عمان
با وجود آنکه شیعیان در عمان اقلیت هستند،اما در رأس هرم اقتصادی قرار دارند

به لطف وجود دولت عمان الحمدالله تفکرات فرقه وهابیت در این کشور جایی ندارد و برادران اهل تسنن در عمان هم به تفکرات این فرقه توجهی نمی کنند.

به گزارش رهیافتگان (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان )  اسلام دین رسمی کشور عمان است و شیعیان سومین گروه مذهبی این کشور را تشکیل می‌دهند و در سیاست و اقتصاد از نفوذ بالایی برخوردارند.

امروزه شیعیان عمان در شهرهای مسقط، باطنه، مطرح، سویق، خابوره، مسندم و صور زندگی می‌کنند ولی بیشتر تمرکز آنان در مسقط و استان ساحلی باطنه است. با وجود آنکه شیعیان در عمان اقلیت هستند، اما در رأس هرم اقتصادی قرار دارند. بسیاری از آنها دارای طرح‌های صنعتی، تجاری و اقتصادی بزرگی هستند. برخی از شیعیان در سرمایه‌گذاری در طرح‌های بزرگ ملی شرکت می‌کنند. همچنین شیعیان از گروه‌های فرهیخته جامعه عمان هستند که دوست دارند در تمام امور فرهنگی جامعه شرکت کنند و بسیاری از آنها برای تکمیل تحصیلات خود به کشورهای آمریکا، انگلیس و برخی از کشورهای اروپایی سفر کرده‌اند.

 گفتگوی کوتاه با حجت الاسلام  «هلال بن حسن علی» از علمای شیعه عمان درباره وضعیت شیعیان این کشور

 

وضعیت شیعیان در کشور عمان و نگاه دولت به محبان اهل بیت(ع) چگونه است؟

اوضاع شیعیان در کشور عمان بسیار خوب است.دولت عمان نگاه خاصی به شیعیان در این کشور ندارد و ما شیعیان را همانند شهروندان معمولی خود می داند، به همین دلیل وضعیت شیعیان در عمان بسیار خوب است و نیاز به حمایت از خارج ندارند.

 

علمای شیعه در کشور عمان چه فعالیت هایی دارند؟

فعالیت های ما در زمینه نشر معارف اهل بیت(ع) است و علاوه بر این که به نوشتن مقالات در روزنامه ها و نگارش کتاب ها می پردازیم، در تلویزیون عمان نیز حضور پیدا می کنیم.

 

آینده شیعیان را در کشور عمان چگونه ارزیابی می کنید؟

عمان کشوری صلح طلب است و اگر کسی خواستار زندگی مسالمت آمیز در این کشور است، باید صلح طلب باشد و امیدوارم که وضعیت شیعیان در عمان حتی بهتر از وضعیت کنونی شود.

 

 آیا فرقه وهابیت در کشور عمان فعالیتی دارد؟

به لطف وجود دولت عمان الحمدالله تفکرات فرقه وهابیت در این کشور جایی ندارد و برادران اهل تسنن در عمان هم به تفکرات این فرقه توجهی نمی کنند.

منبع: ابنا

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه شما