راینفلدن آلمان
مسجد «آلپرنلر»، مسجدی میان ادیانی برای پاسخ به سوالات وشبهات غیر مسلمانان در آلمان

مسجد «آلپرنر» به مساحد ۲۰۰۰ متر در «راینفلدن» آلمان مرکزی برای پیوندهای میان مذهبی و پاسخ به سوالات و شبهاتی است که غیر مسلمانان درباره اسلام و مسلمانان دارند.

به گزارش رهیافته (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان)  مسجد «آلپرنلر» مسجدی متعلق به جامعه ترکی-اسلامی در «راینفلدن» آلمان است.این مسجد که در 26 اکتبر سال 1986 میلادی افتتاح شد وابسته به اتحادیه امور مذهبی ترکی-اسلامی در آلمان است.

ساخت مسجد «آلپرنلر» با مساحت 2000 متر مربع با ساختاری ساده حدود 180 هزار مارک آلمان هزینه در بر داشت.این در حالی است که به گفته مدیریت مسجد «آلپرنلر» ، «یوآخیم وتزل»،مهندس عمران آلمانی طراحی این مسجد را به طور رایگان انجام داد.

کار ساخت این مسجد را نیز کمپانی اسلامی-فرانسوی «علی حافظ اوغلو» بر عهده گرفت.تکمیل نسبی پروژه مسجد «آلپرنلر» تا سال 1996 میلادی به طول انجامید و این کار به کمک بسیاری از داوطلبان و اعضای جامعه اسلامی انجام شد.در نهایت در سال های 2003 تا 2004 میلادی یک مناره به ارتفاع 20.8 متر با کمک حامیان مالی به این مسجد افزوده شد.

مسجد «آلپرنلر» علاوه بر سالن نماز دارای سالن های سمینار و دفاتر متعدد است.این مسجد مرکزی برای پیوندهای میان مذهبی و پاسخ به سوالات و شبهاتی است که غیر مسلمانان درباره اسلام و مسلمانان دارند.

بسیاری از گردهمایی های مسلمانان برای بحث و گفتگو در مورد مسائلی که جامعه اسلامی در آلمان با آن مواجه است نیز در این مسجد برگزار می شود.در پاییز سال 2009 میلادی صدای اذان برای اولین بار از مناره این مسجد پخش شد که البته مخالفت هایی را نیز از سوی شهروندان «راینفلدن» در پی داشت.

در پی اعتراض شهروندان «راینفلدن» متولیان مسجد اطمینان خاطر دادند که اجازه نمی دهند صدای اذان برای ساکنین این منطقه ایجاد مزاحمت کند.با این وجود مسجد «آلپرنلر» نیز مانند بسیاری دیگر از مساجد در آلمان بارها از سوی برخی افراد ناشناس یا افراط گرایان مورد هتک حرمت قرار گرفت.

منبع: شبستان

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه شما