تاریخ انتشار :

پاسخ به شبهات

ما ایرانی‌ها از نسل سام هستیم یا یافث؟ سام، حام، یافث از پسران نوح بودند

برخی از محققان با مطالعه‌ی سوابق کوچ‌ها و نسل‌ها گفته‌اند: «از نوح سه پسر ماند که نسل امروز بشر در کره زمین به آنها منتهى مى‌شوند، و نژاد “عرب و فارس و روم” را نژاد «سامى» بر شمردند، و نژاد «ترک» و گروهى دیگر را از اولاد «یافث»، و نژاد “سودان، سند، هند، نوبه، حبشه، قبط و بربر را از اولاد «حام» محسوب نمودند.»

به گزارش رهیافته (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان) تمامی انسان‌های روز زمین که اکنون جمعیتی بالغ بر هشت میلیارد نفر می‌باشند و در سرتاسر زمین منتشر و پراکنده شده‌اند و هر کدام خود را از نسل و نژادی می‌دانند، نسل همان سرنشینان کشتی نوح علیه السلام و بازماندگان نسل بشر در آن بلای عظیم می‌باشند؛ چنان که فرمود:

 

«وَلَقَدْ نَادَانَا نُوحٌ فَلَنِعْمَ الْمُجِیبُونَ * وَنَجَّیْنَاهُ وَأَهْلَهُ مِنَ الْکَرْبِ الْعَظِیمِ * وَجَعَلْنَا ذُرِّیَّتَهُ هُمُ الْبَاقِینَ» (الصافات، ۷۵ تتا ۷۷)

ترجمه: و نوح، ما را خواند (و ما دعاى او را اجابت کردیم)؛ و چه خوب اجابت کننده‌اى هستیم * و او و خاندانش را از اندوه بزرگ رهایى بخشیدیم * و فرزندانش را همان بازماندگان (روى زمین) قرار دادیم.

 • -طبق مستندات تاریخی و نیز روایات، تعداد سرنشینان کشتی، ۸۰ نفر بوده است.

*- امام رضا علیه السلام می‌فرماید: «وقتى کشتى نوح (علیه السلام) به زمین نشست، خود و فرزندانش و مؤمنانی که با او در کشتى بودند جمعاً هشتاد نفر بودند، و در همان محلى که از کشتى پیاده شد روستایی بنا کردند و نام آن ‌را “روستای ثمانین” (هشتاد) گذاشتند» (علل الشرائع، ج ‏۱، ص ۳۰).

*- طبری نیز در «تاریخ الامم و الملوک، ج ‏۱، ص ۱۸۷»، همین تعداد را بیان کرده‌ نموده است.

*- بن طاهر مقدسی (م ۵۰۷ق) می‌نویسد: در اخبار آمده است که نخستین روستایی که پس از طوفان بر روى زمین بنیاد شد «سوق ثمانین» در ناحیه قرذی (قردی) بود. و آن، چنان بود که نوح (ع) وقتی از کشتى خارج شدند، هشتاد نفر بودند و بر طبق روایت چهل مرد و چهل زن. نوح این دهکده را براى ایشان بنیاد نهاد و آن ‌را «سوق ثمانین» (بازار هشتاد تن) خواندند. (البدء و التاریخ، ج ‏۴، ص ۹۸)

 

محل فرود کشتی نوح علیه السلام:

فرود در منطقه‌ای به نام “جودی” حتمی است، اما این منطقه کجاست؟ چرا که “جودی” یعنی سنگ‌های سخت. لذا اقوال در مورد محل فرود کشتی نوح علیه السلام متفاوت است و برخی حتی از منطقه‌ای در زاگرس و کوهی به نام “سرکشتی” در سمت نورآباد و نهاوند نام برده‌اند، اما به حسب ظواهر و مستندات، همان رشته کوه آرارات که امروزه در کشور ترکیه واقع است، صحیح‌تر به نظر می‌رسد. قدمت قطعات چوب کشتی که در آنجا یافت شده، به ۲۵۰۰ سال قبل از میلاد می‌رسد.

 • -حال محل فرود هر کجا که باشد، محاسبه تخمینی نماییم که چند سال طول می‌کشد تا تعداد این ۴۰ زوج (هشتاد نفر)، مثلاً به ۸۰۰ نفر یا ۸ هزار نفر برسد که بتوانند کوچ کنند و در سرزمین‌های گوناگون پراکنده گردند. اگر چه برخی می‌گویند: «طبق ظاهر آیات و … نسل از همان سه پسر منتشر شد»، اما برخی دیگر می‌گویند که هیچ دلیل منقتنی بر آن نیست و ممکن است نسل از تمامی سرنشنیان منتشر شده باشد؛ و ما فرض را [در ۴۰ زوج] بر همین اقوال گرفتیم.
 • -همانطور که اشاره نمودید، حضرت نوح علیه السلام، چهار پسر داشتند که عبارتند از: «سام، حام، یافث و کنعان»، که از میان آنها، کنعان ایمان نیاورد و غرق شد، اما سه پسر دیگر به همراه پدر، سوار بر کشتی شدند.
 • -طبق مستندات تاریخی و روایی، از میان این سه پسر، جناب سام علیه السلام به نبوت رسید و انبیایی بعدی و از جمله حضرت ابراهیم علیه السلام، از نسل “سام” بودند و البته که نبوت در همین خاندان ادامه و خاتمه یافت.

سرزمین و نژاد

چه خوب و درست که در پرسش، از واژه‌ی “نسل” استفاده شده است.

در آن موقع، مرز بندی‌های جغرافیایی امروز وجود نداشت، مضافاً بر این که همه از نسل نوح علیه السلام و فرزندان او و مؤمنان همراه ایشان بودند، پس همه از یک نژاد هستند. منتهی بدیهی است که هر یک از این سه پدر، عائله‌ای داشتند که به همراه فرزندان، نوه‌ها و …، “قوم یا قبیله‌ای” شمرده می‌شدند و بعدها این اقوام، به نواحی متفاوتی کوچ کردند و نسل آنها را یک “نژاد” بر شمردند، در حالی که “نژاد” نبودند، بلکه قوم بودند.

 

نسل ایرانی

حال وقتی می‌گوییم: «نسل ایرانی»، باید دقت کنیم که اولاً “ایران کجاست” و ثانیاً سرآغاز نسل را کدام قوم و قبیله می‌دانیم. وگرنه به لحاظ نژاد، در نهایت همه یک نژاد هستند.

کشور ایران، در گذشته‌های دور و حتی نزدیک بسیار پهناورتر بود، چنان که با “روم” هم مرز می‌شد و جنگ‌های ایران و روم مشهور است و روم نیز وسعتی بیش از اروپای امروز داشت.

در دوران  ۳۷ ساله حکومت فتحعلی شاه قاجار، بیش از ۲۷۳۰۰۰ کیلومتر مربع از خاک ایران جدا شد، (وسعت استان خراسان رضوی کنونی، ۱۱۸٬۸۵۴ کیلومتر مربع می‌باشد)؛ و در دوران حدودا پنجاه ساله حکومت ناصرالدین شاه قاجار نیز بیش از ۲۱۹۶۵۰۰ کیلومتر مربع، از سرزمین‌های تاریخی ایرانیان جدا شد (مساحت استان فارس کنونی،  ‎۱۲۲٬۶۰۸ کیلومترمربع می‌باشد) و آخرین تجزیه نیز در سال ۱۹۷۰، با جدا شدن استان چهاردهم ایرا ن، یعنی بحرین به وقوع پیوست.

حال وقتی می‌گوییم: «ایرانی – نسل ایرانی – نژاد ایرانی»، مقصود کیانند؟! آیا مردم آذربایجان، بحرین، تاجیکستان، بخشی از افغانستان و مناطق بسیاری از سرزمین‌ها عراق و … را ایرانی می‌دانیم یا خیر؟! یا مقصود همین ۸۰ میلیون نفر در مرزهای فعلی ایران می‌باشند که آنها نیز از ده‌ها قوم و قبیله [فارس، عرب، آذری، مازنی، گیلکی، بلوچ و …] تشکیل شده‌اند.

 

نسل‌ها و نژادها

برخی از محققان با مطالعه‌ی سوابق کوچ‌ها و نسل‌ها گفته‌اند: «از نوح سه پسر ماند که نسل امروز بشر در کره زمین به آنها منتهى مى‌شوند، و نژاد “عرب و فارس و روم” را نژاد «سامى» بر شمردند، و نژاد «ترک» و گروهى دیگر را از اولاد «یافث»، و نژاد “سودان، سند، هند، نوبه، حبشه، قبط و بربر را از اولاد «حام» محسوب نمودند.»

اما دقت نماییم که در واقع اینها “نسل” هستند و نه نژاد و در اصطلاح به آنها “نژاد” گفته می‌شود. پس اگر این تقسیم‌بندی را بپذیریم، نسل ایرانی [البته نه فقط ایرانی امروز]، به همان حضرت سام علیه السلام می‌رسد که پیامبر بودند.

منبع:سایت پاسخ به شبهات

اشتراک گذاری :


 1. توربوراتور بالچی ترک کرجی گفت:

  من ترک تبریزی ساکن کرج هستم . فرقی نمیکنه من که خودم نوکر و پابوس و دستبوس همه ایرانی ها هستم و به همشون تعظیم می کنم. مادرم با یک مرد کرد ازدواج کرد و همیشه مادرم دست و پای بابامو ماچ میکنه بس که کردها مهربونن. نوکر همتون توربوراتور ملقب به تورج تورانی

  • ناشناس گفت:

   مادرت هر نژادی هست مهربان. پای او را ببوس. مادر همیشه مادر و مهربان. فرقی نمی کند باچه کسی ازدواج کرده.مهربانی و محبت در ذات مادر است نه در نژاد مادر و یا نژاد کسی که با او ازدواج می کند.
   گویند اصل پدر است، پس چرا کلید بهشت زیر پای مادراست.

  • ناشناس گفت:

   داستان فرزندان نوح تحریفات صهیونیستای شیطانپرستانه تا بنای تفرقه ونژادپرستی وبرتربینی خودشون رو به دنیاتحمیل کنن.

  • ناشناس گفت:

   به خداقسم این نسل گرایی وتفرقه هایی که بین دنیااسرائیلیا برای اهداف شیطانی وفراماسونی رایج کردن وماباورمیکنیم دروغ محض وبا این حرفها میخوان مردم روناخوداگاه بنده شیطان کنن.

 2. ناشناس گفت:

  لعنت بر صهیونیستا که بنای تفرقه بین ملل و قومیتها رو پایه گزاری کردن.اصطلاح دیرینشون همینه میگن تفرقه بنداز بعد پادشاهی کن که رضا خان پهلوی که در واقع فامیلش پالانی بوده خوب نوکری این صهیونیستای حرمزاده رو کرد.

  • Aybeg گفت:

   دقیقا. خصوصا اتاتورک رو الگو خودش کرد اتاتورک خودش یهودی بود و نوکر صهیونیستها و بدجور پابوس اربابان یهودیش بود و مجری دستورات غربی ها. اقدامات ضددینی این فرد الان در ترکیه خودش را نشان داده که اکثر افراد حرام زاده هستند و غیرشرعی به دنیا میان طوری که امار دادن ۶۰ درصد مردم ترکیه از راه غیرشرعی متولد شدند.

   • ناشناس گفت:

    چرت وپرت نگو حرومزاده خودتی

   • علی گفت:

    حرف دهنتوبفهم ترکها شریف ترین مردم تودنیاهستن پس ایرانیا هم حرومزاده ان چون اسرائیل بین اخوندهاوسیاستمدارا ی ایرانی ازصدهاسال پیش که نقطه اوجش از طریق میرزا ملکم خان کثیف ودرباریان رضاشاه پهلوی که در واقع نوکرای صهیونیست بودن نفوذعمیقی کردن پس توخودتم حرومزاده ای همین الان همونا هستن که ظاهرا آخوندای اسلامی ولی درواقع صهیونیستن که کمر به نابودی انقلاب اسلامی ایران ورهبرعالیقدرمون آیت الله خامنه ای بستن.نفرین برتفرقه افکنان و درودبر رهبرمسلمین جهان ایت الله خامنه ای،بزرگمردتاریخ ایران واسلام.

  • هوشنگ مرادی گفت:

   سلام به دوستان و هموطنان وهم دینان عزیز چیزی که من میخوام خدمتتون عرض کنم آینه که همون رضا شاه پهلوی هم به این مملکت خدمت کرد وما نباید نمک نشناس باشیم منتهی اون موقع اوضاع ایران چنان خراب بود بخاطر خیانت قاجار که پهلوی بخاطر نجات کشور بمقدار کم مجبور مجبور به همکاری با اجنبی بود

   • ناشناس گفت:

    خزعبلات نگوسگ قاجار به پهلوی شرف داشت پهلوی تاریخ ایران واسلام رو توسط همین صهیونیستا تحریف کردن درواقع صهیونیستابه نام پهلوی حاکم ایران بود

    • عمو گفت:

     خزعبلات توی بی بته میگی که صیغه زاده هستی .. کجا تاریخ ایران تحریف شده مردک؟؟؟ مگه تاریخ تو اصلا سرت میشه… هه

 3. یا الله گفت:

  فارس ها یا پارس ایرانی نیست.ایرانی ها هندو تبارند و از فرزندان حام هستند.آذری ها هم قومی از ترکها هستند و از فرزندان یافث.

  • Aybeg گفت:

   نه تنها فارسها بلکه کردها و اذری ها هم سامی تبارند. تازه بر فرض که حرف تو درست باشخ هندی تبارها ۲ میلیارد ترکها ۱۰۰ میلیون. در حالی که پانترکها ادعا می کنند جمعیت اونا خیلی بیشتره. ترک کسی است که زردپوست باشه یا سفیدپوست؟ هر کس ترکی حرف زد ترک نمیشه آذریها ترک نیستند.

   • سعیدبهرانی از نسل سام گفت:

    ایرانی ها مثل ترکهاازنسل یافث هستند هیچ دلیلی نداره خودمون از نسل سام به دروغ بگیم فرارنکیم زشته

   • ناشناس گفت:

    نادان و بی سواد ترکها ایرانی الاصل هستن ریشه ترکها به سومریان برمیگرده.جنابعالی حرفهایی تحریف شده احموسوی خائن وبی شرف وضداسلام رو خوند که داری چرت پورت میگی

   • ناشناس گفت:

    بی سوادترکهازردپوست نیسن ولی انقدرگستره امپراطوری ترکهابزرگ بوده بازردپوستا همزیستی داشتن برو به کتاب ترکان از حسن راشدی مراجعه کن سوادتو بالا ببر ورت پورت نگو

   • ناشناس گفت:

    رضاشاه صهیونیست پرورتوسط ی مشت تاریخ نویس خودفروش رو باپولهای کلان نوکر خودش کرد و کلا تاریخ ایران رو برای اهداف سیاسی وضدمذهب اسلام تحویل مردم داد

  • عمو گفت:

   واو آقای دانشمند چقدر فکر کردی به این نتیجه رسیدی؟ خخخ شخصی با آیدی یا الله .. بیچاره مثلا خواستی توهین کنی؟😂 سواد داشتی می‌فهمیدی ایرانی ها که شاخه ای از قوم سفیدپوست هندواروپایی هستن به هند هم مهاجرت میکنن. چرا گریه می‌کنی؟

 4. ناشناس گفت:

  نوح دروغ است

  • احد گفت:

   مردم شرف اسیا و اروپا و قفقاز از نسل یافث هستند در شجره نامه ترکمن ها امده اسلاوها گومر همان المانیها و اقوام دیگر اروپا از نسل یافث هستند از نه پسر یافث بیشترشون در اروپا هستند شرق اسیا بیشتر ازدواج فامیلی داشتند به همین علت چشماشون باریک شده در مطالعه ای تعدادی از موش های فامیل را چندین سال با هم امیزش دادند نتیجه این شد که چشمهاشون رفته رفته کوچکتر شد در اصل نژاد یافثی یا همان قفقازی دارای مو و چشم رنگی هستند البته چشم کوچکتر هم گفته شده ان هم به علت ازدواج درون گروهی هست که این مکرد در اروپا به علت این که بیشتر فرزندان اول یافث در اروپا و قفقاز ساکن بودند منتفیه

 5. امیر گفت:

  ما ایرانیا از نسل یافث و فرزندش مدای هستیم
  ترک ها هم فرزند یافث هستند
  هندی های آریانی که سفید پوست هستند نیز یافثی هستند
  اما هندی های سیاه پوست حامی هستند

 6. علی گفت:

  جمع کنیداین نژادپرستی نکبت بار اسرائیلیات رو که خداشون اجنه وشیاطینه وازطریق شیاطین نژادپرستی وبرتردونستن خودشون رو تودنیا شایع کردن یکی نیست از این اسرائیلیای صهیونیست بپرسه چه کسآنی تودنیافحشا.عمل نجس همجنسگرایی وهزآران آزار واسیب سیاسی.فرهنگی.اجتماعی رو پیاده کرده تمامی این اعمال شیطانی توسط شماهاداره تو دنیارواج پیدا میکنه شمااسرائیلیاتحریفات رو وارد اسلام کردیدوفرقه های شیطانی به نام اسلام ساختیدوروحانیون خائن روتوشیعه وسنی وغیره پرورش دادید هموناالان به نام اسلام ولی خدمتکارشما هستن توسط همین روحانی نماها بین شیعه وسنی اختلافات عمیق درست کردیدعلمایی ازجنس خودتون وارد اسلام کردیدکه همیناالان از داخل کشورانقلاب کبیر اسلامی ایران رو دارن نابود میکنن ونوکرای شما اسرائیلیای صهیونیستن.بین عثمانیهاودولت صفوی توطئه واختلاف درست کردیدعثمانیهای بزرگمردمیدونستن شمااسرائیلیاچه جونورایی هستیدودرون عثمانیهانفوذکردیدوریشه ی اونا خشک کردیدوشخصی درواقع اسرائیلی وظاهرا ترک رونمادترکیه قراردادید.لعنت ونفرین به صهیونیست وبنده هاشون که دارن به رهبرعزیزمون ایت الله خامنه ای کبیر وکشورتولباس روحانیت خیانت میکنن.

 7. علی گفت:

  حرف دهنتوبفهم ترکها شریف ترین مردم تودنیاهستن پس ایرانیا هم حرومزاده ان چون اسرائیل بین اخوندهاوسیاستمدارا ی ایرانی ازصدهاسال پیش که نقطه اوجش از طریق میرزا ملکم خان کثیف ودرباریان رضاشاه پهلوی که در واقع نوکرای صهیونیست بودن نفوذعمیقی کردن پس توخودتم حرومزاده ای همین الان همونا هستن که ظاهرا آخوندای اسلامی ولی درواقع صهیونیستن که کمر به نابودی انقلاب اسلامی ایران ورهبرعالیقدرمون آیت الله خامنه ای بستن.نفرین برتفرقه افکنان و درودبر رهبرمسلمین جهان ایت الله خامنه ای،بزرگمردتاریخ ایران واسلام.

آخرین اخبار