تاریخ انتشار :

گرایش به اسلام درغرب

افزایش گرایش به اسلام در غرب، نتیجه اسلام ستیزی

« گسترش احداث مساجد در آمریکا و اروپا به اندازه ای است که بسیاری از کلیساها تبدیل به موزه شده و در عوض مساجد ، گنجایش حجم انبوه نمازگزاران را ندارند . »

 

BMNEWS-31472-BMNEWS-22061-BMNEWS-21448-BMNEWS-20925-1111111111111111111

 

به گزارش رهیافتگان: مرتضی مکی– اسلام هراسی باعث جلب توجه افکار عمومی در جوامع غربی به خصوص جوانان و زنان به شناخت اسلام و گرویدن به این دین شده است. نکته قابل توجه در گرایش به اسلام در جوامع غربی این است که عمده کسانیکه به اسلام می گروند از طبقات تحصیلکرده و روشنفکر جامعه هستند.
همزمان با تشدید اسلام ستیزی در اروپا و آمریکا ، گرایش به اسلام نیز در حال افزایش است. بحران مالی در جوامع غربی افزایش افراطی گری در این جوامع را به دنبال داشته است . سیاست اسلام ستیزانه دولتهای غربی نیز زمینه ساز هدایت این افراطی گری در حمله به مسلمانان و اماکن اسلامی شده است. در جدیدترین تحول از اقدامات اسلام ستیزانه در اروپا حزب افراطی « گلدن داون» (Golden Dawn)، در یونان تهدید کرد که اگر مسلمانان، این کشور را ترک و مساجد را تعطیل نکنند، آنان را در خیابان ها خواهد کشت. این تهدید به اتحادیه مسلمانان در آتن ارسال شد . در پیام این گروه افراطی آمده بود: « اگر مساجد را تعطیل نکنید، به جهنم خواهید رفت و از ابتدای ماه جولای اگر از یونان خارج نشوید، شما را در خیابان ها خواهیم کشت. » آنان در این پیام تهدید آمیزشان به مسلمانان ، قرآن و مقدسات اسلامی اهانت کردند.

حزب گلدون داون با گرایشهای نئونازی در آخرین انتخابات پارلمانی یونان با کسب ۷ درصد آراء برای اولین بار در پارلمان صاحب چند کرسی نمایندگی شد. در سوی دیگر اروپا در انگلیس روزنامه دیلی تلگراف در گزارشی از افزایش گرایش به اسلام خبر داد. این روزنامه انگلیسی با اشاره به کاهش ۵۰ درصدی ایمان آورندگان به مسیحیت تاکید کرد: «در رده سنی زیر ۲۵ سال از هر ۱۰ نفر یک نفر دین مسیحیت را رها کرده و به اسلام روی می آورد.» دیلی تلگراف با اشاره به تحلیل و بررسی های انجام شده نوشت: «تحقیقات نشان می دهد که گرایش به اسلام در میان جوانان روز به روز افزایش می یابد.» نتایج مطالعاتی که در سال ۲۰۱۱ منتشر شد نشان می داد که تعداد ایمان آورندگان به مسیحیت در انگلیس ، حدود ۱۰ درصد معادل ۴٫۱ میلیون نفر کاهش داشته است در حالی که در مطالعات جدید تعداد مسلمانان در انگلستان ۷۵ درصد افزایش یافته است. این برای اولین بار در طول ده سال گذشته است که تنها اقلیتی از مردم خود را مسیحی معرفی کرده اند.

این برای اولین بار نیست که رسانه های خبری در غرب به خصوص در انگلیس به گسترش گرایش به اسلام در جوامع غربی اذعان می کنند. شبکه بی بی سی چند ماه پیش در مستندی ویژه با نام «مرا مسلمان کن» به داستان چگونگی رشد گرایش به اسلام و دوری جستن از فرهنگ غربی پرداخت. روزنامه انگلیسی سان نیز با پرداختن به پخش این مستند به این موضوع اشاره می کند که مردم انگلستان به جای تفریح و شادی بی حد و اندازه در درون کلوپ های شبانه و عیش و نوش ،ترجیح می دهند تا با آمدن به زیر پرچم اسلام، سعی در برخورداری از فضیلت های این دین داشته باشند. طبق آمارها سالانه ۵ هزار نفر در انگلستان مسلمان می شوند و ۷۵ درصد از آنان را سفیدپوستان این کشور تشکیل می دهند.
در پایان این مستند تهیه کنندگان این برنامه به این موضوع اعتراف کردند که دین اسلام به سرعت در حال گسترش در میان جوانان انگلیسی می باشد و این موضوع حاکی از غنی و جذاب بودن فرهنگ و آموزه های اسلام است. هر چند دولتها و موسسات غربی به دلیل نگرانی از تاثیر مثبت گزارشهای گرایش به اسلام در جوامعشان ، آمار دقیقی از تعداد کسانی که به اسلام گرویده اند منتشر نمی کنند، ولی همین مطالعات محدود درباره گرایش به اسلام نیز حاکی از آن است که سیاست اسلام هراسی که دولتهای غربی در دو دهه گذشته در جوامعشان با شدت بیشتری در پیش گرفته اند نتیجه معکوس داده است. اسلام هراسی باعث جلب توجه افکار عمومی در جوامع غربی به خصوص جوانان و زنان به شناخت اسلام و گرویدن به این دین شده است.

نکته قابل توجه در گرایش به اسلام در جوامع غربی این است که عمده کسانیکه به اسلام می گروند از طبقات تحصیلکرده و روشنفکر جامعه هستند. اسلام هراسی و اسلام ستیزی موضوع جدیدی در جوامع غربی نیست. ستیز با دین جامع اسلام که برای سعادت انسان در دو دنیا برنامه دارد، از بعد از پیروزی انقلای اسلامی ایران با شدت بیشتری مطرح شد. این انقلاب بزرگ احیاگر اسلام ناب محمدی در جهان است و نشان داده که دین نه تنها مانع پیشرفت ملتها نیست بلکه برعکس رهای بخش انسان از ظلمت و تاریکی است. انقلاب اسلامی احیاگر اندیشه پاک عدالتخواهانه و انسان ساز اسلام است. از همین رو غرب به رهبری امریکا در بعد تبلیغاتی و فرهنگی سیاست اسلام ستیزی را به عنوان یکی از راهبردهای خود در قبال گسترش آرمانهای انقلاب اسلامی اتخاذ کرد. این راهبرد در اوج خود در سال ۱۹۸۸ به انتشار کتاب آیات شیطانی توسط سلمان رشدی مرتد در انگلیس رسید.

پس از حوادث یازدهم سپتامبر امریکا در سال ۲۰۰۱ اسلام هراسی و اسلام ستیزی با شدت بیشتر برای توجیه مداخلات نظامی امریکا در کشورهای اسلامی ادامه یافت. اهانت به قرآن کریم ، پیامبر اسلام و دیگر مقدسات اسلامی در راس سیاستهای اسلام ستیزانه دولتها و رسانه های غربی قرار گرفت. آنها برای اینکه این اهانتهای خود را توجیه کنند، کوشیده اند دین اسلام را به عنوان دین افراط گرا و مروج خشونت به خصوص در قبال زنان نشان دهند و در این زمینه رفتار و اعمال گروههای متحجر مثل طالبان و القاعده را با برداشتهای انحرافی از اسلام ، برجسته می کنند. با وجود این هجوم گسترده ، از آنجا که آموزه های اسلام مبتنی بر عقل ، منطق ، فطرت و اعتدال است ، شاهد گرایش به دین اسلام در جوامع اروپایی هستیم تا حدی که برخی رسانه های غربی نیز مجبور به اذعان آن شده اند. اظهار نظر برخی از کسانی که تازه به اسلام گرویده اند به خوبی نشان می دهد چگونه فضای غبارآلودی که رسانه ها و دولتهای غربی علیه ارزشها و آموزه دین اسلام ایجاد کرده اند، نتیجه معکوس داشته است و باعث گرایش به شناخت بیشتر اسلام و گرایش به به این دین الهی در جوامع غربی شده است.

خانم ” ماریا جین بهسکاران ” (maria Jean bhaskaran ) اهل نیوزیلند پس از تشرف به اسلام و مذهب شیعه، گفت: «من در یک خانواده نسبتاً مذهبی بزرگ شدم ولی با مشاهده تبلیغات منفی علیه اسلام و مسلمانان،برای مطالعه و بررسی درمورد مذهب شیعه که همچون دیگر مذاهب توحیدی محور و اساسش را اعتقاد به یک خدا تشکیل می دهد، کنجکاو شدم . بدین ترتیب مطالعه و تحقیق در مورد این دین را آغاز کردم و در نهایت به این نتیجه رسیدم که اسلام برای تمام سئوالاتی که معمولاً ذهن انسان را به خود مشغول می کند بویژه در حوزه بانوان پاسخ منطقی و راه حل بنیادی دارد.»

این خانم تازه مسلمان نیوزلندی در مورد واقعیت اسلام می گوید : «در مطالعات خود، دقیقاً برعکس تبلیغات کورکورانه رسانه های وابسته به قدرت های بزرگ مبنی براینکه اسلام خشونت را تبلیغ می کند و درصدد ایجاد جنگ و درگیری است،دریافتم که اسلام برادری، دوستی، زندگی مسالمت آمیز و عشق و محبت بین انسان ها را تشویق می نماید و همه انسان ها را مخلوق خدای واحد با ارزشی واحد و مهم مطرح می نماید.» وی تاکید کرد: «این چیزی است که هرانسان آزاده ای خواهان آن است و بدین ترتیب من به اسلام روی آوردم زیرا این دین نه تنها مشکلاتی برای انسانها بوجود نمی آورد، بلکه برای مشکلات انسان معاصر نیز راه حل های منطقی و مناسبی را ارائه می نماید.» خانم ” اورپی آتاناسیادو” شهروند یونانی نیز پس از تشرف به دین اسلام و مذهب شیعه دین اسلام را دین صلح و برادری و زندگی مسالمت آمیز پیروان تمام ادیان الهی معرفی کرد و تصریح نمود که پس از مطالعه و بررسی بر روی اسلام و کتب دینی تصمیم گرفت به دین مبین اسلام مشرف شود.

خانم « جکلاین هارپر » دختر ۲۵ ساله آمریکایی با پذیرفتن اسلام گفت که این احساس را دارد که در بهترین مسیر زندگی گام نهاده است . او درباره تغییر دین و آئین خود می گوید : ” شما در آمریکا چیزهای بدی درباره اسلام می شنوید . دلایل بسیار زیادی وجود داشت که مرا به دانستن بیشتر درباره دین اسلام و تحقیق درمورد آن ترغیب کرد . من برای آشنایی با دین اسلام ، کتاب های زیادی را در این زمینه مطالعه کردم . حاصل مطالعاتم ، مرا متحول کرد و تأثیر بسیار مثبتی بر من گذاشت . ” خانم هارپر اسلام را به عنوان کامل ترین دین برگزید . به نظر وی ، تفکر و مطالعه ، راه رسیدن به حقیقت است . اسلام نیز همواره انسانها را به تقکر و تعقل دعوت می کند .

« موشه بیجلین » پژوهشگر یهودی ، در تحلیل وضعیت اجتماعی آمریکا و اروپا می گوید :« آمریکا با همه توان نظامی و اقتصادی و اروپا با همه سیاستهای زیرکانه و مرموز خود ، توان مقابله با موج انتشار اسلام را نداشته اند . این یک واقعیت است که اسلام در آینده ای نه چندان دور ، حرف اول را در جهان غرب خواهد زد . » وی می افزاید : « گسترش احداث مساجد در آمریکا و اروپا به اندازه ای است که بسیاری از کلیساها تبدیل به موزه شده و در عوض مساجد ، گنجایش حجم انبوه نمازگزاران را ندارند . » اینها بخش اندکی از انبوه اظهار نظرها درباره روند روزافزون گرایش به اسلام در غرب و علل آن است. گسترش گرایش به اسلام نشان می دهد که آموزه های انسان ساز اسلام با وجود تمام دسیسه های رسانه ها و دولتهای غربی برای تخریب چهره این دین آسمانی، راه خود را به سوی فطرت پاک انسانها می یابد.

منبع: خبر وتفسیر بر ون مرزی

اشتراک گذاری :


 1. ناشناس گفت:

  غرب بزار کنار ببین تو کشور خودت جوانان دیگه اعتقادی به اسلام دارن یا نه؟

 2. شاید یک راه یافته گفت:

  سلام.خیلی ممنون بخاطر مطالب زیباتون میخواستم اگه بشه چند منبع کامل که قابل فهم باشه برای هر فردی به من معرفی کنید در مورد اسلام.
  درسته من دینم اسلام نیست ولی میخوام بیشتر این دین را بشناسم
  با تشکر

  • edvardo گفت:

   سلام و تشکر بزرگوار خوشحالیم که ما را دنبال میکنید
   خب باید به نظرم اطلاعات کلی تری از خودتون بدید هرچند ظاهرا به فارس زبان هستید و این خوبه البته برای اگلیسی زبانها کتابهای مختلفی از جمله کتب دکتر شمال و کتاب این است اسلام دکتر قدیری ابیانه و… پیشنهاد میشه
   اما برای فارس زبانها -کتابهای شهید مطهری راهگشاست وبریا خود مسلمانها هم توصیه میشه چه -کتاب شیعه در اسلام علامه طباطبایی هم به نظرم سوالات زیادی رو جواب میده خلاصه و مختصر

   ۵۰ درس اصول عقاید برای جوانان ( آیت الله مکارم شیرازی )
   ۱۸۰ پرسش و پاسخ ( آیت الله مکارم شیرازی )
   اعتقاد ما ( آیت الله مکارم شیرازی )
   اسلام در یک نگاه ( آیت الله مکارم شیرازی )

   وبه پیشنهاد یک خانم زرتشتی تازه مسلمان که از اعضا فعال انجمن و سایت هستند روی نهج البلاغه و قران بیشتر کار کنید

 3. منتظر المهدی گفت:

  سلام
  من همین الان با سایتتون آشنا شدم! بنظرم خیلی عالیه. ممنون از مطلب و سایت خوبتون.

  موضوع پایان نامه م “موج گرایش غرب به اسلام و مهدویت” است. تا حالا تقریبا هیچ منبعی پیدا نکردم!
  ازتون خواهش میکنم در این مورد هر کتاب یا سایت یا مقاله ای که مفید میدونین، بهم معرفی کنید
  ممنونم
  یاعلی…

آخرین اخبار