شیعه‌شناس شهیر ایتالیایی
وبینار بزرگداشت شیعه‌شناس شهیر ایتالیایی خانم پروفسور بیانکا ماریا اِسکارچا آمورِتّی

وبینار بزرگداشت خانم پروفسور «بیانکا ماریا اِسکارچا آمورِتّی»، شیعه‌شناس شهیر ایتالیایی و نویسنده کتاب «قرآن؛ خوانشی دیگر» هشتم مهرماه سال جاری از سوی رایزنی فرهنگی ایران در ایتالیا برگزار می‌شود.

 به گزارش رهیافتگان (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان ) به نقل از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، خانم پروفسور بیانکا ماریا اِسکارچا آمورِتّی (Biancamaria Scarcia Amoretti)، شیعه‌شناس شهیر ایتالیایی و همسر ایران‌شناس فقید پروفسور جان روبرتو اسکارچا (Gianroberto Scarcia)  شامگاه ۱۹ سپتامبر ۲۰۲۰ م. (۲۹ شهریورماه) دار فانی را وداع گفت.

رایزنی فرهنگی ایران در ایتالیا علاوه بر ارسال خبر و پیام تسلیت درگذشت نامبرده به شبکه ارتباطی دانشگاهی و انتشار آن در شبکه اجتماعی در اختیار و تارنمای رسمی، وبیناری را با مشارکت یکی از سایت‌های ایتالیایی‌زبان به منظور بزرگداشت خانم پروفسور بیانکا ماریا اِسکارچا آمورِتّی برنامه‌ریزی کرده که هشتم مهرماه سال جاری برگزار خواهد شد.

خانم پروفسور بیانکا ماریا اِسکارچا آمورِتّی در سال ۱۹۳۸ م. در منطقه «آئوستا» ایتالیا متولد شد. وی شاگرد آلساندرو بائوزانی (Alessandro Bausani)، اسلام‌شناس فقید ایتالیایی و استاد بازنشسته اسلام‌شناسی دانشگاه ساپینزا (Sapienza) شهر رم و عضو هیئت تحریریه نشریه «جغرافیای سیاسی» (Geopolitica) بود.

حوزه تخصصی این شرق‌شناس ایتالیایی، اسلام‌شناسی در شاخه اسلام سیاسی و به طور اخص، شیعه‌شناسی بود. علاوه بر کتب و مقالات تألیفی پر شمار، می‌توان به ده‌ها اثر حاوی مجموعه مقالات که زیر نظر وی به چاپ رسیده یا ده‌ها تحقیق و پایان‌نامه دانشگاهی که با راهنمایی ایشان در حوزه اسلام‌شناسی انجام یافته است، اشاره کرد.

 

آخرین طرح وی تدوین دانشنامه تشیع در زبان ایتالیایی بود که تکمیل نشد. «تساهل و جنگ مقدس در اسلام» (۱۹۷۴ م.)، «جهان اسلام» (۱۹۸۱ م.)، «فلسطین: تاریخ یک سرزمین» (۱۹۸۷ م.)، «شیعیان در جهان» (۱۹۹۴ م.)، «جهان اسلام. پانزده قرن تاریخ» (۲۰۰۱ م.)، «قرون وسطایی دیگر. روزنامه در اسلام» (۲۰۰۱ م.)، «قرآن. خوانشی دیگر» (۲۰۰۹ م.)، «دین و سیاست» (۲۰۱۱ م.)، «زنان قهرمان سرزمین اسلامی» (۲۰۱۵ م.) از جمله مهمترین کتب تألیفی یا مجموعه مقالات گردآوری شده زیر نظر این شیعه شناس فقید است.

خانم پروفسور اسکارچا در دوره حیات، حسن همکاری را با رایزنی فرهنگی ایران در ایتالیا داشت که در قالب شرکت وی در همایش‌های برگزار شده توسط این نمایندگی یا پیگیری و هماهنگی سفر و تحقیقات نامبرده و دانشجویان‌شان در ایران و … تحقق یافت. تألیف ۲۸۶ عنوان کتاب و مقاله و ترجمه ایتالیایی غزلیات حافظ به وسیله خانم پروفسور اسکارچا انجام یافته است.

منبع: ایکنا

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه شما