سبک زندگی اسلامی
سنت حسنه مهمان نوازی در اسلام

برای تحقق این واقعیت ، مسلمانان به یکدیگر یادآوری می کنند که میهمان توسط خود خدا فرستاده می شود و او میهمان خدا است.

به گزارش رهیافته (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان) ترجمه : محمد جواد طاهری – استقبال از میهمان، بدون هیچ گونه آشنایی قبلی ، فقط به خاطر عشق به خدا ، برای عشق به انسانیت … این یک واقعیت قابل پذیرش است زیرا در غیر این صورت، چیز دیگری نیست که ما از آن استقبال کنیم.

فضیلت سخاوت و استقبال از دیگران، ارتباط نزدیکی با همدیگر دارند و به طور کلی در اسلام از اهمیت بالایی برخوردار هستند. پیامبر گرامی اسلام (صلی الله علیه واله) در کنار منزل شخصی خود، محلی را برای اقامت و پذیرایی از اصحاب اختصاص داده بودند.

پیامبر (صلی الله علیه واله) فرمودند: “کسی که به خدا ایمان داشته باشد تا روز آخر، با مهمان خود سخاوتمندانه رفتار می کند.” و اگر بتوانیم حکمت را از این کلمات و این رفتار استخراج کنیم، متوجه خواهیم شد که: “هرکسی که به خانه شما وارد می شود، باید با چهره شاد و خندان از او استقبال کنیم. به عنوان نشانه استقبال، هرچه که به وسعتان باشد و در اختیار دارید، از جمله یک لیوان آب را به او تعارف  کنید. “

 

در برخی از کشورهای اسلامی در استقبال از مهمان، از آنها با شیر و خرما پذیرایی می شود و حتی بعضی از میزبانان با گردنبند گل به استقبال مهمانان خود می روند. در دنیای غرب، حفظ این فضیلت مهمان نوازی، که در همه ادیان وارد شده  و بسیار مهم هم است،و بیش از هر زمان دیگری ضروری است. متأسفانه انجام نمی شود.

برای تحقق این واقعیت ، مسلمانان به یکدیگر یادآوری می کنند که میهمان توسط خود خدا فرستاده می شود و او میهمان خدا است.

منبع: mundoislam.com

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه شما