واجب ساخته است.   

بحارالأنوار، ج ۷۴، ص ۴

 

۱۸- ای گروه کسانی که به حجّ نرفته‌اید! زائران خانه خدا وقتی از حج برمی‌گردند، خوشحالی کنید و مژده دهید، باآنان‌دست بدهید وبزرگشان بدارید، این‌کاربرشما لازم است، تا در اجر و پاداش حج، با آنان شریک شوید.

من لایحضره الفقیه، ج ۲، ص ۲۲۸

 

۱۹- هنگامی که قائم ما قیام کند، خداوند، آفتِ (تفرقه) را از شیعیان ما می زداید.

خصال، ج ۲، ص ۵۴۱

 

۲۰- همانا خداوند قلب اندوهگین (از گناهان و در عشق آخرت) را دوست دارد.

 الکافی، ج ۲، ص ۹۹

 

۲۱- جعید همدانی گوید از امام سجاد علیه السلام پرسیدم: «بر چه اساسی قضاوت می کنید»؟ حضرت فرمودند: به حکم و قضاوت داوود». پس اگر در جایی درماندیم روح القدس آن را به ما می رساند.

الکافی، ج ۱، ص ۳۹۸

 

 ۲۲- بر شما باد به ادای امانت، سوگند به آن کسی که محمّد صلی ا…علیه و آله را به حق به نبوت فرستاده، اگر قاتل پدرم شمشیری که با آن پدرم را کشته بود به من امانت می سپرد، هر آینه آن را به او برمی گرداندم.  

روضه الواعظین، ص ۳۷۳

 

۲۳- امامی از ما (اهل بیت) نیست مگر این که معصوم باشد و عصمت به ظاهر خلقت (و صورت) نیست تا (به چشم و ظاهر) شناخته شود و به این خاطر کسی امام نیست مگر به نص و تصریح (پیشوایان قبلی).   

معانی الأخبار، ص ۱۳۲

 

۲۴- اگر می‌توانی که امروز بهتر از دیروز و فردا بهتر از امروز باشی، چنین کن.  

الامالی، شیخ مفید، ص ۱۸۳

 

۲۵- خداوند از آن کس خشنودتر اسـت، کـه خانواده خود را بیشتر در رفاه و نعمت قرار دهد.  

منتخب میزان الحکمه ، ۲۵۶

 

۲۶- وقتی صالحان در یک جا جمع می‌شوند به نیکی دعوت می‌کنند، و معاشرت با دانشمندان فزونی در خرد است، و طاعت والیان امر (حکّام الهی) کمال عزّت است.

تحف‌العقول، حکمت ۳۵

 

۲۷- خداوند به خاطر قضاوت عادلانه‌‏اش، از ظالم انتقام مى‌‏گیرد.

تفسیر امام حسن عسکرى علیه‏ السلام، ص ۳۴۹، ح ۲۳۲

 

۲۸- از همنشینی با گنهکاران و یاری ستمگران و همدمی با بدکاران بپرهیزید. از فتنه‌ی آنان برحذر باشید و از همنشینی با آنان دوری کنید.  

  روضه‌ی کافی، ص ۱۶

 

۲۹- دنیا خواب است و آخرت بیداری، و ما میان این دو، در خواب‌های آشفته‌ایم.   

  کافی، ج ۲، ص ۸۲

 

۳۰- همانا صدقه پنهانی، آتش خشم پروردگار را فرو می‌نشاند.

کشف الغمّه، ج ۲، ص ۷۷

 

۳۱- آن که امر به معروف و نهی از منکر را ترک می‌کند، همچون کسی است که کتاب خدا را پشت سر انداخته است.

حیاه الامام زین العابدین، ص ۳۴۴

 

۳۲- و اما حق مال (بر تو) آن است که آن را جز از راه حلال به دست نیاوری و جز در راه حلال مصرف نکنی.

تحف العقول، ص ۲۶۷

 

۳۳- در عیب انسان همین بس که در عیوب دیگران بنگرد و از دیدن همان عیب در خودش نابینا باشد. 

کافی، ج ۲، ص ۴۶۰

 

۳۴- اگر کسی از سمت راست تو، به تو دشنام داد، سپس به سمت چپ تو رفت و از تو عذر خواهی کرد، عذر خواهی‌اش را بپذیر.

تحف العقول، ص ۲۸۲

 

۳۵-گر همه‌ی آنان که بین مشرق و مغرب‌اند بمیرند، امّا قرآن همراهم باشد هرگز دچار وحشت نخواهم شد.

اصول کافی، ج ۲، ص ۶۰۲

 

۳۶- همنشینی با صالحان، به صلاح و رستگاری می‌کشاند.

کافی، ج ۱، ص ۲۰

 

۳۷-ای فرزندم! از ستم به کسی که جز خداوند یاور و پشتیبانی علیه تو ندارد، برحذر باش.

کافی، ج ۲، ص ۳۳۱

 

۳۸-از غیبت بپرهیز، که غیبت، خوراک سگ‌های دوزخ است.

کشف الغمّه، ج ۲، ص ۱۰۸

 

۳۹-از خوشحال شدن به گناه بپرهیز، چرا که خوشحالی از انجام گناه، از ارتکاب گناه بدتر است .

کشف الغمه، ج ۲، ص ۱۰۸

 

۴۰-هر چشمی در روز قیامت گریان است، مگر سه چشم: چشمی که در راه خدا بیدار مانده (و نگهبانی داده) است، چشمی که از حرام‌های الهی بسته باشد، و چشمی که از ترس خدا گریسته است.

بحارالانوار، ج ۷۵، ص ۱۶۱

 

هنگامی که حضرت سجاد علیه السلام را به ولادت مولودی بشارت می دادند، پیش از آن که از پسر یا دختر بودن او سؤال کند از سالم بودن او جویا می شد ، پس اگر فرزند، سالم بود، می گفت: خدای را شکر که از من، فرزندی زشت و ناسالم نیافرید.

مکارم الاخلاق، ص ۲۲۸

 

ابوحمزه ثمالی می گوید: امام زین العابدین علیه السلام هرگاه غذا میل می کرد، می فرمود: الحمد… که به ما غذا داد و ما را سیراب کرد و ما را کفایت فرمود و به ما کمک نمود و ما را پناه داد و نعمت عطا فرمود و فضیلت بخشید . ستایش خدایی را که همگان را اطعام می دهد و کسی او را اطعام نمی کند .

محاسن ، ج ۱، ص ۱۶

 

امام سجاد علیه السلام درباره درجات عبادت می فرمود: «من از خدا کراهت دارم که او را تنها به خاطر پاداش عبادت کنم، تا مانند بنده طمعکار باشم که هر وقت طمع ثواب داشت، عبادت کند وگرنه عبادت نکند . و کراهت دارم که از ترس عذابش عبادت کنم، تا مانند بنده بدی باشم که اگر نترسید کاری نمی کند .» سؤال شد: پس به چه منظور خدا را می پرستی؟ فرمود: «برای اینکه او با کرامتها و نعمتهایش شایسته عبادت است»

 تفسیر امام حسن عسکری علیه السلام، ص ۱۳۲

 

امام زین العابدین علیه السلام در بخشی از دعای بسیار طولانی ختم قرآن خود، بارها این عشق و دلدادگی اش را آشکار می سازد . از جمله عرض می کند:

«اللهم صل علی محمد و آله واجعلنا ممن یعتصم بحبله ویاوی من المتشابهات الی حرز معقله ویسکن فی ظل جناحه ویهتدی بضوء صباحه

خداوندا! بر محمد و آل او درود فرست و ما را از کسانی قرار بده که به ریسمان [محکم] قرآن چنگ می زنند و در [درک معانی] متشابهات به پناهگاه محکم محکمات قرآن پناه می برند و در زیر بال قرآن به آرامش می رسند و به وسیله نور صبحگاهی آن هدایت می شوند .»

صحیفه سجادیه، دعای ۴۱ 

 

علامه مجلسی از امام صادق علیه السلام روایت کرده است:

بعد از شهادت سالار شهیدان اباعبدا… الحسین علیه السلام و بازگشت امام سجاد علیه السلام به شهر مدینه، ابراهیم فرزند طلحه بن عبیدالله حضرت را ملاقات کرد . وی از امام پرسید: چه کسی پیروز شد؟ امام زین العابدین علیه السلام در حالی که در محمل نشسته بود و سر خود را پوشانده بود; فرمود: اگر خواستی بدانی چه کسی پیروز میدان بوده است – هنگام نماز – اذان و سپس اقامه بگو.    

     بحارالانوار، ج ۴۵، ص ۱۷۷ .

 

ابو خالد کابلی سالها به امامت محمد حنفیه معتقد بود تا اینکه از طریق یحیی بن ام طویل توانست به حضور امام سجاد علیه السلام برسد . در ملاقات دوم وی، امام سجاد علیه السلام فرمود: «اگر می خواهی مقام خودم را در بهشت هم اکنون به تو نشان می دهم .» امام دستش را به چشمان ابوخالد کشید و او خود را در بهشت و کاخها و رودخانه های آن دید . تا آنکه حضرت بار دیگر دست به چشمان او کشید و او خود را یک مرتبه روبه روی حضرت دید.

وی سرانجام در سایه این توجهات حضرت، توفیق پیروی از امام حق را یافت .

دلائل الامامه، ص ۹۱و مدینه المعاجز، ص ۳۱۸

 

 

به امید لبخند رضایت حضرت بقیه ا…ارواحنا لمقدمه فداه و آرزوی تعجیل فرج ایشان و سلامتی مقام معظم رهبری و موفقیت همه خدمتگزاران اسلام ناب محمدی صلی ا..علیه و اله وسلم

 

هدیه به ارواح مطهر حضرت امام خمینی رحمه ا…علیه و شهــــدای انقلاب اسلامی و  مقاومت و هدیه به ارواح اموات همه آن هایی که این احادیث را می خوانند و تکثیر می کنند

چهل حدیث از امام سجادعلیه السلام

اشتراک گذاری :

آخرین اخبار