رپورتاژ خبری 2
عصر RPA، عصر بردگی(کارمندی) ربات های نرم افزاری و سلطنت(نظارت) نیروی انسانی

نرم افزار های ربات ساز تا به امروز پیشرفت های چشم گیری داشته اند به گونه ای که توانایی شناسایی اَجزاء ویندوز و صفحات وب را داشته و میتوانند با هوشمندی قابل توجه ای، بر روی دکمه های صحیح کلیک کنند، فرم ها را بدون اشتباه تکمیل نمایند، فایلها یا اطلاعات را به درستی جابجا کنند و بسیاری از امور دیگر که شما را شگفت زده خواهند کرد!

شاید کلمه RPA به گوشتان خورده باشد.  RPAکوتاه شدۀ سه کلمه Robotic Process Automation به معنی خودکار سازی فرایندهای رباتیک است. امروزه به کمک برنامه نویسی و برنامه های ربات ساز، میتوان فرآنیدها و امور نرم افزاری را به گونه ای تبدیل به ربات های نرم افزاری نمود که دیگر نیاز به انجام کار توسط نیروی انسانی نباشد بلکه نیروی انسانی بیشتر نقش برنامه ریز و ناظر بر کارهای رباتیک را داشته و بر کیفیت و انجام درست امور نظارت نماید. وقتی اصطلاحا می گویند در فلان بخش RPA پیاده سازی شده است یعنی دیگر زمان انجام کارهای تکراری و ملال آور در آن بخش از سازمان به پایان رسیده است. RPA  جایگزینی ربات های نرم افزاری بجای انسان است.

بیش از 15 سال از زمان ساخت اولین ربات های نرم افزاری میگذرد و اکنون شرکت های بزرگ و محبوبی مانند Automation-Anywhere، UiPath، شرکت ایرانی Virtual-User و… وجود دارند که کار ربات سازی را بسیار آسان نموده اند. به کمک نرم افزارهای ارائه شده توسط این شرکت ها میتوان با کمترین اطلاعات برنامه نویسی و کوتاه ترین زمان ممکن امور مورد نظرتان را تبدیل به یک ربات نمایید. برای این کار کافیست فرآیند های نرم افزاری خود را به ترتیب دلخواه در نرم افزار ربات ساز این شرکت ها بچنید و در پایان یک فایل ربات به عنوان خروجی دریافت کنید اکنون اگر این فایل را در هر سیستمی اجرا نمایید آن فرآیند به همان ترتیبی که چیده اید گام به گام اجرا خواهد شد.

نرم افزار های ربات ساز تا به امروز پیشرفت های چشم گیری داشته اند به گونه ای که توانایی شناسایی اَجزاء ویندوز و صفحات وب را داشته و میتوانند با هوشمندی قابل توجه ای، بر روی دکمه های صحیح کلیک کنند، فرم ها را بدون اشتباه تکمیل نمایند، فایلها یا اطلاعات را به درستی جابجا کنند و بسیاری از امور دیگر که شما را شگفت زده خواهند کرد!

اگر تا کنون با نرم افزارهای ربات ساز کار نکرده اید زمانش رسیده که نگاهی به این دسته نرم افزارهای جالب و کاربردی بیاندازید.

سایت نرم افزار ربات ساز کاربر مجازی (Virtual User) :

https://www.v-user.com

سایت نرم افزار ربات ساز UiPath :

https://uipath.com

سایت نرم افزار ربات ساز Automation Anywhere :

https://automationanywhere.com

مزایای استفاده از ربات های نرم افزاری در سازمان ها

کاهش پرسنل با جایگزین کردن ربات بجای انسان و آزاد کردن وقت متخصصین برای انجام امور مهم تر و فنی تر

جلوگیری از تقلب و دستکاری در ثبت اطلاعات، با سپردن امور ثبتی به ربات ها

حذف هزینه ها و خسارات ناشی از اشتباهات انسانی، بخاطر اجرای بدون اشتباه امور بوسیله ربات

تسریع امور و افزایش بازدهی و بهره وری کلی سازمان بخاطر کار 24 ساعته ربات ها بدون خستگی و افت کیفیت

بطور کل ربات ها میتوانند بسیار سریع تر از انسانها، بصورت 24 ساعته، بدون خستگی، بدون کوچکترین خطا یا اشتباه، بدون دخل و تصرف در ثبت اطلاعات، بدون افت کیفیت و بدون نیاز به حقوق یا مرخصی برای سازمان ها کار کنند که مزایای چشمگیری را برای یک سازمان به همراه خواهد داشت.

اما ربات های نرم افزاری چطور میتوانند امور انسانی را با این دقت انجام دهند؟

ربات های نرم افزاری زمانی حداکثر کاربرد را خواهند داشت که بتوانند مانند نیروی انسانی شرایط سیستم را بسنجند و متناسب با شرایط موجود تصمیم بگیریند. تنها در این صورت است که میتوانند در امور مختلف بطور کامل جایگزین نیروی انسانی شوند. در ادامه گوشه ای از قابلیت های این ربات ساز های محبوب را معرفی میکنیم تا بتوانید به نحوه هوشمند سازی ربات های ساخته شده با این نرم افزار ها پی ببرید.

یکی از قابلیت های مهمی که این دسته از ربات ساز ها دارند پشتبانی از فرآیندهای شرطی است یعنی در زمان ساخت ربات میتوان ساختار تصمیم گیری در شرایط مختلف را برای ربات تعریف کرد. برای مثال میتوان تعیین کرد در صورت اجرای موفقیت آمیز یک دستور چه کارهایی انجام شود یا در صورتی که این دستور به هر دلیلی با مشکل مواجه شد ربات چه عکس العملی نشان دهد. یکی دیگر از قابلیت های مهم ربات ساز های مدرن قابلیت متغیّر پذیری آنهاست این مورد این امکان را به ربات ساز میدهد که ربات را با شرایط مختلف هماهنگ کند. از دیگر قابلیت های مهم میتوان از انتظار برای اتقاق یک رویداد خاص نام برد تا ربات در زمان وقوع رویداد واکنش متناسب را انجام دهد مثلاً منتظر باز شدن یک پنجره یا تیک دار شدن یک گزینه خاص بماند و در زمان وقوع این رویداد ها دستورات خاصی را به اجرا درآورد.

و بسیاری از قابلیت های ریز و درشت دیگر که این اجازه را به یک متخصص RPA میدهند تا با در اختیار داشتن یکی از این نمونه نرم افزارها معجزه کنند و شما را از شر امور تکراری و طاقت فرسا نجات دهند! کافیست نمونه پروژه هایی انجام شده توسط این نرم افزارها را بررسی کنید تا به میزان کاربردی بودن صنعت RPA در بالا بردن رشد افتصادی کسب و کارها و کاهش هزینه ها پی ببرید.

لینک صفحه ربات های آماده سایت نرم افزار کاربر مجازی (Virtual-User) :

https://www.v-user.com/fa/محصولات

لینک صفحه نمونه پروژه های انجام شده از سایت نرم افزار Automation Anywhere :

Https://automationanywhere.com

لینک صفحه نمونه پروژه های انجام شده از سایت نرم افزار UiPath :

Https://uipath.com

هر 3 نرم افزار ربات ساز ذکر شده، دارای نسخه آزمایشی کاملاً رایگان و قابل دانلود هستند و فیلم های آموزشی متعددی در وبسایت آنها گنجانده شده، که شما را قادر میسازند به راحتی برای یادگیری و آزمون آنها اقدام نمایید.

نسخه آزمایشی نرم افزار ربات ساز Automation Anywhere :

Https://www.automationanywhere.com/lp/rpa-editions-comparison

نسخه آزمایشی نرم افزار ربات ساز نرم افزار کاربر مجازی (Virtual User) :

https://www.v-user.com/fa/دانلود/نسخه-آزمایشی-نرم-افزار-کاربر-مجازی

نسخه آزمایشی نرم افزار ربات ساز UiPath :

Https://cloud.uipath.com/portal_/register

کدام نرم افزارها در این زمینه RPA جز بهترین ها هستند و چرا ما فقط سه نمونه از آنها را ذکر کرده ایم؟

نرم افزارهای زیادی برای تولید ربات های نرم افزاری در دنیا وجود دارند و هر کدام سعی کردن امکانات متعددی را ارائه کنند از این رو انتخاب از بین آن ها کمی دشوار است و بستگی به نوع کاری که میخواید رباتیک کنید دارد. ما در این مقاله سعی کردیم نرم افزار ربات ساز Automation Anywhere را بعنوان قدیمی ترین نرم افزار در این حوزه و پرچم دار صنعت RPA معرفی کنیم. نرم افزار UiPath نیز به علت موسس معروف خود که یکی از برنامه نویسان ارشد مایکروسافت بوده و به واسطه حمایت و سرمایه گذارن بزرگی نظیر شرکت آلفابت که از شرکت های مادر گوگل محسوب میشود  و در نهایت نرم افزار کاربر مجازی را بخاطر ایرانی بودن و ربات های محبوب آن.

منبع سایت برنانیوز :

https://www.borna.news/بخش-بازار-143/1031946-عصر-عصر-بردگی-کارمندی-ربات-های-نرم-افزاری-سلطنت-نظارت-نیروی-انسانی

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه شما