حجاب زنان در انگلیس
گزارشی از یک تحقیق میدانی در انگلیس پیرامون وضعیت زنان باحجاب

این مخاطبان همچنین درباره میزان شنیدن یک جک توهین‌آمیز درباره مسلمانان، در طول سال یا هفته، به خاطر حجاب‌شان، قبل و بعد از یازده سپتامبر مورد سوال واقع شده‌اند که این آمار از 66 درصد مربوط به قبل از یازده سپتامبر به 88 درصد مربوط به بعد از یازده سپتامبر فزونی داشته است.

 

13498

 

به گزارش رهیافتگان: در سال 2006 میلادی تحقیقی درباره وضعیت زنان محجبه در انگلیس و ابعاد حجاب در این کشور صورت پذیرفت که نتایج جالب توجهی را در بر داشت. این تحقیق با حمایت مؤسسه حقوق بشر اسلامی (IHRC) به مدیریت مسعود شجره و به همت دکتر سعید رضا عاملی و آرزو مرالی انجام شده بود. آنچه در زیر می‌آید نمونه‌ای از نتایج و پاسخهای مخاطبان مسلمان ساکن شهرهای مختلف انگلستان به سؤالات پرسشنامه‌های این تحقیق می‌باشد.
با نیم نگاهی به این نتایج به خوبی می‌توان دانست که اسلام‌هراسی و در ذیل آن حجاب‌هراسی اولا یک پروژه حساب شده است و ثانیا چیزی است که از وقوع انقلاب اسلامی به این طرف در غرب مورد توجه بوده و البته بعد از یازده سپتامبر با ضریب دوچندان مورد پیگیری قرار گرفته است تا فضا را برای گرایش به اسلام و حجاب سنگین کرده و مسلمانان را نیز تحت فشار روانی شدید قرار دهد!

این تحقیق یک نمونه موردی از ظلم وافری است که در غرب مدعی آزادی به زن محجبه مسلمان می‌رود و تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل! نباید فراموش کرد و از پاسخ‌ها نیز هویداست که هویت اسلامی چنان در گوشت و پوست مسلمانان نفوذ کرده و نتایج پایبندی به آموزه‌های دین، چنان کام آنان را به شیرینی نوشانیده است که هرگز حاضر به دست برداشتن از آن نیستند.

ناگفته نماند این تحقیق ابعاد و بخشهای دیگری نیز دارد که علاقمندان می‌توانند به سایت مؤسسه حقوق بشر اسلامی انگلستان (ihrc.org) مراجعه کرده و آن را بیابند.
بیش از نود درصد جامعه آماری بیش از هزار نفری این تحقیق، حجاب را امری مهم و ضروری در دین می‌دانند و آن را به عنوان یک ارزش مذهبی تلقی می‌کنند. جالب اینجاست که بیش از 59 درصد آنان حتی قبل از یازده سپتامبر بین سالی یک بار تا هفته‌ای یک بار، به خاطر حجاب‌شان به عنوان یک احمق، تحقیر شده و یا مورد ‌مؤاخذه واقع شده‌اند که این آمار بعد از واقعه یازده سپتامبر به بیش از 69 درصد رشد یافته است!
درباره نگاه دختران مسلمان محجبه در انگلستان به حجاب به چند نمونه اشاره شده است. یک دختر 20 ساکن لندن ساله می‌گوید: با حجاب، وقتی بیرون از خانه هستم احساس امنیت بیشتری می‌کنم و تصور نمی‌کنم که در انجام کارهای روزانه‌ام با بقیه تفاوتی داشته باشم. یک خانم 26 ساله ساکن لوبروف می‌گوید: من فکر می‌کنم که حجاب بیشتر برای پشتیبانی از زن، خانواده و جامعه باشد تا تمایز و تبعیض!
یک خانم 50 ساله اهل وات‌فورد می‌گوید: شاید بتوانم بگویم که پوشیدن حجاب، بهترین تجربه زندگی من بوده است. حالا که آن را می‌پوشم به خوبی فلسفه‌ای که پشت آن قرار دارد را متوجه می‌شوم. حجاب برای من یادآور همه خوبی‌های این دین صلح و دوستی یعنی اسلام است. من به این خاطر که خداوند متعال حجاب را برای زن واجب کرده است سپاسگزارم چرا که محافظی در برابر هتاکان است. نمی‌دانم این چه ادعای احمقانه‌ای است که حجاب را عامل تبعیض برای زن می‌داند؟!
یک خانم 21 ساله ساکن لوتون نیز می‌گوید: حجاب، من را به عنوان یک مسلمان در همه جا معرفی می‌کند. مردم وقتی مرا با حجاب می‌بینند می‌فهمند که باورهای من چیست. من به این مساله افتخار می‌کنم. یک دختر 20 ساله اهل لندن چنین زیبا اثرات اجتماعی حجاب را توصیف کرده است: وقتی باحجابی همه می‌دانند که تو مسلمان هستی پس به سرعت می‌فهمند که تو اهل نوشیدن مواد الکلی، رفتن به کلوپ و فساد اخلاقی نیستی لذاست که از تو نخواهند خواست که با آنان در آن مسائل همراه شوی!
یک دختر 19 ساله اهل پریستون نظرش درباره نگاه به حجاب این است: حجاب برای من به عنوان تقویت روشی از پوشش است که حیا را در من تقویت می‌کند. به این خاطر که شما با حجاب به عنوان یک مسلمان شناخته می‌شوید بهتر است که یک الگو باشید. یک پسر 23 ساله اهل لندن نیز نظرش را درباره کارکردهای حجاب اینطور بیان کرده است: حجاب یک نحوه پوشش برای مرد و زن است. چیزی که در دین برای هر دو جنس، بر آن تاکید شده است، حیا می‌باشد و حجاب یک امر ضروری برای تحقق این معناست. این پوشش باعث می‌شود که اخلاق و معنویت جامعه حفظ شود.
این مخاطبان همچنین درباره میزان شنیدن یک جک توهین‌آمیز درباره مسلمانان، در طول سال یا هفته، به خاطر حجاب‌شان، قبل و بعد از یازده سپتامبر مورد سوال واقع شده‌اند که این آمار از 66 درصد مربوط به قبل از یازده سپتامبر به 88 درصد مربوط به بعد از یازده سپتامبر فزونی داشته است. نتایج مربوط به سوال مشابه یعنی در مورد مسخره شدن و مورد خنده قرار گرفتن در جامعه نیز از 44 درصد به 59 درصد رشد داشته است.
همین آمارها درباره دیدن تصاویر تحریک آمیز نسبت به مسلمانان در رسانه‌ها، تلویزیون و شبکه‌های ماهواره‌ای در مورد قبل و بعد از یازده سپتامبر به ترتیب بیش از 80 و 93 درصد می‌باشد که خود نشانگر اوج فضاحت عملکرد رسانه‌های غربی‌ است.

در این تحقیق همچنین آمارهایی درباره میزان ترجیح یک غیرمسلمان بر مسلمان در امور واحد، میزان فعالیت‌های سیاسی که تاثیری علیه مسلمانان دارند، شنیدن اخباری که به اسلام‌هراسی دامن می‌زنند و… ارائه شده است که همگی نشانگر سلب حقوق مسلمانان در غرب و تلاش سازماندهی شده برای تحت فشار قرار دادن آنان می‌باشند.
نظرات پاره‌ای دیگر از مخاطبان این تحقیق درباره آثار حجاب و نوع نگاه به آن را با هم مرور می کنیم. یک خانم 21 ساله اهل منچستر چنین گفته است: حجاب امری مثبت است. من هرگز بدون حجاب، احساس کامل بودن نمی‌کنم. اغلب اوقات خانم‌هایی که برای جلب توجه دیگران لباس می‌پوشند نمی‌توانند خودشان را هم راضی کنند.

حجاب یک تبعیض نیست بلکه زن را از یک شیء جنسی بودن رها می‌سازد. یک خانم انگلیسی نیز اینچنین، فواید حجاب را در شخصیت خود بروز داده است: من دوست ندارم مانند یک تکه گوشت که مدام توسط غریبه‌های خیابانی، مورد چشم‌چرانی قرار می‌گیرد باشم! من، زمانی که لباس‌های کوچک و برهنه به تن می‌کنم یا آخرین مدها را می‌پوشم هرگز احساس کمال نمی‌کنم!

یک دختر 21 ساله اهل پریستون می‌گوید: اکثر جوامع، تاکید بسیار زیادی را بر روی زیبایی زن قرار داده‌اند. حجاب، این مساله را کاهش داده و روابط زن و مرد را ساده‌تر و سالم تر می‌نماید. یک دختر 20 ساله ساکن لندن نیز اثر حجاب بر خودش را تقویت معنویت می‌داند و می‌گوید: از زمانی که محجبه شده‌ام احساس ترس و خودآگاهی بیشتری بین خودم و خدایم دارم و هویت مسلمانی خود را بهتر یافته‌ام و در عین حال توانستم تحمل‌ام را در برابر ریشخندها و هرزگی‌های کسانی که ادعا می‌کردند دوستم دارند بیشتر کنم.
و اما نظرات برخی از این مخاطبان درباره فشارهایی که در رضاخانیزم حاکم بر عرب، علیه زنان محجبه می‌آید و همچنین تصویب قوانین منع حجاب را بببینید تا مظلومیت زن مسلمان در غرب و زندگی او که اخیرا با نگرانی توام می‌باشد را بهتر درک کنید.

یک زن 30 ساله اهل ادینبرو می‌گوید: از زمانی که محجبه شده‌ام در این باره نگران‌‌ام که اگر پوشش حجاب محدود شود چه باید بکنم! یک خانم 22 ساله ساکن شرق لندن نیز اینچنین هراس خود را از ممنوع شدن حجاب بیان می‌کند: احساس ناراحتی زیادی برای کار کردن در جامعه خواهم داشت و از مدیران و همکارانم می‌ترسم!

منبع
چارقد-استوا

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه شما