تاریخ انتشار :

کشمیر

روضه‌های خانگی در کشمیر در ایام محرم

شیعیان سرینگر در کشمیر محرم امسال را با رعایت تدابیر بهداشتی برگزار کرده‎اند، زیرا فشارهای دولت هند برای جلوگیری از برگزاری راهپیمایی‌های محرم و مانع‌تراشی برای آن تشدید می‌شود.

به گزارش رهیافته (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان) به نقل از اسوشیتدپرس، برای «ناصر حسین»، از اهالی سرینگر، برگزاری مراسم عزاداری محرم بخشی از آیین‌های دینی است. با شیوع کرونا در کشمیر تحت سلطه هند، او و خانواده‌اش ترجیح می‌دهند که مراسم عزاداری را در خانه خود برگزار کنند.
وی که مدیر یک شرکت تجاری است می‌گوید: این بیماری نتوانست مانع از عزاداری ما شود و تنها باعث شد که نتوانیم به صورت دسته‌جمعی در حسینیه‌ها عزاداری کنیم. باید از این بیماری همه‌گیر جان سالم به در ببریم تا بتوانیم راه امام حسین(ع) را ادامه دهیم.
او در یکی از شب‌های محرم همراه خانواده‌اش یک مراسم عزاداری را که از شبکه کابلی پخش می‌شود تماشا می‌کند. آنها همراه با نوحه‌خوانی تلویزیون، سینه می‌زنند و عزاداری می‌کنند.

در محرم امسال شیعیان کشمیر به دستورات علمای دینی و کارشناسان بهداشتی برای برگزاری عزاداری‌ها در خانه خود پایبندند و به شیوه متفاوتی نذرهای خود را ادا می‌کنند. برخی از آنها پولی را که برای تهیه غذا در نظر گرفته‌اند به خیریه‌ها می‌دهند و برخی دیگر غذاهای بسته‌بندی شده را به در خانه همسایه‌های خود می‌برند. در بعضی مناطق عزاداران در حالی که ماسک زده‌اند در اواخر شب در گروه‌های کوچک با رعایت فاصله اجتماعی برای عزاداری جمع می‌شوند.


 در سه دهه گذشته دولت هند برگزاری راهپیمایی محرم را در سرینگر ممنوع کرده است. روز پنج‌شنبه مقامات بار دیگر بر ممنوعیت برپایی راهپیمایی و اجتماعات در ماه محرم در دره کشمیر تأکید کردند. مسلمانان کشمیر همواره از این ممنوعیت‌ها که دولت هند به بهانه نظم و قانون اعمال می‌کند شکایت دارند، در حالی که هر ساله صدها هزار زائر هندو به صورت گروهی برای زیارت مقبره «امرنات» به کوه‌های هیمالیا در کشمیر می‌روند.

منبع: ایکنا

اشتراک گذاری :

آخرین اخبار