تاریخ انتشار :

مالین هانسن،

تازه مسلمان سوئدی:من در اسلام، احساس امنیت، شادمانی، و عشق را پیدا کردم

اعضای خانواده من،  آتئیست(خداناباور) هستند. من هم سالهای زیادی از  عمرم، یک  آتئیست بودم. مفهوم دین در خانواده ما دستمایه تمسخر  قرار می گرفت و به مثابه چیزی ترسناک بود که ما نمی خواستیم  نزدیک آن  شویم.

به گزارش رهیافتگان (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان ) هنگامی که شروع به مطالعه قرآن کردم، احساسم این بود که حقیقت را مطالعه می کنم.معتقد هستم خداوند مرا مورد رحمت خود قرار داد که محجبه شدم.

من در اسلام، احساس امنیت، شادمانی، و عشق را پیدا کردم؛ عشق به وجود خودم و اینکه خدا را همیشه همراه خود احساس می کنم.

مصاحبه اختصاصی با مالین هانسن، بانوی تازه مسلمان سوئدی توسط بنت الهدی مفخمی ترجمه از گروه ترجمه سایت رهیافته مترجم فاطمه علیزاده

 

 • سلام بر شما.لطفا خودتان را معرفی بفرمایید.

 من مالین هانسن، بیست و چهار سال دارم و در یکی از جزیره های سوئد بزرگ شده ام. اعضای خانواده من،  آتئیست(خداناباور) هستند. من هم سالهای زیادی از  عمرم، یک  آتئیست بودم. مفهوم دین در خانواده ما دستمایه تمسخر  قرار می گرفت و به مثابه چیزی ترسناک بود که ما نمی خواستیم  نزدیک آن  شویم. در نوجوانی دچار تروما شدم و اعتمادم را نسبت به مردم از دست دادم. در آن دوره، به لحاظ عاطفی، کاملا به هم ریخته بودم، دیگر خودم را دوست نداشتم. گذر از این مرحله دشوار، ده سال طول کشید تا اینکه با اسلام آشنا شدم و به آرامش درونی رسیدم. خدا را شکر

 

 • از نحوه آشنایی تان با اسلام برایمان بگویید

در مدرسه شروع به مطالعه درباره اسلام کردم. هنگام تماشای اخبار تلویزیونی نیز اطلاعاتی درباره اسلام می شنیدم، اما متاسفانه تنها اطلاعات غلط به دستم می رسید. در دبیرستان، وسعت مطالعاتم را بیشتر و برای اولین بار قرآن را مطالعه کردم و با دیدگاه اسلام درمورد پوشش حجاب و نقاب آشنا شدم.این اولین ارتباط من با اسلام بود اما هرگز تصور نمی کردم که هشت سال بعد، من هم مسلمان شوم.

 

 • چه انگیزه ای شما را به سمت اسلام سوق داد؟

فکر نمی کنم موضوعی باعث گرایش من به اسلام شده باشد. من در ابتدا خداباور شدم، سپس شروع به مطالعه قرآن کردم تا از محتوای آن مطلع شوم و آن زمان بود که حقیقت را در قرآن یافتم. معتقد هستم که خواست و اجازه خداوند بود تا من اسلام را پیدا کنم. او مرا به نور اسلام راهنمایی کرد. خداراشکر…علت اینکه تصمیم به مسلمان شدن گرفتم خیلی ساده است، بعد از مدتها چیزی را پیدا کردم که به آن ایمان داشتم و آرامش و وجودم را در آن پیدا کردم. بنابراین، بدیهی بود که نیاز به مطالعه عمیق تری داشتم که در نهایت مسلمان شوم.  

 

– خانواده نسبت به مسلمان شدنتان چه واکنشی نشان دادند؟ آیا مشکلی در روابط با دوستان و آشنایان رخ داد؟

زمانی که خانواده ام متوجه این موضوع شدند، کاملا به هم ریختند… آنها نگران، عصبانی، سردرگم و ترسیده بودند. آنها اصلا درک نمی کردند که چرا دینی را انتخاب کرده ام که در سوئد، مظهر ظلم علیه حقوق زنان، تروریسم و افراط گرایی است. البته برخی از دوستان هم علت این تصمیمم را می پرسیدند اما از من حمایت می کردند. من  با عشق زندگی ام و بهترین دوستم ازدواج کردم.

 

 • گسترش اسلام در سوئد را چطور ارزیابی میکنید؟

در سوئد افراد از ملیت های مختلف مانند ایران، عراق، افغانستان،سوریه، سومالی و غیره زندگی می کنند. در واقع، مهاجران، دین و باورشان  را نیز همراه با خود وارد کشور می کنند. از زمانی که مسلمان شده ام، با سوئدی های دیگری که آنها هم اسلام را پذیرفته اند .آشنا شده ام این موضوع من را واقعا  آرام می کند چون آنوقت می دانم افراد دیگری هم وجود دارند که من را  درک می کنند

 

 • از دید شما، زیباترین آیه قران کدام است و چرا؟

همه آیه های قرآن زیباست اما، آیه بیست و سوم سوره زمر، جزو آیه هایی است که برای اولین بار خواندم و همیشه در خاطر دارم. ترجمه آن به انگلیسی کمی دشوار است اما بخش پایانی آن را ترجمه کرده ام. در این آیه خداوند می فرماید: این است هدایت خداوند که هر که را بخواهد به آن هدایت مى کند و هر که را خداوند( به خاطر فسق و فسادش)گمراه نماید، پس هیچ هدایت کننده اى براى او نیست.

 

 • نظر شما درباره حجاب چیست؟ آیا حجاب تاثیری بر زندگی شخصی شما داشته؟ آیا فکر میکنید این موضوع تنها مختص زنان است؟

معتقد هستم خداوند مرا مورد رحمت خود قرار داد که محجبه  شدم. زمانی که حجاب بر سر می کنم  احساس امنیت فوق العاده ای دارم. اولین بار که در یک محیط  عمومی، با حجاب ظاهر شدم، آرامش خاصی را در خود احساس کردم. پیش از این، چندین سال مشغول تحقیق بودم. من در اسلام، احساس امنیت، شادمانی، و عشق را پیدا کردم؛ عشق به وجود خودم و اینکه خدا را همیشه همراه خود احساس می کنم.

محجبه شدن من، خانواده ام رابه شدت عصبانی کرد. ما راجع به اینکه چرا اسلام را انتخاب کردم، بحث های طولانی داشتیم. خیلی دشوار بود که در برقراری ارتباط با خانواده ام، حتی یک احوالپرسی ساده با هم مشکل داشتیم. گرچه دیگر الان این مشکلات برطرف شده اما آنها همچنان من را درک نمی کنند و تصور می کنند که این مسله ای موقتی است. با اینحال، من، آنها را درک می کنم و امیدوارم وضعیت درآینده بهتر شود

 در محیط کار، همکارانم از تصمیمم بسیار حمایت کردند. در فرهنگ بسیاری از آنها، محجبه بودن بخشی از زندگی روزمره به حساب می آید. من با افراد زیادی روبرو شدم که می پرسیدند اگر من واقعا یک دختر سوئدی هستم پس چرا ححاب را انتخاب کرده ام. اما به عنوان یک تازه مسلمان، باید صبوری کنم و برای افزایش آگاهی و درک مردم، به سوالاتشان پاسخ بدهم.

 

 • نهاد خانواده بر اساس آموزه های مسیحیت و اسلام را چطور ارزیابی میکنید؟

صادقانه بخواهم بگویم، هیچ اطلاعاتی درباره نهاد خانواده در مسیحیت ندارم. اما به نظرم اینکه در اسلام می بینیم  پیشرفت انسان در نهاد خانواده صورت می گیرد بسیار فوق العاده است .اینکه مسلمانان پیش از ازدواج باید به جنبه هایی فراتر از جذبه های فیزیکی یکدیگر توجه داشته باشند و تمرکزشان بر روی وجود تقاهم فکری و امکان زندگی مشترک باشد را بسیار می پسندم. برای فردی مثل من که در سوئد پرورش یافته، معطوف بودن توجه به شخصیت و نه فقط به ظواهر، حس بسیار آرامش بخش  ایجاد می کرد. در اسلام، زن و مرد برابرند؛ زن و مرد مکمل یکدیگرند. زن و شوهر به شکلی متوازن در ایجاد خانواده ای آرام و امن که در واقع بنیان یک جامعه کارآمد است، نقش دارند.

 • چه چیزی به‌طور ویژه شمارا به اسلام جذب کرد؟

هنگامی که شروع به خواندن قرآن کردم، احساسم این بود که حقیقت را مطالعه می کنم. هر آیه از قرآن، راهنما بود و هیچگونه تناقضی در آن دیده نمی شد. تمام آیات با یکدیگر همخوانی و هماهنگی داشتند و راه و رسم یک زندگی زیبا  را به روشنی به نمایش گذاشتند. بیش از ده سال ، وجودم را گم کرده بودم. با مطالعه قرآن و صحبت با همسرم در مورد سوالاتی که برایم به وجود آمده بود، احساس کردم که تکه های وجودم را یکی، یکی پیدا میکنم. این سفری است که هنوز ادامه دارد و کارهای زیادی برای انجام دادن باقی مانده. خدا را شاکرم که اسلام را شناختم .امیدوارم هر روز قوی تر به راهم ادامه دهم.

 

 • پیش از اسلام، پیرو چه مذهبی بودید؟

 پیش از اسلام، به هیچ دینی معتقد نبودم. من خدا باور بودم اما پیرو هیچ مذهبی نبودم.

 

 • احساس شما به هنگام خواندن اولین نمازتان چه بود؟

 من پیشتر، هم نماز می خواندم، البته نه به شیوه درست آن. زمانی که به شکل صحیح وضو گرفتم، لباسی ساده  به تن کردم و با حجاب، شروع به نماز خواندن کردم، احساس سبکی و آرامش به من دست داد. در آن هنگام، احساس کردم که برای اولین بار در زندگی، خدا دعایم را شنید و من به شیوه ای صحیح به خداوند ادای احترام کردم. برخی از روزها به جا آوردن پنج نوبت نماز دشوار است اما من هر روز را فرصتی برای پیشرفت می بینم.من یک انسانم و بعضی روزها آنچنان که باید، موفق نیستم. اما فکر می کنم این مساله تا زمانی که تمام تلاشم را برای بهتر شدن به کار بگیرم، قابل قبول است. ‎خداوند بخشنده و مهربان است و میدانم که او ناظر بر سعی و  تلاشهای من است.

 ‎

 -اگر بخواهید چند کلمه ای راجع به زیبایی، صلح و آرامشی که در اسلام به دست آوردی صحبت کنید، چه می گویید؟

وقتی با اسلام آشنا شدم، انگار خانه ام را پیدا کردم. بعد از سالها، دوباره احساس امنیت و آرامش را تجربه کردم. برخی از مردم فکر می کنند که اسلام، قواعد و احکام زیادی دارد. اما به نظر من، اسلام، دینی است با رهنمودهایی اعجاب انگیز برای دستیافتن به یک زندگی آرامتر و دوست داشتنی تر…..هر گاه احساس کنم راهم را گم کرده ام، قرآن می خوانم و آن من را راهنمایی می کند. به سجده می روم و از خداوند طلب کمک می کنم.بیش از هر چیز، اسلام من را متوجه این مطلب کرد که بیش از حد به زندگی در این دنیا دل نبندم؛ اینکه دنیا محل امتحان است و دنیایی بزرگتر و عظیم تر در انتظار ماست. وقتی زندگی را امتحان الهی می بینم، آنوقت در سختی ها و مشکلات شکرگذار هستم. اما مهمترین چیزی که باب  آن خوشحال و قدردان هستم، نعمت هایی است که در اختیار دارم و اینکه تلاش زیادی برای مادیات و  شبیه  دیگران شدن، ندارم.

 

 • ارزیابی شما از مساله حقوق زنان در اسلام در مقایسه با تبلیغ غرب در این خصوص چیست؟

 در  غرب که سوئد نیز جرئی از آن است، اسلام را دینی زن ستیز معرفی می کنند و زنان مسلمان را به گونه ای نشان می دهند که صدایشان به گوش نمی رسد و آنها مجبورند مانند یک برده، فقط گوش به فرمان شوهر و در خدمتشان باشند. حجاب نماد گرانبها بودن زنان نسبت به مردان است اما غربی ها این را نمی دانند. آنها درکی از این ندارند که ازدواج در اسلام، بر اساس برابری زن و مرد شکل می گیرد و هریک دیگری را تکمیل می کند. تولد یک فرزند دختر، دروازه بهشت را  به روی پدرش باز می کند؛ با ازدواج، نیمی از دین همسرش را کامل می کند و با مادر شدن، بهشت در زیر پایش جای می گیرد.

 • کدام یک از ویژگی های اسلام شما را به سوی آن جذب کرد؟

عشق به خدا، تسلیم خدا بودن و پیام صریح و صلح آمیز اسلام.

 

 • چه کسی یا چه چیزی در مسلمان شدن شما موثر بود؟

‎من با همسرم که مسلمان هستند آشنا شدم و شروع به صحبت کردیم. برایم بسیار مهم بود که کسی که قرار است شریک زندگی ام شود، خداباور باشد. او شروع به صحبت درباره اسلام کرد و من از او خواستم تا فرصتی به من دهد تا شخصا درباره اسلام مطالعه کنم. من شروع کردم به ترجمه قرآن. بعد از گذشت مدت زمان کوتاهی، سوالات زیادی درباره موضوعات مختلف برایم پیش آمد. ما درباره این موضوعات با یکدیگر بحث می کردیم. خیلی زود به این نتیجه رسیدم که حقیقت را پیدا کرده ام و مطمئن بودم که من مدتی مسلمان بوده ام اما خودم نمی دانستم. اسلام همان هدایتی بود که سالها به دنبالش بودم

 

 • به عنوان یک تازه مسلمان، چه روشی را در دعوت غیر مسلمانان به اسلام، موثر تر می دانید؟

به عقیده من، تنها راه، دعوت مردم به مطالعه است؛ مطالعه قرآن و آشنا شدن با اسلام ناب. عدم اعتماد به رسانه ها و توجه نداشتن به حرف مردم.  حتی اگر مسلمان هستند، شخصا قرآن را مطالعه کنند و حقیقت را از منبع اصلی آن دریافت کنند.

من داستان مسلمان شدنم را برای دیگران تعریف می کنم اما از دیگران می خواهم که صحبت های من را به راحتی قبول نکنند. خودشان هم تحقیق وبررسی کنند و  تنها  آن زمان است که ایمانی قوی تر و خالصانه تر خواهند داشت.

 

اشتراک گذاری :


 1. حمزه نادعلی زاده گفت:

  سلام و عرض ادب

  از دیرباز کارهای مجموعه شما را دنبال میکنم و بسیار از آن لذت می برم. اما پیشنهادی خدمت شما عرضه می دارم و آن اینکه لطفا متن زبان اصل مصاحبه ها را هم بگذارید تا شائبه ساختگی بودن آن از بین برود. عکس های بیشتر و برگزاری مصاحبه های لایو با تازه مسلمان نیز تاثیر خوبی بر مخاطب دارد.
  کتابی است تحت عنوان اثبات وجود خدا از یک کشیش و دانشمند آمریکایی. او در این کتاب سوال واحدی را برای دانشمندان آمریکا ارسال کرده و نظر ایشان را درباره وجود خدا جویا شده است. شما می توانید با طراحی چند سوال و ارسال آن به تازه مسلمانان، مجموعه ای ارزشمند از پاسخ ها و چرایی مسلمان شدن ایشان را جمع آوری نمایید و این را مخصوصا به نسل جوان هدیه دهید.
  خلاصه برای اسلام عزیز کارهای زیادی می شود انجام داد و شما در این زمینه بسیار پیشتاز هستید. خدا خیرتان دهد

  • edvardo گفت:

   سلام و سپاس از نظر و پیشنهادتون – اونهایی که منبع فارسی داشته باشند و نقل قول از سایتهای ایرانی هستند رو ما فقط میتونیم منبع فارسیش رو بذاریم – اما بعضی موارد مثل این مصاحبه را بخش های زبانهای مختلف سایت از جمله زبان انگلیسی مصاحبه گرفتند و ترجمه شده پس منبع اول و اصلی خود ما هستیم

آخرین اخبار