بنت‌الهدی مخفمی: مدیر صفحه زنان تازه مسلمان
بیشتر سؤال زنان رهیافته، درباره حجاب است

فعالیت فرهنگی تنها وارد شدن در فضای مجازی نیست، گاهی کمک به تهیه اقلام فرهنگی مثل کتاب یا اهدای هدایایی برای تازه مسلمانان از طریق کانال مربوطه و تخصصی خود مثل انجمن ادواردو آنیلی کمک بیشتری می‌کند.

  به گزارش رهیافته (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان) بنت‌الهدی مفخمی چند سالی می‌شود در انجمن ادواردو آنیلی به صورت رسمی فعالیت دارد. وی هم‌اکنون صفحه زنان تازه مسلمان را مدیریت می‌کند. این صفحه مجازی تنها صفحه شیعه جهان تشیع است که به دنبال رصد و ارتباط‌گیری با زنان رهیافته است. بهانه‌ای شد تا به مناسبت روز حجاب و عفاف با این بانو گفت‌وگویی انجام دهیم.

قبل از راه‌اندازی صفحه زنان تازه مسلمان شما در فضای مجازی دو صفحه موفق با نام‌های «رزق حلال» و «خودسازی» داشتید.

بله، الحمدلله توفیق داشتم مدیریت این دو صفحه را بر عهده بگیرم. صفحه «رزق حلال» با توصیه‌های اخلاقی و دینی در زمینه کسب روزی حلال و تأثیر این عمل در زندگی فرد فعال بود که با استقبال خوبی روبه‌رو شد. صفحه دیگر با موضوع خودسازی بود که در آن تلاش کردیم با برگزاری چله‌های ترک گناه علاوه بر آموزش خودسازی قدمی در زمینه ظهور امام عصر (عج) برداریم.
فکر می‌کنید لقمه حلال چقدر در مسائلی مثل حجاب یا مسلمان شدن مؤثر است؟
بسیار زیاد. همانطور که در روایات و احادیث مختلف نقل شده است لقمه حلال جزو مواردی است که اثر وضعی دارد، یعنی خواسته یا ناخواسته از انجام عمل، آثار خودش را در زندگی نمایان می‌کند. امام حسین روز عاشورا خطاب به لشکریان بنی‌امیه فرمودند: ساکت نمی‌شوید تا حرفم را بشنوید، چون شکم‌هایتان از حرام پر شده و بر قلب‌هایتان مُهر خورده است. جالب است بدانید در ژنتیک، علمی وجود دارد به نام «نوتروژنومیک» که به تأثیرات مواد غذایی روی ژن و بیماری‌های مرتبط با آن پرداخته است. با این اوصاف به سختی می‌شود تأثیر رزق حلال را در زندگی فرد رد کرد؛ فردی که به نحوه به‌دست آوردن رزقی که به خانه خود می‌آورد توجه دارد، قطعاً این رویه روی زندگی او و خانواده‌اش نیز تأثیر می‌گذارد و قلبشان را نرم و وجدانشان را آگاه‌تر می‌کند.
با توجه به تجربه‌ای که در این زمینه دارید علت مسلمان شدن زنان خارجی را چه دیدید؟
دلایل مختلفی دارد ولی از مواردی که بیشتر مطرح است دشمنی آشکار دشمنان اسلام است که هرچه بیشتر تبلیغ منفی می‌کنند نتیجه عکس می‌دهد. مثلاً در حادثه ۱۱سپتامبر، با اینکه ابتدا عامل این حادثه را گروه‌های اسلامی و مسلمانان مطرح کردند ولی همان سکوی پرشی بود برای افراد واقع بین و اهل تحقیق تا با تحقیق به حقیقت اسلام واقعی پی ببرند حتی افرادی که بعد از حادثه ۱۱سپتامبر متولد شدند هم گاهی با تحقیق در مورد همین حادثه به حقانیت اسلام پی بردند. می‌شود گفت هر عملی که دشمنان علیه دین اسلام انجام می‌دهند، باعث می‌شود تا خیل عظیمی از افراد به سمت اسلام گرویده شوند. مورد دیگر بحث عمل و رفتار مسلمانان است. مثلاً فردی در جایی با یک مسلمان برخورد می‌کند و از نحوه برخورد و اخلاق خوب او خوشش می‌آید حتی بدون همکلام شدن، با اسلام آشنا می‌شود و بیشتر درباره این دین و پیروانش تحقیق می‌کند.
مخالفان اسلام در نقد جایگاه زن در اسلام مدعی‌اند اسلام زن را محدود کرده است پس علت اینکه بیشترین رهیافتگان به اسلام زنان هستند، چیست؟
شبهات و شایعاتی به اشکال مختلف پیرامون زن در اسلام مطرح می‌شود که بعضاً باعث کنجکاوی زنان غربی می‌شود و به‌دنبال کسب اطلاعات و شناخت بیشتر می‌روند. چندین مورد پیش آمده که فرد تنها با هدف پیدا کردن ایرادی در قرآن، آن را مطالعه کرده تا علیه مسلمانان استفاده کند، اما در انتها به حقانیت کتاب پی برده و مسلمان شده است. نحوه و سطح نگاه به موضوعات هم بسیار مهم است؛ خانمی که در شهر یا کشور خود از این موضوع و نگاه که جسمش نسبت به روحش ارجحیت دارد خسته شده است بیشتر به معنای حجاب و پوشش پی می‌برد و به جای محدودیت، حجاب را یک موهبت الهی در حق زنان می‌بیند. در همین راستا زنان خارجی به دلیل اینکه در فضای آزاد و بدون قید و بند هستند بعد از شناخت اسلام با علاقه به پوشش و حجاب گرایش پیدا می‌کنند تا مصونیت و امنیت پیدا کنند.
ازدواج و زندگی با یک خانم تازه مسلمان چه مشکلاتی را در پی دارد؟
افرادی هستند که بسیار مایلند با یک خانم تازه مسلمان ازدواج کنند، ولی وقتی به جنبه‌های مختلف این ازدواج فکر می‌کنیم می‌بینیم دردسر‌های خودش را هم دارد. اول اینکه ازدواج یک امر الهی و نه یک وسیله برای رسیدن به خواسته‌های شخصی است. فردی که مسلمان می‌شود یا مطالعاتش بسیار خوب است و به درستی دستورات را اجرا می‌کند که گاهی به مذاق مسلمان‌زاده‌های اطرافیانش خوش نمی‌آید یا اینکه برعکس فعلاً در سطح ابتدایی از عمل به دستورات اسلام است که با واکنش تند برخی مسلمان‌زاده‌ها مواجه می‌شود که هر دوی این واکنش‌ها باعث ایجاد تنش و گاهی سوءتفاهم می‌شود؛ جدا از اینکه بحث اختلاف فرهنگی تازه مسلمانان خارجی هم مشکل‌ساز است.
پروسه پذیرش حجاب در زنان تازه مسلمان را چطور می‌بینید؟
با اینکه در فرهنگی زندگی کردند که آزادی پوشش وجود دارد، ولی با اختیار و احترام به دستور خدا مبنی بر پوشیدن حجاب با تمام مشکلاتی که دارند و ممکن است در خانواده به وجود بیاید، حتی به قیمت از دست دادن دوست و خانواده خود، حجاب را انتخاب کرده و با مشکلات زیادی آن را نگه داشته‌اند.
بزرگ‌ترین نیاز زنان تازه مسلمان چیست؟
بزرگ‌ترین نیاز مربوط به زنان کشور‌های غربی است که دسترسی به منابع بسیار محدودی دارند. کتاب‌های باارزش زیادی به زبان فارسی و عربی وجود دارد ولی یا ترجمه نشده‌اند یا خیلی به گسترش این کتاب‌ها بین تازه مسلمانان پرداخته نشده و در دسترس آن‌ها قرار نگرفته است و همینطور در زمینه تبلیغ اسلام، به طور اصولی کمتر کار شده و ممکن است با عملی از طرف خانم تازه مسلمان، مشکل جدی‌ای برای او پیش آید.
بیشترین سؤالی که زنان تازه مسلمان از شما می‌پرسند چیست؟
خیلی به قضیه اسلام نگاه جنسیتی ندارند. مسائلی همچون آداب عبادت، روزه، اَعمال و… پرسیده می‌شود و سؤال مختص خانم‌ها بیشتر درباره حجاب و علت آن است.
شما در زمینه ادیان نیز تخصص دارید، نقدتان به خانم‌هایی که در فضای تبلیغ بدون علم به مباحث ادیان وارد می‌شوند، چیست؟
متأسفانه ورود کردن در زمینه گفتگو بدون کنترل خشم و احساسات برای تبلیغ اسلام بیشترین آسیب را به این فضا وارد می‌کند. گاهی در برخورد با افراد ادیان مختلف باید سعه صدر زیادی نشان داد. این تفکر که اکثریت افراد ادیان مختلف ذاتاً دشمن اسلام نیستند را نباید فراموش کرد و در کنار این حتماً باید جانب احتیاط را هم رعایت کرد. بعضاً خانم‌هایی بودند که ناخواسته برخوردی از خود نشان دادند که باعث رانده شدن فردی از اسلام شده است. بنابراین افراد قبل از فعالیت تبلیغی حتماً باید خود را بسنجند که آیا واقعاً توانایی این کار را دارند؟! اگر کنترل احساسات در گفتگو با اشخاص فرهنگ‌های مختلف برایشان سخت است وارد نشوند. فعالیت فرهنگی تنها وارد شدن در فضای مجازی نیست، گاهی کمک به تهیه اقلام فرهنگی مثل کتاب یا اهدای هدایایی برای تازه مسلمانان از طریق کانال مربوطه و تخصصی خود مثل انجمن ادواردو آنیلی کمک بیشتری می‌کند. مثلاً زنان تازه مسلمان در کشور‌های غربی گاهی خیلی چادر دوست دارند ولی آنجا چادری نیست یا مجبورند به سختی تهیه کنند در نتیجه با این کمک‌ها می‌شود راه مهمی برای تبلیغ باز کرد و هدیه داد. دوستی دارم که سال قبل از سوئد برای خرید چادر برای زیارت امام رضا در تهران اقدام کرد، در حالی که می‌شد خیلی دوستانه‌تر به او هدیه کرد تا در ذهن او هم ماندگار شود.
مصاحبه از :معصومه طاهری

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه شما