تاریخ انتشار :

مسجد «شوتزینگن» آلمان

مسجد «شوتزینگن» تنها «مسجد باغ» متعلق به قرن ۱۸ میلادی در اروپا

مسجد «شوتزینگن» اولین مسجد آلمان است که در میان باغ های قلعه «شوتزینگن» ساخته شده و تنها «مسجد باغ» باقی مانده در اروپا از قرن ۱۸ میلادی است.

به گزارش رهیافته (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان) گروه جهان اسلام:مسجد «شوتزینگن» اولین مسجد آلمان است که در میان باغ های قلعه «شوتزینگن» ساخته شده است.

این مسجد که توسط «نیکلاس دو پیاژه» ،معمار فرانسوی طراحی و در دهه ۱۷۸۰ میلادی ساخته شد بزرگترین ساختمان به سبک شرقی در کشور آلمان به شمار می آید.

مسجد «شوتزینگن» تنها «مسجد باغ» متعلق به قرن ۱۸ میلادی است که در کل اروپا باقی مانده است.این مسجد که یکی از چشمگیرترین ساختمان ها در باغ های قلعه «شوتزینگن» است نماد شکیبایی در کشور آلمان و در شهر «شوتزینگن» محسوب می شود و می توان آن را پیوند دهنده شرق و غرب دانست.

«نیکلاس دو پیاژه» این مسجد را با ساختار مرکزی اش،دو مناره و سالن های نماز در سال های ۱۷۷۹ تا ۱۷۹۵ میلادی بنا کرد.یکی از الگوهای ساخت این قطعه استثنایی ، معماری «مسجد باغ»  طراحی شده از سوی «ویلیام چمبرز» در لندن بود.

مشاهده تلفیق معماری های شرقی و غربی در این مسجد بسیار چشمگیر و قابل توجه است.گنبدهای باروک و طاق های گرد در کنار مناره ها و پاویون ها زیبایی خاصی به این مسجد بخشیده اند.فضای داخلی مسجد شامل یک فضای داخلی مرکزی است که توسط ستون ها و راهروها از هم جدا شده اند.طاق ها و همه عناصر معماری به کار رفته در این مسجد به طور رنگارنگ طراحی شده اند.

کتیبه هایی نیز در سالن اصلی نماز به زبان های عربی و آلمانی وجود دارند که به فضیلت هایی مانند خرد و اختیار انسان اشاره کرده اند.قدم زدن در سالن های نماز با بازی های جذابی که بین نور و سایه وجود دارد  یکی از ویژگی های مهم است که بازدید از این مسجد و باغ های آن را ضروری می کند.

کارهای مشبک چوبی هم مناظر زیبایی را در حیاط داخلی و باغ های اطراف به وجود آورده است.پاویون ها یا غرفه ها  با پشت بام های گنبدی قدرتمند و نیم قمرهای زرق و برق دار و همچنین دیوارهای مزین به متن های عربی و آلمانی از ویژگی های اصلی مسجد ««شوتزینگن» هستند.به عنوان آخرین «مسجد باغ» باقی مانده از قرن ۱۸ ، مسجد شوتزینگن علاقه مندان بسیاری در اروپا و در جهان عرب دارد.

منبع: شبستان

اشتراک گذاری :

آخرین اخبار