تاریخ انتشار :

کلمبیا

بزرگترین مسجد کلمبیا که توسط یک ایرانی طراحی شده

بزرگترین مسجد در کلمبیا درهای خود را دوباره به روی مردم نمازگزار گشود.

به گزارش رهیافتگان (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان) –ترجمه از محمد جواد طاهری در شهر مرزی مائیکائو ، در لا گوجیرا ، مسجد عمر، بزرگترین مسجد در کلمبیا علاوه بر مساجدی که در شهرهای کارتاخنا و سن آندرس وجود دارند درهای خود را دوباره به روی مردم نمازگزار گشودند.

نبیل الیزر ، یکی از هماهنگ کنندگان جامعه محلی اسلامی خاطرنشان کرد که آنها در حال انجام اقدامات فاصله گذاری اجتماعی هستند که توسط دولت ملی مقرر شده تا از بروز هنجارهای ایمنی زیستی برای نمازگزاران پیشگیری کند.

وی افزود: ما به طور متوسط ​​به ۵۰ نفر اجازه ورود به مسجد را می دهیم ، بعضی اوقات کمتر ، نمازگزاران با فاصله دو متر بین یکدیگر نماز می خوانند ، فرش ها طوری نشانه گذاری شده اند که هرنفر در جایگاه خود با فاصله مشخص قرار بگیرد، چون در اسلام  نماز به طور معمول بصورت جماعت (شانه به شانه) برگزار می شود، این بار ما این کار را جداگانه انجام دادیم.

اکثرا کسانی که در نزدیکی و اطراف مسجد زندگی می کنند بیشترین حضور در مسجد را دارند. من خودم چون محل زندگیم دورتر است سعی می کنم در روزهای عادی به مسجد نروم تا از آلودگی احتمالی جلوگیری کنم. ولی سعی می کنم جمعه ها روزی که همه مسلمانان جهان با هم دیدار می کنند برای ادای نماز جمعه بروم.

وی افزود: قیبل از همه گیری بیماری کرونا، بیش از ۸۰ نفر در تمامی نمازهای یومیه شرکت می کردند که اکنون به ۲۰ نفر نمازگزاز و برای روزهای جمعه به ۵۰ نمازگزار بدون حضور سالخوردگان و کودکان  و با رعایت فاصله بهداشتی از هم رسیده است.

مسجد عمر در سپتامبر ۱۹۹۷ افتتاح شد، یک مسجد زیبا که دارای یک مناره با ۳۱ متر ارتفاع ، توسط معمار ایرانی علی نمازی طراحی شده است و با سنگ مرمر ایتالیایی توسط مهندس عمران اسوالدو ویزاکا فونتوو ساخته شده است.

اشتراک گذاری :

آخرین اخبار