مسلمانان اتریش
بررسی روند اسلام گرایی در اتریش

به طور کلی اسلام و تشیع بیش از یکصد سال است که در اتریش به رسمیت شناخته شده است و شیعیان با حفظ هویت رسمی خود، عضو جامعه اسلامی اتریش هستند.

 download

 

بنابر آمارها جمعیت مسلمانان اتریش طی چهل سال گذشته بیست و سه برابر بیشتر شده است.

به گزارش رهیافتگان به نقل از  جبهه جهانی مستضعفین – اتریش از قرن ها پیش تا به امروز کشوری مسیحی و کاتولیک مذهب بوده است و سایر ادیان به استثناء دین یهودیت در قرن بیستم وارد این کشور شده اند.

اسلام دومین دین بزرگ در اتریش است. بر اساس آمار سال ۲۰۱۰، حدود چهارصد تا پانصد هزار مسلمان در اتریش زندگی می کنند که این تعداد در حدود شش درصد از کل جمعیت اتریش را تشکیل می دهند.

اکثرا مسلمانان در طول دهه ۱۹۶۰ به عنوان کارگران مهاجر از ترکیه، بوسنی و هرزگوین و همچنین جوامع عربی و پاکستان به اتریش وارد شده اند.

از مناطق پرجمعیت مسلمانان می توان به ایالت های غربی اتریش، نظیر “فورآرلبرگ” که بالاترین سهم مسلمانان را در این کشور با ۸٫۳۶% دارا است، اشاره کرد.

۷٫۸۲% جمعیت مسلمان نیز در وین ساکن هستند. اتریش از معدود کشورهایی است که مسلمانان در آن به عنوان یک جامعه دینی به رسمیت شناخته شده اند. ریشه این مسأله به سال ۱۸۷۸ بازمی گردد.

در این سال اتریش آزادی مذهبی جامعه مسلمانان را با اصطلاح “قانون شناسایی” تنظیم کرد. این قانون از سال ۱۹۷۹ هنگامی که جامعه مسلمان در اتریش تأسیس شد، فعال گردید.

به طور کلی اسلام و تشیع بیش از یکصد سال است که در اتریش به رسمیت شناخته شده است و شیعیان با حفظ هویت رسمی خود، عضو جامعه اسلامی اتریش هستند.

نگاهی به جمعیت مسلمان اتریش

طبق آمارها در حالی که در سال ۱۹۷۱ تعداد ۲۲ هزار و ۲۶۷ مسلمان در اتریش زندگی می کردند، در سال ۱۹۸۱ این میزان به بیش از ۷۶ هزار نفر، در سال ۱۹۹۱ به بیش از ۱۵۷ هزار نفر، در سال ۲۰۰۱ به بیش از ۳۳۸ هزار نفر رسید که این تعداد در پایان سال ۲۰۱۱� از مرز ۵۰۰ هزار نفر نیز گذشت.

همچنین آمارهای رسمی حاکی از این است که شمار زیادی از افراد از مسیحیت به اسلام تغییر مذهب داده اند.

“امینه باگاجاتی”، یکی از شهروندان اتریشی که به اسلام گرویده است، گفت: �مردم دارای یک اشتیاق معنوی بوده و احساس می کنند که در زندگی خود با خلاء روبرو هستند، مردم با این سوال مواجه هستند که من کجا هستم یا چرا اینجا هستم؟�

سازما ن های اسلامی در اتریش

در این کشور سازمان ها و انجمن های متعددی مشغول به فعالیت بوده و منافع مسلمانان ساکن در اتریش را پیگیری می کنند.

در این بین “انجمن ایمان اسلامی” (IGGI� ) مهمترین سازمان اسلامی اتریش قلمداد می شود. این سازمان که در سال ۱۹۱۲ تأسیس شد، رابط مسلمانان و دولت است.

علاوه بر این انجمن، سازمان ها و نهادهایی نظیر “مرکز اسلامی وین” (۱۹۷۷)، “اقتدار مذهبی اسلامی” (۱۹۹۷۹)، “جوانان مسلمان اتریش” (که در اواخر دهه ۹۰ تأسیس شد)، “آکادمی اسلامی وین” (۱۹۹۸)، “موسسه الازهر وین” (۲۰۰۰) و … نیز در زمره سازمان های پیشرو اسلامی تلقی می شوند.

آموزش اسلامی

از آن جا که در اتریش آموزش مذهبی در مدارس دولتی برای کلیساها و جوامع مذهبی به رسمیت شناخته شده است، IGGI� نیز از این حق استفاده کرده و ساختاری برای آموزش اسلامی را در مدارس ایجاد نموده است. دولت نیز بودجه ای را برای شکل دهی به این ساختارها در تمامی شهرهای مسلمان نشین، اختصاص داده است.

بر اساس آمارها بیش از ۴۰ هزار کودک در چنین کلاس هایی در ۲۷۰۰ مدرسه در سرتاسر کشور شرکت کرده اند.

بازار کار

در خصوص میزان اشتغال مسلمانان در اتریش هرچند آمار دقیقی وجود ندارد، ولی نرخ بیکاری خارجیان که بسیاری از مسلمانان را نیز شامل می شود، ۱.۵ برابر بیشتر از شهروندان اتریشی است.

به طور کلی و به خصوص در مورد زنان، پوشش اسلامی برای آن ها مانعی برای جذب در بازار کار به حساب می آید. بسیاری از کارفرمایان در این کشور علنا اعلام می کنند که نمی توانند زنان محجبه را استخدام نمایند.

مسکن

در این کشور نوعی تفکیک فضایی به چشم می خورد. در واقع محل زندگی و سکونت افراد در این کشور بیشتر بر اساس تفاوت های قومی و دینی شکل می گیرد. به عنوان مثال ترک های مسلمان در محله ای خاص زندگی می کنند و مسجد خاص خودشان را دارند.

البته دولت اتریش به تبعات ناشی از انزوا واقف بوده و با جدایی نژادی مخالف است. بر این اساس امروزه اکثر مسلمانان در کنار غیر مسلمانان زندگی می کنند.

اعمال مذهبی

ممنوعیت عمده ای در اعمال مذهبی در این کشور به چشم نمی خورد. نمازخانه و مساجد متعددی در این کشور وجود دارد که مسلمانان از این مکان ها برای فعالیت اجتماعی نیز استفاده می کنند.

مشارکت سیاسی مسلمانان در اتریش

برای مدت مدیدی مسلمانان نقشی در حیات سیاسی این کشور نداشته و تنها تعداد محدودی از مسلمانان در پارلمان های منطقه ای حضور داشتند. اما این شرایط تغییر کرده است. امروزه جامعه اسلامی اتریش تلاش زیادی جهت نقش آفرینی در ساختارهای سیاسی این کشور دارند.

نقطه عطف این نقش آفرینی، انتخابات شهرداری وین در سال ۲۰۰۱ بود. در این انتخابات یکی از سیاست مداران معروف مسلمان و عراقی به نام “عمرو الراوی” که عضو پارلمان مسلمانان برای حزب سوسیال دموکرات اتریش بود، توانست به عنوان یکی از مقامات شهرداری انتخاب شود.

همچنین مسلمانان تاکنون توانسته اند به بسیاری از اهداف اسلامی خود نظیر تعطیلات اسلامی، دست یابند. گفتنی است، تعطیلات اسلامی مانند عید قربان و عید فطر در این کشور به رسمیت شناخته می شود.

نتیجه گیری

به طور کلی و بر اساس آنچه گفته شد، علیرغم برخی محدودیت های اعمال شده علیه مسلمانان، روند اسلام گرایی در این کشور مثبت بوده است. بر طبق یک نظر سنجی، ۵۸ درصد مسلمانان ساکن در اتریش، این کشور را همانند کشور و خانه خود می دانند.

برخی منابع:
۱- http://www.euro-islam.info/۲۰۱۰/۰۲/۰۹/how-many-muslims-live-in-austria/
۲- http://www.jawanan.co.uk/main/
۳- http://ahkarin.parsiblog.com/Posts/۷۳ /
۴- http://abna.ir/data.asp?lang=۱&Id=۳۹۹۹۹۱
۵- http://www.euro-islam.info/country-profiles/austria/
۶- Abdel-Fattah, Beshir, Muslims in Austria: The Early Recognition of Religious Rights, in: The International Politics Journal (April ۲۰۰۴), see: http://www.siyassa.org.eg/esiyassa/ahram/۲۰۰۴/۴/۱/FILE۴.htm

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه شما