تاریخ انتشار :

ذی القعده

ماه ذی القعده، ماه اجابت دعاها و نماز روز یکشنبه

ماه ذی القعده از پرفضیلت ترین ماه های قمری به شمار می رود که در ابتدای آن میلاد حضرت معصومه(س) و اواسط آن میلاد علی بن موسی الرضا(ع) و احمد بن موسی(ع) است.

به گزارش رهیافته (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان) ماه ذی القعده، نخستین ماه از ماه های حرام است که در آنها جنگ حتی با دشمنان اسلام حرام است، مگر اینکه جنگ بر مسلمین تحمیل شود.(ذی الحجّه، محرم و رجب دیگر ماه های حرام هستند).

آتش بس در این چهارماه، وسیله ای برای آرامش جامعه و توفیق برای حجّ و عبادت، حل مشکلات اقتصادی و بازنگری در امر جنگ و یافتن نقطه پایان برای آن و سپس مرهم نهادن بر زخم های جانکاه ناشی از آن است.

ماهی است که زوّار خانه خدا از اطراف و اکناف جهان به سوی خانه خدا حرکت می کنند، گروهی به مدینه می روند و قبر پیغمبر اکرم(ص) و قبور ائمه هدی(ع) را زیارت می کنند و آثار تاریخی که در جای جای این خاستگاه اسلامی وجود دارد را می بینند، گروه دیگری راهی مکّه می شوند و با انجام مناسک عمره تمتع، در انتظار مراسم بزرگ عبادی سیاسی حج می نشینند و با طواف کعبه روح و جانشان را تازه می کنند.

سید بن طاووس در فضیلت ماه ذی القعده می گوید: «ماهی است که به هنگام شدت و گرفتاری، زمان خوبی برای دعاست و برای رفع ظلم و ستم و دعا بر ضدّ ظالم موثر است».

همچنین می گوید: «این ماه، ماه اجابت دعاها نامیده شده است لذا باید اوقاتش را غنیمت شمرد و در آن روزه حاجت گرفت».۱

 

نماز روز یکشنبه ماه ذی القعده

از دیگر فضیلت های ماه ذی القعده، نماز روز یکشنبه آن است که در روایتی از حضرت رسول اکرم(ص) نقل شده است:« هرکه آن را بجا آورد، توبه‌اش پذیرفته حق و گناهش آمرزیده می‌شود و طلبکاران او در قیامت از وی راضی گردند و با ایمان از دنیا برود و ایمانش از او گرفته نشود و قبرش وسیع و نورانی گردد و پدر و مادرش از او راضی شوند و آمرزش حق نصیب پدر و مادر و فرزندان و نژاد او گردد و روزی او توسعه یابد و فرشته مرگ در وقت مردن با او مدارا کند و جانش را به آسانی بستاند»۲.

و کیفیت آن نماز چنین است:

روز یکشنبه غسل بجا آورد و وضو بگیرد و چهار رکعت نماز بخواند، در هر رکعت سوره «حمد» را «یک مرتبه» و سوره «توحید» را «سه مرتبه» و سوره «فلق» را «یک مرتبه» و سوره «ناس» را «یک مرتبه» بخواند و پس از نماز «هفتاد مرتبه» استغفار کند و استغفار را با «لَاحَوْلَ وَلَا قُوَّهَ إِلّا بِاللّٰهِ الْعَلِیِّ الْعَظِیمِ؛ جنبش و نیرویی جز به خدای والای بزرگ نیست» ختم نماید، سپس بگوید:

یَا عَزِیزُ یَا غَفَّارُ اغْفِرْ لِی ذُنُوبِی وَذُنُوبَ جَمِیعِ الْمُؤْمِنِینَ وَالْمُؤْمِناتِ فَإِنَّهُ لَایَغْفِرُ الذُّنُوبَ إِلّا أَنْتَ.

ای توانا، ای آمرزنده، گناهان من و همه مردان و زنان مؤمن را بیامرز که گناهان را جز تو کسی نمی‌آمرزد.

از حضرت رسول اکرم(ص) روایت شده: هرکس روزهای پنجشنبه و جمعه و شنبه از ماه های حرام را روزه بگیرد، عبادت یک سال برای او نوشته شود.۳

شیخ بزرگوار علی بن ابراهیم قمی فرموده: در ماه‌های حرام گناه‌ها و حسنات دوچندان می‌شود۴.

پی نوشت:

  • مفاتیح نوین تالیف آیت الله العظمی مکارم شیرازی ص ۸۳۰
  • مفاتیح الجنان شیخ عباس قمی
  • مفاتیح نوین تالیف آیت الله العظمی مکارم شیرازی ص ۸۳۱
  • مفاتیح الجنان ترجمه شیخ حسین انصاریان

منبع: شفقنا

اشتراک گذاری :

آخرین اخبار