شیخ «عبدالله سیف سعید»
زندگی نامه شیخ «عبدالله سیف سعید» از مبلغان فعال و پرسابقه مکتب تشیع در کشور تانزانیا

ایشان که از مرتبطان مجمع جهانی اهل بیت(ع) و جامعه المصطفی(ص) العالمیه بود از اعضای اصلی “جمعیت شیعیان اثنی عشری تانزانیا (T.I.C)” محسوب می شد و خدمات فراوانی به شیعیان این کشور ارائه داد.

به گزارش رهیافته (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان)  حجت الاسلام والمسلمین شیخ «عبدالله سیف سعید» از مبلغان فعال پرسابقه شیعه در شرق آفریقا به دیار باقی شتافت.

ایشان که از مرتبطان مجمع جهانی اهل بیت(ع) و جامعه المصطفی(ص) العالمیه بود از اعضای اصلی “جمعیت شیعیان اثنی عشری تانزانیا (T.I.C)” محسوب می شد و خدمات فراوانی به شیعیان این کشور ارائه داد.

شیخ «عبدالله سیف سعید» روز شنبه ۲۲ شهریور ۱۳۹۹ (مصادف با ۲۳ محرم الحرام سال ۱۴۴۲) در سن ۸۱ سالگی در کشور تانزانیا درگذشت.

«عبدالله سیف سعید» در سال ۱۹۳۹ میلادی در شهر “لیندی” واقع در جنوب تانزانیا متولد شد. وی پس از پایان تحصیلات متوسطه، در سال ۱۹۵۸ میلادی جهت فراگیری دروس اسلامی به شهر “دارالسلام” پایتخت تانزانیا هجرت کرد.

او در مساجدی که کلاس های دینی برگزار می کردند حضور پیدا کرد. ایشان همزمان جهت امرار معاش، روزها در کارخانه نساجی کار می کرد و شب ها به تحصیل علوم دینی مشغول می شد.

عبدالله سیف سعید در سال ۱۹۶۴ میلادی از طریق یکی از شیعیان بومی به نام شیخ «محمد علی انگونگابوری» با مرحوم آیت الله «سید سعید اختر رضوی» آشنا شد و چند سال در دروس سید شرکت کرد.

شیخ در سال ۱۹۶۷ میلادی توسط مرحوم سید سعید اختر همراه با چند تن دیگر از طلاب تانزانیایی جهت تحصیل به حوزه علمیه نجف اشرف در کشور عراق اعزام شد. در آن زمان حوزه نجف تحت زعامت حضرت آیت الله العظمی «سید محسن حکیم» اداره می شد.

از داستان های شنیدنی شیخ عبدالله سیف، معمم شدن و تلبس او به لباس روحانیت توسط مرحوم آیت الله سید محسن حکیم است. وی تعریف می کرد که ایشان همراه با تعداد دیگری از طلبه ها به دست مرحوم حکیم عمامه گذاری کردند. سید هنگام عمامه گذاشتن به ایشان توصیه کرد که “لباس روحانیت را تحت هیچ شرایطی بیرون نیاورید و همیشه به پوشیدن آن ملتزم باشید، و این لباس را فقط غسّال می تواند از تن شما بیرون بیاورد!”. به خاطر همین توصیه، شیخ عبدالله سیف دائماً با لباس روحانیت بود و حتی در شرایط سخت آب و هوایی تانزانیا – که بسیار گرم و شرجی است – ایشان همواره ملبّس و معمّم بود.

پس از مدتی به خاطر شرایط سخت سیاسی عراق در آن زمان، شیخ عبدالله به همراه دوستان دیگرش که از تانزانیا آمده بودند با هماهنگی آیت الله حکیم به نزد امام «سید موسی صدر» در لبنان رفته و در حوزه علمیه صور که توسط امام موسی اداره می شد، مشغول به تحصیل شدند.

عبدالله سیف سعید در سال ۱۹۷۳ میلادی به ایران آمد و در حوزه علمیه قم مشغول به تحصیل علوم حوزوی شدند.

شیخ عبدالله سیف در سال ۱۹۷۸ به تانزانیا برگشت و تحت اشراف مرحوم سید اختر رضوی مشغول به تبلیغ در مناطق مختلف و نیز تدریس در “سازمان بلال مسلم میشن” گشت.

شیخ عبدالله سیف در سال ۱۹۹۰ میلادی توسط سید اختر رضوی به کشور “موزامبیک” رفت و شعبه ای از سازمان بلال مسلم میشن را در شهر “نامپولا” واقع در شمال این کشور راه اندازی کرد. وی سالیان زیادی در این منطقه مشغول به تبلیغ و تدریس دروس دینی طبق مذهب اهل بیت (علیهم السلام) بود.

در سال ۲۰۰۲ میلادی که آیت الله سید اختر مرحوم شد، شیخ عبدالله به دارالسلام برگشت و مدتی در مؤسسه بلال میشن مشغول به کار شد؛ ولی بعد از مدتی از این مرکز بیرون آمد و به طور آزاد به امر تبلیغ در دارالسلام و مناطق جنوبی کشور تانزانیا مشغول گشت.

شیخ عبدالله سیف از اعضای اصلی “جمعیت شیعیان اثنی عشری تانزانیا” موسوم به T.I.C بود و نیز با مجمع جهانی اهل بیت(ع) و شعبه تانزانیای جامعه المصطفی(ص) العالمیه ارتباط داشت.

آن فقید سعید بسیار متخلق، متواضع و ساده زیست بوده و از مقبولیت بسیار زیادی نزد شیعیان خوجه برخوردار بود. شیعیان بومی نیز توجه و علاقه خاصی به ایشان داشتند. 

حجت الاسلام والمسلمین شیخ عبدالله سیف سعید روز شنبه ۱۲ سپتامبر سال ۲۰۲۰ میلادی (موافق با ۲۳ محرم الحرام ۱۴۴۲ هجری قمری و  ۲۲ شهریور ۱۳۹۹ هجری شمسی) در سن ۸۱ سالگی رحلت کرد.

منبع: ابنا

به اشتراک بگذارید :

ads1 ads1

دیدگاه شما


ads ads ads ads