تاریخ انتشار :

رپورتاژ خبری 3

عجیب ترین درخت ایران در جزیره کیش

درخت انجیر معابد کیش - همیار گشت

برای دیدار از انجیر معابد، این درخت کهنسال و دیدنی می توانید تور لحظه آخری کیش را از سایت lahzeakhar خریداری کرده و در سفر به کیش از این درخت عجیب و مقدس بازدید کنید

در این مقاله قصد داریم در مورد عجیب ترین درختی که در ایران و در جزیره کیش واقع است صحبت کنیم. کیش گردی، علاوه بر آنکه می تواند باعث شود شما لحظات خوب و شادی را تجربه کنید، می تواند کمک کند که شما با اعتقادات منطقه و بومیان این جزیره نیز آشنا شوید.

یکی از چیزهایی که با اعتقادات مردم کیش گره خورده است و برای آن ها اهمیت زیادی دارد، همین درخت انجیر معابد است. این درخت در جزیره کیش، به یکی از نمادهای گردشگری این منطقه تبدیل شده است و عده زیادی در کنار دیگر دیدنی های کیش، به سراغ این درخت نیز می آیند.

این درخت در شمالی ترین قسمت جزیره قرار دارد و اطراف آن را درختان سرسبز فرا گرفته اند. آب های سطحی منطقه به دره پرتغالی ها که در این قسمت قرار دارد ریخته و منطقه سرسبز و زیبایی ایجاد کرده اند. زیبایی این منطقه شما را به یاد جنگل های شمال کشور خواهد انداخت.

یکی از راه هایی که می توان در مورد درخت انجیر معابد اطلاعات خوب و مفیدی را کسب کرد مراجعه به سایت lahzeakhar است.  با ثبت نام در این سایت می توانید اطلاعات مختلف در مورد مناطق گردشگری متفاوتی که در کشور وجود دارد به دست آورید. ضمنا در این سایت می توانید با ثبت نام در تورهای مختلف، به تمامی نقاط تفریحی و گردشگری کشور  با قیمت و شرایطی مناسب سفر کنید.

در صورتی که به تازگی قصد دارید تا به جزیره کیش سفری داشته باشید پیشنهاد می کنیم که تا انتها با ما همراه باشید تا شما را با یکی از عجیب ترین جاذبه های گردشگری این جزیره آشنا کنیم.

درخت انجیر معابد کیش 13960128.jpg - Wikimedia Commons

 

معرفی درخت انجیر معابد، عجیب ترین درخت ایران در کیش

نام دیگر درخت انجیر معابد، درخت لور است. سنی که برای این درخت تخمین زده می شود، عددی بین ۵۰۰ تا ۶۰۰ سال است. محققان بیان می کنند که این درخت از برخی کشورهای عربی و حتی از تاریخ آمریکا نیز قدمت و سن و سال بیشتری دارد.

درخت انجیر معابد از نظر ارتفاع، جز بلندترین درختان جنگل های بارانی طبقه بندی می شود. موردی که باعث شده این درخت، معروف باشد و مورد توجه قرار گیرد، چرخه زندگی آن است که کمی غیر معمول و متفاوت است.

دانه های این درخت، توسط فضولات پرندگان بر روی تنه بقیه درختان پخش می شود. بعد از آنکه این دانه ها بر روی تنه درخت دیگری قرار گرفت، شروع به جوانه زنی کرده و ریشه های خود را به سمت زمین روانه می کند.

بعد از هدایت ریشه ها به سمت زمین نوبت به شاخه هایش می رسد. درخت انجیر معابد، شاخه های خود را اطراف درختی که دانه بر روی آن رشد کرده است پخش می کند و از این طریق می تواند باعث خفه شدن گیاه میزبان شود. به همین علت به انجیر معابد، خفه کننده نیز می گویند. بعد از این پروسه، درخت معابد می تواند زندگی مستقل خود را آغاز کند. این درخت مخصوص مناطقی است که آب و هوای گرمی دارند پس به خوبی قادر است در مناطقی مانند کیش و جنوب کشور که اقلیم گرم و مرطوب دارند زندگی کند.

علت انتخاب نام انجیر معابد برای این درخت، به زمان بوداییان باز می گردد. ظاهرا در گذشته بودا به انجام مراقبه زیر این درخت می پرداخته و به همین دلیل نام انجیر معابد برای این درخت در نظر گرفته شده است.

درخت انجیر معابد کیش - همیار گشت

 

عجیب ترین درخت ایران و خاصیت شفا بخش آن

این درخت، معروف ترین درختی است که در جزیره کیش قرار دارد و اعتقاد مردم به شفا بخش بودن آن باعث شده این درخت به یک درخت مقدس تبدیل شود. اهالی جزیره کیش معتقدند که این درخت برای آن ها خوش یمن است و یا به بیان دیگر، برای آن ها شگون دارد و به همین دلیل برای کسانی که در کیش زندگی می کنند بسیار مورد احترام است.

بنا بر اعتقاداتی که مردم داشتند، بر روی این درخت با پارچه، نخ و… بر روی این درخت گره هایی می زدند تا به خواسته دلشان برسند. وجود این گره ها بر روی این درخت باعث شده است که این درخت ظاهری معنوی پیدا کند و مورد توجه گردشگران واقع شود.

اما در حال حاضر تمام این گره ها باز شده است و دور تا دور درخت را با حصار های فلزی محصور کرده اند تا جان این درخت حفظ شود. البته این درخت، در واقع هیچ گونه جنبه روحانی و معنوی نداشته و مانند سایر درختان موجود در جزیره است.

تنها عاملی که باعث می شود این درخت از سایر درختان این منطقه متمایز باشد، کهنسال بودن و شکل متفاوت این درخت است. مدتی بعد از رشد این درخت، هر یک از شاخه ها رشد کرده و به صورت عمودی در خاک فرو می روند. این اتفاق باعث می شود که شاخه جدا شده به تنه ای مجزا مبدل شود و در نهایت شما یک درخت با چند تنه مشاهده کنید.

درخت کهنسال کیش + تصاویر | لست سکند

 

چگونه به بازدید از عجیب ترین درخت ایران در کیش برویم

برای دیدار از انجیر معابد، این درخت کهنسال و دیدنی می توانید تور لحظه آخری کیش را از سایت lahzeakhar خریداری کرده و در سفر به کیش از این درخت عجیب و مقدس بازدید کنید

تورهای گردشگری با امکانات خوب و جامعی که در اختیار مسافران قرار می دهند بهترین و مناسب ترین گزینه برای کسانی هستند که به سفر علاقه دارند. علاوه بر هزینه مناسبی که مسافرت با تور برای شما به همراه دارد، می توانید به تمام مناطقی در کیش که از نظر زیبایی و جذابیت حرفی برای گفتن دارند مراجعه کنید.

اشتراک گذاری :

آخرین اخبار