تاریخ انتشار :

ماتیلد لوژین ،تازه مسلمان، از فرانسه

اسلام به من آرامش درونی داده که این آرامش بی نهایت ارزشمند است

من از چرخش حوادث در یازدهم سپتامبر شوکه شدم. و احساس کردم باید از مسلمانانی که مورد اتهام و نفرت قرار گرفته اند ، دفاع کنم. من در زندگی ام زمانی به مطالعه و آموختن ادیان پرداختم .و از فرصت آشنایی با قرآن استقبال کردم . اول از همه ،من میخواستم آنچه در جهان اتفاق می افتد را درک کنم و همینطور به دنبال تحقیق برای یافتن پاسخ سوالاتم بودند. هدف اصلی من ،یافتن حقیقت و پیام واقعی خدا (بدون تغییر توسط بشر )بود.

 به گزارش رهیافتگان (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان ) گفتگوی سایت رهیافته با ماتیلد لوژین رهیافته فرانسوی – گفتگو از بنت الهدی مفخمی ترجمه از گروه ترجمه سایت رهیافته مترجم مینو پورسعید

سایت رهیافته : اول از همه در مورد خودتان به ما بگویید. ( نام ، کشور ، شغل ، رشته و مدرک تحصیلی ، سوابق زندگی و هر چیزی جالبی درگذشته تان بوده برای ما تعریف کنید )

نام من ماتید لوژین است. من فرانسوی هستم و تاحدودی میتوانم بگویم در عمان بزرگ شدم .من کارشناسی ارشد ارتباطات دارم و در دبی کار میکنم. سی ساله هستم و یک دختر دارم .

سایت رهیافته : چند خواهر و برادر دارید ؟ و جایگاهتان در میان اعضای خانواده چگونه است ؟

برادر بزرگتر من در سال های نوجوانی در گذشت ( خدا رحمتش کند ) بنابراین من تنها فرزند خانواده ام هستم .

سایت رهیافته : لطفا در مورد دین قبلی تان قبل از مسلمان شدن به ما بگویید .

من تحت تربیت غیر دینی بزرگ شدم اما در هشت سالگی متوجه شدم باید یک قدرتی فراتر از سایر قدرت ها موجود باشد . از اطرافیان پرسیدم چه کسی ما انسان ها و جهان را خلق کرده . در آن زمان ما در جنوب فرانسه زندگی میکردیم  و من به یک مدرسه کاتولیک میرفتم . از آنان پرسیدم و به من سریع و صریح پاسخ دادند ” خدا ” .از والدینم پرسیدم ایا میتوانم غسل تعمید کنم و آنان از دین جدیدم حمایتم کردند.

سایت رهیافته : دین قبلی شما با اسلام چه تفاوتی داشت ؟

مسیحیت به من دانش وسیعی در مورد همه ی پیامبران ، ارزش های زیبا مانند عشق ، شفقت و بخشش داد. احساس میکنم که گام اساسی برای سوق دادن من به سمت دین زیبای اسلام همین بود .این راه ادامه ی طبیعی و منطقی سفر معنوی من بود . اسلام  ، روشنگری ، منطق و بخشش را به دانش معنوی من افزود.

سایت رهیافته : چگونه با اسلام آشنا شدید؟ و چه چیزی شما را به طور خاص جذب اسلام کرد ؟

پدر و مادر من هنگامی که حدودا یازده سال داشتم ،به عمان در خاورمیانه نقل مکان کردند. من زیبایی و متانت زنان مسلمان را تحسین میکردم. آنجا مردم بومی بسیار گرم و مهربان بودند. این بود که من عاشق فرهنگ آنان شدم.

سایت رهیافته : چه زمانی و چگونه اسلام آوردید ؟ ( در مورد آخرین لحظات قبل از تحولتان صحبت کنید )

من از چرخش حوادث در یازدهم سپتامبر شوکه شدم. و احساس کردم باید از مسلمانانی که مورد اتهام و نفرت قرار گرفته اند ، دفاع کنم. من در زندگی ام زمانی به مطالعه و آموختن ادیان پرداختم .و از فرصت آشنایی با قرآن استقبال کردم . اول از همه ،من میخواستم آنچه در جهان اتفاق می افتد را درک کنم و همینطور به دنبال تحقیق برای یافتن پاسخ سوالاتم بودند. هدف اصلی من ،یافتن حقیقت و پیام واقعی خدا (بدون تغییر توسط بشر )بود. من دبیرستانی بودم. و چند روز بعد از هجدهمین سالگرد تولدم از پدر و مادرم پرسیدم که ” آیا میتوانم  اسلام بیاورم ؟ “. ما باهم زیاد گفتگو کردیم و آنها موافقت کردند. بعد از آن من از کتابدار مدرسه ، طریقه ی مسلمان شدن را پرسیدم .شیخی به خانه ی ما آمد ، و هنگام تلفظ شهادتین ، همه به دور میز شام نشسته بودیم . احساسم در آن لحظه مطابق با طبیعت وجودی من بود  و مانند یک گام بزرگ در پرورش من در بزرگسالی و تحکیم عقایدم تاثیر گذار بود . من سراسر وجودم شور و شوق و یقین بود . این خوشبختی محض است . سعادت واقعی است .

سایت رهیافته : سفر شما به اسلام از چه زمانی آغاز شد؟ (نظرتان را بگویید )

سفر من به اسلام از نه سالگی آغاز شد . از همان لحظه  به دنبال یافتن پاسخ سوالاتم ( درباره ی شناخت خدا و درک گفته های او) به جستجو پرداختم. و در نهایت این سفر مرا به اسلام رساند.

سایت رهیافته : آیا تابحال از گفتین شهادتین ( اسلام آوردن ) پشیمان شده اید ؟

نه ابدا .

سایت رهیافته : وقتی برای آخرت (دنیای باقی) کار میکنید ،چه حسی دارید ؟

من این را وظیفه ی خود میدانم . برای همین تصمیم گرفتم کتابی به نام ” گام های کوچک بزرگ: راهنمای یک زن برای یافتن سبک زندگی متعادل و یک قلب درخشان در اسلام ” برای بانوان بنویسم .

سایت رهیافته : آیا در هنگام پذیرش اسلام با خانواده ی خود به مشکل برخوردید ؟

بله . سایر اعضای خانواده ام به اندازه ی پدر و مادرم از من حمایت نمیکردند . یکی از عمه هایم به من گفت :” تو بعد از فوت برادرت مشکل روانی پیدا کردی  “

سایت رهیافته : چگونه با تعارض ها با سایر اعضای خانواده کنار آمدید و درگیری ها را کنترل کردید ؟

در دوران نوجوانی میتوانم بگویم نتوانستم خود را به خوبی کنترل کنم . اینکه توسط بستگانم پذیرفته نمیشدم بسیار دردناک بود . آن روزها با اشک و ناامیدی گذشتند.

سایت رهیافته : آیا آنان تلاش کردند تا شما را متقاعد کنند از دین اسلام خارج شوید ؟

خیر.

سایت رهیافته : آیااطرافیانتان بعد از اسلام آودنتان با شما قطع ارتباط کردند ؟

بله . تعداد کمی اینکار را کردند. اما با نگاه به گذشته ،علایق من تغییر کرد و برخی از روابط دیگر نتوانستند دوام بیاورند. اما این به نفع من بود زیرا توانستم تازه مسلمانانی مانند خودم را ببینم  که درک مشترک منحصربه فردی نسبت به یکدیگر داشتیم .

سایت رهیافته : واکنش اعضای خانواده شما هنگام انجام کارهای عملی اسلامی یا اقامه ی نماز چگونه بود ؟

ما اصلا در مورد آن صحبت نکردیم . والدینم به طور کامل آن را پذیرفتند.  و آن را از بستگان دورتر پنهان کردم.

سایت رهیافته : وقتی برای اولین بار نماز میخواندید چه حسی داشتید ؟ برای شما سخت نبود که پنج بار در روز به اقامه ی نماز بپردازید ؟

اولین باری که پنج بار در روز نماز خواندم اولین روز ماه رمضان بود. احساس موفقیت باور نکردنی داشتم و به خودم افتخار میکردم .

سایت رهیافته : کی و چگونه مسلمان شدن خود را اعلام کردید ؟ –

من بلافاصله آن را در مدرسه اعلام کردم .من اطلاعیه ای ندادم اما خبر ها بین نوجوانان سریع سفر میکنند !

سایت رهیافته : آیا قبل از اسلام آوردن فکر میکردید این دین مختص اعراب است ؟

بله . وقتی من نه ساله بودم و مسیحی شدم به دلیل فرانسوی بودنم مسیحی شدم. فکر میکردم اسلام برای اعراب است و یهودیت برای قوم یهود . چه اشتباهی کردم !

سایت رهیافته : گسترش اسلام را در کشور خود چگونه میبینید ؟

من در امارات متحده ی عربی زندگی میکنم و ماهانه صد ها نفر اسلام می آورند.

سایت رهیافته : بسیاری از مردم تصور میکنند که ادیان عامل اصلی بروز مشکلات در جهان امروز هستند. آیا شما هم همچین اعتقادی دارید ؟

من همیشه میدانستم که خود مردم باعث بروز مشکل هستند.

سایت رهیافته : آیا در دین سابق خود ( مسیحیت ) مورد غیر منطقی دیدید ؟

بله و اسلام همه سردرگمی های مرا اصلاح کرد.

سایت رهیافته : آیا برای آشنایی بیشتر با اسلام از رسانه هایی مانند یوتیوب و فیسبوک استفاده کردید ؟

من در سال ۲۰۰۲ اسلام آوردم که در آن زمان اطلاعات بسیار محدود و کمی برا تازه مسلمانان وجود داشت . واقعا ناامید کننده بود .

سایت رهیافته : چگونه خود را با اصول اخلاقی اسلام تطبیق دادید ؟

گام های کوچک. این یکی از دلایلی است که اسم کتابم را “گام های کوچک بزرگ ” گذشتم. این کتاب تماما در مورد پیشرفت،  تداوم  ، تعیین اهداف بهتر و تلاش برای تبدیل شدن به فردی بهتر ( نسبت به آنچه در گذشته بودیم ) است.

سایت رهیافته : تاثیر قرآن کریم بر شما چگونه بود ؟ قرآن کریم چگونه بر شما موثر بود ؟

من به دنبال حقیقت و کلام واقعی خدا بودم. و وقتی قهمیدم قرآن معتبر است . و از فرشته ی جبرئیل به حضرت محمد (ع) نازل شده است. هر کلمه اش در اعماق قلبم جای میگرفت .

سایت رهیافته : چرا بیشتر رسانه ها به اسلام حمله میکنند ؟ چرا بیشتر رسانه ها مخالف اسلام هستند ؟

سیاست . که من نمیخواهم داخل آن شوم !

سایت رهیافته : نظر شما در مورد حجاب چیست ؟ آیا داشتن حجاب تاثیر منفی بر زندگی شخصی شما داشته ؟ فکر میکنید حجاب فقط به بانوان اختصاص دارد ؟

من همیشه برای تطبیق پیدا کردن با اصول حیا و حجاب با خود کشمکش داشتم . اما از زمانی که متوجه شدم حجاب به این دلیل نیست که مردان ما را نبینند و  برای رضای خداست تغییر کرد. اکنون من آن را نماد عزت نفس ، تعهد، و حیا میدانم به شرطی که تصمیمی همراه با تفکر باشد . در اسلام همه چیز به نیت اشخاص بر میگردد .

سایت رهیافته : آیا رعایت حجاب شما را در انجام فعالیت های عادی زندگی محدود کرده ؟

خیر.

سایت رهیافته : حقوق زنان را در اسلام در مقایسه با آنچه غرب تبلیغ میکند چگونه ارزیابی میکنید ؟

این یکی از دلایلی بود که مرا به نوشتن کتاب سوق داد . در آن به حقوق زنان پرداخته ام .

سایت رهیافته : نهاد خانواده طبق دین مسیحیت و اسلام چگونه تحلیل میکنید ؟

من به هر دوآیین احترام میگذارم و امیدوارم ما را در ادیان خویش کامل گرداند.

سایت رهیافته : از نظر شما به عنوان یک تازه مسلمان ، کدام روش تبلیغ اسلام برای غیرمسلمانان موثر تر است ؟

با مثال و نمونه راهنمایی کردن . نشان بدهند که ما ارزش های قدرتمند و اصیل داریم که در دین خود از آن ها آگاهی یافتیم و آموزش دیده ایم .میتوانیم پاسخ هایی برای سوالات ذهنی و فطری انسان ها آماده کنیم و از پاسخ به سوال غیر مسلمانان استقبال میکنیم .

سایت رهیافته : برنامه های تلویزیون در کشور شما چگونه است ؟ برای خانواده مناسب است ؟

من در امارات متحده ی عربی به عنوان یک مهاجر فرانسوی زندگی میکنم . در دبی ، من تلویزیون نگاه نمیکنم .فقط در نتفیلیکس اشتراک خریده ام .که گاها برای اعضای خانواده  محتوای مناسب دارد  .

سایت رهیافته : درباره ی کتاب خود بیشتر برایمان بگویید.

این کتاب پاسخی به سوال ” چرا تغییر دین داده ای ؟ ” است. همچنین این کتاب توصیه ی شخصی من به دختران و زنانی است که میخواهند در مورد اسلام بیاموزند یا اسلام بیاورند. ماموریت من این است که آنچه را در طول سالها آموخته ام ، به اشتراک بگذارم (پشتوانه ی این کتاب ، آیات زیبایی از قرآن و روایات حضرت محمد (ص) هستند.من میخواهم معجزات بیان شده در قرآن و سبک و روش های زندگی گفته شده در این کتاب را( که  باعث آرامش و خوشبختی درونی ما میشود)  با دیگران به اشتراک بگذارم .من درباره ی مفاهیمی مرتبط با ایمان ، رفاه ، اجتماع ،زنان و دعا مطالبی نوشتم که به خوانندگان کتابم کمک میکنم تا بهترین حالت شخصیتی خودشان باشند. این کتاب خوانندگان را به نزدیکی و ارتباط بیشتر با روح خود سوق میدهد  . آنها را یاری میده تا در مورد چرایی و چگونگی ایمان خود عمیق تر بیندیشند و معنویت آنها را تقویت کند. در این کتاب از زنان قوی ، باهوش و پویا که در سنین گوناگون از خود آثاری بجای گذاشته اند و الگو بوده اند . آنان در مورد برداشت های غیر مسلمانان از اسلام ( که احتمالا باعث تعجبشان میشود ) میخوانند. (از ویل اسمیت گرفته تا تازه مسلمانان مانند گربه استیونز ( یوسف اسلام ) .و هنگام مطالعه یک تجربه ی مشترک یا تعاملی داشته باشند . در حاشیه های کتاب جایگاهی وجود دارد که میتوانند یادداشت ها و افکار خود را بنویسند. سوالات را هایلایت کنند و برای آموزش نماز و نحوه ی وضو گرفتن به سایت کتاب مراجعه کنند

www.biglittlestepsbook.com  آدرس سایت کتاب :

سایت رهیافته : -زیباترین آیه در قرآن کریم کدام است ؟ (نظر خود را بیان کنید )

ایات بسیار زیبایی در این کتاب آسمانی هستند که من عاشقانه آنها را دوست دارم و آنها را هایلایت کردم.این آیات حتی یک صفحه ی کامل را پر میکنند زیرا دوست دارم خوانندگان در مورد آن تامل کنند . من تصمیم گرفتم کتاب را با این آیه زیبا به پایان برسانم تا در مورد آن تفکر به عمل آید :

اگر برای (نوشتن و ثبت کردن کلمات خدا که در حقیقت مخلوقات او هستند ) هر آنچه در خت در زمین است قلم باشد و دریا (مرکب) و هفت دریای دیگر آن را پس از پایان یافتنش مدد رساند، کلمات خدا پایان نپذیرد . یقینا خدا تواناای شکست ناپذیر حکیم است . (ترجمه انصاریان آیه ی بیست و هفت سوره ی لقمان )

سایت رهیافته : اگر بخواهید در مورد زیبایی اسلام ، صلح و آرامشی که در این دین پیدا کرده اید بنویسید ، چه مینویسید ؟

اسلام به من کمک کرده تا دلسوز باشم . اسلام به من آرامش درونی داده که ارزشش بی نهایت است .

همچنین من یک کد کوپن برای خوانندگان شما دارم تا انشالله کد تخفیف را در سایت وارد کنند تا از تخفیف ۱۵ درصدی بهره مند شوند

BIGLITTLESTEPS15 کد تخفیف

اشتراک گذاری :

آخرین اخبار