تاریخ انتشار :

رپورتاژ خبری 2

بعد از ایمپلنت دندان چه بخوریم

با استفاده از روش ایمپلنت دندان جدید بسیار زیبا، طرح لبخند جدیدی را بدست آورید همچنین با استفاده از روش ایمپلنت دیگر نخوردن و ممنوعیت غذایی را به دست فراموشی بسپارید و به زندگی عادی می‌توانید ادامه دهید

 

اگر طی شرایط خاصی دندان خود را از دست دادید نگران نباشید. شما می‌توانید با استفاده از روش ایمپلنت دندان جدید بسیار زیبا، طرح لبخند جدیدی را بدست آورید. ممکن به دلیل از دست رفتن دندان مدتی مجبور باشید برخی مواد غذایی را نخورید و از خیر آن بگذرید اما با استفاده از روش ایمپلنت دیگر نخوردن و ممنوعیت غذایی را به دست فراموشی بسپارید و به زندگی عادی می‌توانید ادامه دهید. اما دقت داشته باشید بلافاصله بعد از کاشت دندان یا ایمپلنت شما نمی‌توانید همه نوع مواد غذایی را مصرف کنید و باید مانند دیگر جراحی‌ها یکسری دستورات غذایی را در رژیم غذایی خود قرار داده و به خوبی رعایت کنید تا لذت خوردن و آشامیدن هرچیز را از نو آغاز کنید. با ما همراه باشید تا به طور کامل مواد غذایی و اینکه بعد از ایمپلنت دندان چه بخوریم را برایتان شرح دهیم.

 

  • ۲ الی ۲۴ ساعت پس از جراحی ایمپلنت (کاشت دندان)

معمولا پزشک شما مواردی که باید  پس از جراحی در رژیم غذایی خود رعایت کنید را برایتان شرح می‌دهد. اما اگر از خاطرتان رفت مواردی که ما شرح می‌دهیم شما را بسیار در بهبود این جراحی و با موفقیت روبرو شدن عمل کمک خواهد کرد. به مدت ۲ ساعت پس از انجام جراحی گاز و اسنفج‌هایی روی ناحیه ایمپلنت قرار گرفته است که با وجود آن‌ها نمیتوان راحت چیزی را میل کرد و همچنین این گازها باید با کمی فشار دندان روی ناحیه ایمپلنت قرار گیرد. اما پس از آن‌که گاز و اسفنج را از روی دندان خود برداشتید (دو ساعت بعد از جراحی ایمپلنت) بهترین گزینه استفاده از مایعات خنک و رقیق است. استفاده از مایعات داغ، گازدار و دارای قند به مدت یک هفته ممنوع است. دقت کنید تا ۲ روز پس از جراحی ایمپلنت اصلا از نی برای نوشیدن مایعات استفاده نکنید.

 

  • پس از جراحی ایمپلنت خوردن برخی مواد غذایی فواید زیادی دارد.

بهتر است حداقل تا یک هفته پس از این جراحی مواد غذایی نرم و ولرم استفاده کنید. ممکن است از مواد غذایی نرم پس از چند روز خسته شوید در این صورت غذایی را انتخاب کنید که به میزان بسیار کمی نیاز به جویدن داشته باشد. غذاهایی که در ادامه مقاله نام می‌بریم غذاهایی است که در خوردن آن محدودیتی ندارید و رژیم غذایی مناسب پس از ایمپلنت است.

مایعاتی که می‌توانید پس از جراحی میل کنید: آب معدنی خنک، آب میوه‌های طبیعی ترجیحا بدون قند، اسموتی‌های مختلف، شیر، دوغ، قهوه یا چای ولرم، آیس میلک یا میلک شیک  و هرگونه مایعات لبنی زیرا  لبنیات دارای کلسیم فراوان هستند و همین کلسیم بالای لبنیات باعث می‌شود دوره بهبودی شما کوتاه‌تر شود.

مواد غذاهایی که می‌توانید در رژیم غذایی خود بعد از ایمپلنت قرار دهید: سوپ شیر ولرم، سوپ رشته ولرم، سوپ جو ولرم، پوره سیب زمینی، جو دوسر، پنیر نرم، تخم مرغ رنده شده، ماهی بخار پز، مرغ یا گوشت آب پز و نرم، آبگوشت و ماهیچه، پودینگ و دیگر موادغذایی نرم و ولرم

مواد غذایی که مصرف آن برای شما مضر و ممنوع است بهتر است تا پایان دوره بهبودی خود از مصرف غذاهایی که نام می‌بریم پرهیز شود: بیسکوئیت، کلوچه، چیپس، کراکر، نوشیدنی گازدار، مواد  غذایی قندی، گوجه فرنگی، انواع مرکبات، مواد غذایی تند، نوشیدنی‌های دارای الکل و موادی مانند آدامس که خاصیت چسبندگی دارند.

در تهیه مواد غذایی برای دوره نقاهت بعد از جراحی ایمپلنت سعی کنید از روغن کمتر اما حبوبات و غلات بیشتر استفاده کنید.

هرگز مصرف سه وعده غذایی بعد از جراحی ایمپلنت را فراموش نکنید. زیرا یک هفته پس از ایمپلنت زمان استراحت و رسیدگی کامل به بدن خودتان است.

برای کسب اطلاعات بیشتر به لینک زیر مراجعه فرمایید .

بعد از ایمپلنت چه بخوریم؟

 

مطالبی که در این مقاله مطالعه خواهید کرد طبق سر فصل‌های زیر به شما ارائه می‌گردد:

  • آنتی بیوتیک بعد از ایمپلنت
  • مراقبت‌های ایمپلنت

آنتی بیوتیک بعد از ایمپلنت

با توجه به تحقیقات انجام شده توسط انجمن دندانپزشکی آمریکا (ADA) و انجمن قلب آمریکا  (AHA) افرادی که دارای بیماری‎های خاص هستند باید برای پیشگیری از ابتلا به عفونت از برخی آنتی بیوتیک‌های تجویزی پزشک استفاده کنند. اغلب منظور ما بیمارانی است که: دارای دریچه قلب مصنوعی هستند، سابقه پیوند قلب یا دیگر اعضا را داشتند و بیمارانی که مشکلات مادر زادی دارند. برخی پزشکان ارتوپدی توصیه می‌کنند افرادی که دارای مفاصل مصنوعی هستند باید حداقل تا ۱ الی  2 سال پس از جراحی ایمپلنت از آنتی بیوتیک استفاده کنند.  بهرحال استفاده از آنتی بیوتیک پیش از جراحی ایمپلنت مفید است. نتایج بدست آمده از تجربه و تحقیقات افراد مبنی بر این است که استفاده ۲ گرم آموکسی سیلین یک ساعت پیش از آغاز جراحی ایمپلنت احتمال شکست ایمپلنت را بسیار کاهش می‌دهد. و تقریبا دارای هیچ عوارضی برای بدن فرد نیست. اینکه کدام یک از آنتی بیوتیک‌ها بهتر است و بعد از جراحی چه تعداد از چه نوع آنتی بیوتیکی مصرف شود هنوز به صورت قطعی اعلام نشده است. اما تجربه پزشکان نشان داده مصرف آنتی بیوتیک درصد موفقیت در جراحی ایمپلنت را افزایش می‌دهد. استفاده از آنتی بیوتیک قبل از عمل جراحی باید مصرف شود و تا مدتی پس از انجام جراحی ادامه داشته باشد.

بعد از ایمپلنت چه دارویی بخوریم ؟

 

مراقبت‌های ایمپلنت

بهرحال هرجراحی نیازمند مراقبت‌های ویژه خود است. شما هم باید پس از جراحی ایمپلنت یکسری مراقبت‌ها را رعایت کنید. هنگامی که جراحی شما به پایان رسید تصور کنید بیماری هستید که دچار سرماخوردگی یا آنفولانزا شده است و نیاز به یک استراحت و رسیدگی خوب دارد. هرگونه فعالیت بدنی و ورزش را برای مدتی فراموش کنید. جا به جایی اجسام و فعالیت روزانه خود را بسیار محدود کنید و به روزهای پس از بهبود خود موکول  کنید. رژیم غذایی مناسبی که پزشک برای شما تعیین کرده است را به طور کامل رعایت کنید. داروهایی که پزشک متخصص برای شما تجویز کرده است تا اخرین عدد مصرف کنید. از نخ دندان مخصوص ایمپلنت استفاده کنید که بسیار نرم و نازک باشد تا فشاری به ناحیه ایمپلنت شما وارد نشود. فقط روز اول پس از جراحی ناحیه ایمپلنت شده را مسواک نزنید و اطراف آن را روزی سه بار مسواک کنید. بیش از هر روز دیگر بهداشت دهان و دندان خود را رعایت کنید. افرادی که سیگار میکشند باید حداقل به مدت یک هفته مصرف سیگار را کنار بگذارید زیرا ممکن است آسیب  بسیار زیادی به ایمپلنت شما وارد کند و البته که عمر ایمپلنت شما با مصرف سیگار  کاهش میابد. شما فقط مجازبه استفاده از کمپرس یخ هستید و استفاده از کمپرس گرم را لطفا به روزهای هفته دوم موکول کنید.

مراقبت های ایمپلنت

اشتراک گذاری :

آخرین اخبار