تاریخ انتشار :

اسلام در انگلیس

بررسی روند گرایش به اسلام در انگلیس

اصطلاحات اسلامی و عربی، امروزه در زبان انگلیسی بسیار رایج هستند. تا دهه ۸۰ میلادی، کلمه “حلال” در زبان و فرهنگ انگلیسی واژه‌ای کاملا بیگانه بود، اما امروزه، کلماتی چون حلال، اذان، رمضان، حجاب و … در زبان انگلیسی شناخته شده و آشنا هستند و در جای جای لندن، نماد غذاهای حلال را در فروشگاه‌ها می‌توان دید.غذاهای حلال در مدارس، بیمارستان‌ها و دیگر موسسات، به مسلمانان و حتی غیرمسلمانان ارائه می‌شود.

n00001297-b
به گزارش رهیافتگان: اسلام در انگلیس دومین دین بزرگ این کشور است که سالانه عده زیادی از شهروندان انگلیس را به خود جذب می‌کند. سرعت رشد اسلام در انگلیس از رشد سایر ادیان بسیار بیشتر است و کارشناسان معتقدند این دین آسمانی در حال همه‌گیر شدن در انگلستان و سایر کشورهای اروپایی است.تا چند سال گذشته اکثر مسلمانان مقیم انگلیس، مهاجرانی از آسیای جنوبی، خاورمیانه و کشورهای عربی بودند. اما امروز، اسلام در حال نفوذ به قلب بومیان انگلیس است و هر روز خبری از مسلمان شدن یک چهره سرشناس ملی از این کشور مسیحی، به گوش می‌رسد.
تاریخچه اسلام در انگلستان
طی قرن‌های متوالی پس از ورود اسلام به انگلستان، هیچ ارتباطی میان مسلمانان و بومیان انگلیس برقرار نشد. به همین دلیل به اشتباه تصور می‌شود اسلام دینی نوظهور در این کشور است. در قرن چهاردهم میلادی کتب فلسفی و علمی اسلامی، از جمله کتاب‌های ابن سینا به لاتین ترجمه شده بود.گفته می‌شود اولین شهروند انگلیسی که به اسلام گروید، شخصی به نام جان نلسون بود. مسلمانان تاثیر زیادی بر آثار هنرمندان و نویسندگان انگلیسی داشتند و کارهای زیادی از ویلیام شکسپیر مانند تاجر ونیز، تحت تاثیر حضور مسلمانان نوشته شده بود.

در قرن هفدهم میلادی، انگلیس با موج دوم علاقه به مطالعات اسلام مواجه شد و در آن زمان، تعداد افرادی که با اسلام آشنا شده و به این دین پیوستند افزایش یافت. یادداشت‌های عربی، کلید رسیدن به گنجینه دانش باستان به حساب می‌آمدند و دروس عربی در دانشگاه‌های آکسفورد و کمبریج تدریس می‌شد. در قرن هفده و هجده میلادی، کتاب‌های ادبیات عرب به زبان‌های لاتین و انگلیسی ترجمه شد و ادبیات عرب به انگلیس راه پیدا کرد.

006
نژاد مسلمانان انگلیسی
مسلمانان غیربومی انگلیس از نژادها و کشورهای مختلفی مانند پاکستان، بنگلادش، هند، سومالی، ترکیه، نیجریه، مغرب و اروپایی‌های سفیدپوست هستند. حدود ۵۳ درصد مسلمانان انگلیس تحصیل در دانشگاه را برای خود برمی‌گزینند. این آمار در میان مسیحیان ۴۵ درصد و در میان بی‌دین‌ها ۳۲ درصد است.

تلاش برای گسترش اسلام در انگلیس
مسلمانان انگلیس امروزه فعالیت‌های زیادی را برای معرفی اسلام و جذب شهروندان انگلیسی به این دین انجام می‌دهند. مساجد انگلیس دوره‌های آموزشی معرفی اسلام را برگزار می‌کنند که شرکت در آن‌ها برای همه آزاد است. همچنین به خاطر تلاش‌ مساجد و حلقه‌های اسلامی انگلیس، آمار افرادی که نمازهای پنجگانه خود را می‌خوانند افزایش یافته و افراد شرکت‌کننده در نماز‌های جمعه نیز زیاد شده‌اند.

اصطلاحات اسلامی و عربی، امروزه در زبان انگلیسی بسیار رایج هستند. تا دهه ۸۰ میلادی، کلمه “حلال” در زبان و فرهنگ انگلیسی واژه‌ای کاملا بیگانه بود، اما امروزه، کلماتی چون حلال(Halal)، اذان(Adhan)، رمضان(Ramadan)، حجاب(Hijab) و … در زبان انگلیسی شناخته شده و آشنا هستند و در جای جای لندن، نماد غذاهای حلال را در فروشگاه‌ها می‌توان دید. غذاهای حلال در مدارس، بیمارستان‌ها و دیگر مؤسسات، به مسلمانان و حتی غیرمسلمانان ارائه می‌شود.

آمار گرایش به اسلام در انگلیس
طبق آمار جدید منتشره در سال ۲۰۱۳، سالانه ۵۰۰۰ انگلیسی مسلمان می‌شوند که نیمی از آن‌ها سفیدپوست بوده و از این میان ۷۵درصد زنان هستند.

طبق آمار، در انگلیس ۷۷ درصد خانواده‌های مسلمانی که به عقاید مذهبی خود پایبند بوده و اعمال مذهبی را انجام می‌دهند، به‌خوبی اعتقاداتشان را به نسل بعد منتقل می‌کنند، در حالی که این آمار در خانواده‌های مسیحی ۲۹ درصد است.

بر اساس گزارش منتشر شده توسط یک مؤسسه آمریکایی، تعداد مسلمانان انگلستان (شامل انگلیس، ولز و اسکاتلند) در سال ۲۰۰۱، ۱.۶ میلیون نفر بود اما در سال ۲۰۱۰ این تعداد به ۲.۹ میلیون افزایش یافت. امروزه در خیابان‌های شهرهای انگلیس، مترو، اتوبوس‌ها و … تعداد زنان محجبه آنقدر زیاد است که گاهی در یک مکان خاص، غیرمسلمانان و بی‌حجاب‌ها انگشت‌شمار هستند. همچنین در خیابان‌ها صحنه نمازخواندن یک مسلمان، تبدیل به تصویری عادی و روزمره برای مردم انگلیس شده است.
007

داستان بعضی از تازه مسلمانان انگلیسی
جین کمپ، ۲۸ ساله و افسر پلیس، مذهب کاتولیک خود را رها کرد و به گفته خودش عاشق اسلام شد. وی علاوه بر یونیفورم پلیس، روسری نیز می‌پوشد و باحجاب بر سر کار خود حاضر می‌شود. جین در طول هفته ساعات بیشتری را کار می‌کند تا جمعه‌ها بتواند شیفت خود را عوض کرده و در نمازجمعه شرکت کند.

جین کمپ

جین کمپ

آلانا بلاکلی، ۲۱ ساله و دانشجوی رسانه، پس از اولین ملاقات با همسرش به اسلام گروید. به گفته آلانا، وی به عنوان یک مسیحی به دنیا آمد، اما کلیسا و مذهب هرگز جزء مهمی از زندگی‌اش نبود. او در ۱۸ سالگی با فردی مراکشی آشنا شد و تصمیم به ازدواج با وی گرفت. آلانا در سن ۲۰ سالگی محجبه شد و مراسم ازدواج خود با عبدل را با رسم و رسومات کامل اسلامی برگزار کرد.

آلانا بلاکلی

آلانا بلاکلی

کلیر اوانز ۲۴ ساله، پس از یک شکست عشقی از مردی مسلمان، از مذهب متنفر شد و فکر می‌کرد مذهب و خصوصا اسلام خشن و بی‌احساس است. اما مادر وی شروع به تحقیق در مورد اسلام کرد و دریافت نحوه رفتار نامزد دخترش، کاملا در تضاد با تعالیم اسلامی در مورد رفتار مرد با زن بوده است. کلیر پس از مطالعه متوجه شد اسلام دین صلح و محبت است. او پیش از گرایش به اسلام، مذهبی نبود و حتی اعتقادی به خدا نداشت. اما اکنون مسلمانی حقیقی است و تمام مدت حجاب خود را حفظ می‌کند.

کلیر اوانز

کلیر اوانز

عایشه الومید ۲۴ ساله، یکی از مدل‌های معروف انگلستان است. او پیش از گرایش به اسلام مسیحی بود اما از مسیحیت نیز اطلاعات زیادی نداشت. عایشه پس از ورود به دانشگاه و خواندن رشته فلسفه با اسلام آشنا شد و با مطالعه قرآن دریافت که هیچ علمی تاکنون نتوانسته است مانند اسلام به سوالات و معماهای علوم و طبیعت پاسخ دهد. او حالا زنی محجبه است و نمازهای خود را همیشه به جا می‌آورد و قصد ازدواج با غیرمسلمان را ندارد.

عایشه الومید

عایشه الومید

اکثریت تازه مسلمانان انگلیس، علت اصلی گرایش خود به اسلام را بحران معنویت و ورشکتگی اخلاقی در این کشور معرفی می کنند و اسلام را مامنی برای فرار از جامعه فاسد غرب می دانند.

این افزایش نجومی و سریع اسلام، در کشوری که یکی از بزرگ‌ترین کشورهای اسلام‌هراس محسوب می‌شود، باعث ترس مستکبرین شده است و تلاش‌ها برای جلوگیری از گسترش اسلام در انگلستان توسط مقامات دولتی و غیردولتی و حتی برخی شهروندان غیرمسلمان هر روز بیشتر می‌شود. با این حال این تلاش‌ها نیز نتوانسته‌ ترمز اسلام‌گرایی در انگلستان را بکشد و آن را متوقف کند و این دین الهی با سرعتی هر چه تمام‌تر در حال گسترش نه تنها در انگلیس، بلکه در جهان است.

منبع: مستضعفین

اشتراک گذاری :


  1. مخاطب شما گفت:

    پیشنهاد میکنم محتواهای ارزشمندتان را در ویرگول نیز به اشتراک بگذارید

آخرین اخبار