سریلانکا
نقش تاجران ایرانی در ورود اسلام به سریلانکا

یکی از مبلغان شیعی در کشور سریلانکا گفت: اکثر شیعیان در این کشور بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران شیعه شدند و کل شیعیان کشور سریلانکا طرفدار نظام جمهوری اسلامی ایران هستند.

به گزارش رهیافته (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان)ی سریلانکا یا سیلان، از کشورهای جنوب شرق آسیا است که به صورت جزیره‌ای در جنوب شرقی هند واقع شده است، اسلام در قرن نخست قمری، پیش از آنکه به شمال هند ورود پیدا کند، به این جزیره راه یافت، در سریلانکا، تعدادی شیعه اثناعشری، بهره و صوفی زندگی می‌کنند،

آمار رسمی و دقیقی از جمعیت شیعیان سریلانکا در دست نیست، اما بنا بر گزارش پورتال اهل بیت، شمار شیعیان این کشور بین 5000 تا 17000 تن برآورد شده است که کمتر از یک درصد از جمعیت این کشور است، شیعیان سریلانکا در عزاداری محرم از شیعیان هند و پاکستان متأثرند، البته با نفوذ وهابیت در سریلانکا، فعالیت شیعیاناین کشور کمرنگ شده است.

مرکز اسلامی آموزش و فعالیت‌های فرهنگی مشهور به icc (حسینیه شیعیان) و انجمن دوستداران اهل بیت(ع) سریلانکا از مراکز شیعی در این کشور است.

آنچه در پی می ‏آید گفتگوی کوتاه با حجت الاسلام  «محمد مرزوق» مبلغ و فعال دینی و مدیر حوزه علمیه در سریلانکا درباره وضعیت شیعیان این کشور

 

اسلام چگونه وارد کشور سریلانکا شد؟

ورود اسلام به سریلانکا در حقیقت بخشی از حرکت، نفوذ و گسترش اسلام در جنوب شبه قاره هند بود و در این میان ایرانیان تاجر نقش بسیار مهمی داشتند، البته مسلمانان هند نیز در ترویج اسلام در سریلانکا موثر بودند، هم اکنون هزار و 500 مسجد، 200 مدرسه دینی و 100 مکتب خانه در سریلانکا وجود دارد، مساجد بزرگ را هیأت امنا و مابقی مساجد را یک اداره دولتی به نام هیأت وقف اداره می کنند.

 

شیعیان در کشور سریلانکا چه وضعیتی دارند؟

تعداد شیعیان در این کشور زیاد نیست، تعداد شیعیان در سریلانکا حتی از کشورهای پیرامون مثل تایلند که بیشتر مردمش بودایی هستند، کمتر است، باید ما فعالیت های تبلیغی بیشتری برای نشر تشیع در سریلانکا داشته باشیم و بیش از پیش در این زمینه کار کنیم، البته بودجه و توان مالی ما شیعیان در سریلانکا کم است، همچنین با محدودیت های زیادی در این کشور مواجه هستیم.

 

 آیا وضعیت شیعیان در سریلانکا نسبت به گذشته تغییر کرده است؟

وضعیت شیعیان سریلانکا نسبت به گذشته بهتر شده است و شاهد رشد برنامه های تبلیغی شیعیان در این کشور هستیم، اما ایجاد مشکلات برای شیعیان در سریلانکا از طرف تکفیری ها هم بیشتر شده است، آنها تبلیغات زیادی در این کشور علیه شیعیان و جمهوری اسلامی ایران به راه انداختند.

 

چه برنامه های تبلیغی در کشور سریلانکا دارید؟

در این کشور حوزه عملیه راه اندازی کردیم و برنامه تدریس نیز داریم، اما تکفیری ها اجازه نمی دهند که کودکان و نوجوانان جذب برنامه های ما شوند و آنها را از شرکت در این برنامه ها منصرف می کنند، به همین دلیل مجبور شدم که فعالیت های تبلیغی خودم را در منزل انجام بدهم و باید برادران اهل سنت(ع) را با مکتب اهل بیت(ع) آشنا کنیم.

 

نگاه مردم سریلانکا به ایران با توجه به موج ایران هراسی چگونه است؟

تلویزیون سریلانکا علاوه بر نگفتن واقعیت ها در مورد ایران، دروغ های زیادی ضد ایران می گوید و مردم سریلانکا هم تحت تأثیر رسانه خیلی چیزها را در مورد ایران نمی دانند، اما خوشبختانه پس از راه اندازی شبکه پرس تی وی، مردم سریلانکا هم کم کم متوجه واقعیت ها در مورد ایران می شوند.

 

نگاه شیعیان سریلانکا به ایران چگونه است؟

اکثر شیعیان در این کشور بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران شیعه شدند و شیعیان کشور سریلانکا طرفدار نظام جمهوری اسلامی ایران هستند.

 

شیعیان سریلانکا چه نیازهایی دارند؟

ما هنوز در سریلانکا بسیاری از کتاب های شیعی ترجمه شده را در اختیار نداریم و نیازمند این هستیم تا کتاب های شیعی مورد نیاز مردم این کشور ترجمه شود و در اختیار آنها قرار بگیرد.

منبع: ابنا

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه شما