آلمان
چرایی ناموفق بودن دانشگاه‌های آلمان در تربیت اسلام‌شناسان برجسته

کیفیت ضعیف آموزش در رشته‌های اسلامی و علوم انسانی دانشگاه‌های آلمان و از طرفی روند سیستماتیک، غیرمحسوس و محترمانه موجود در این دانشگاه‌ها سبب می‌شود که ورود و شکل‎گیری شخصیت‎های برجسته اسلام‎شناس در دانشگاه‎ها با تنگناها و مشکلاتی روبرو شود.

 به گزارش رهیافته (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان) در کشور آلمان دانشگاه‌های زیادی وجود دارند که طی سال‌های گذشته تاکنون، رشته‌های اسلام‌شناسی به ویژه اسلام‌شناسان را دایر کرده‌اند، اما هرگز نتیجه این اقدام، تربیت اسلام‌شناسان برجسته و واقعی نبوده است. محتوای دروس، استادانی که به کار گرفته شده‌اند و نیز فضای تحصیلی هیچ یک از این دانشگاه‌ها حکایتگر اینکه قرار است، دلی در هوای اسلام بتپد نیست.

افرادی هستند که در سایه پیگیری‌ها و مطالعات مستقل و محققانه شخصی با سیمای واقعی اسلام آشنا شده‌اند و به شدت هم پایبند اصول و مبانی اسلامی هستند.

هم اکنون در پرتو عوامل زیادی که خود مبحث مستقلی را می‌طلبد، همان بخش‌های اسلام‌شناسی و شرق‌شناسی دست و پا شکسته نیز رنگ و رویی ندارند.

 

نتیجه و محصول روند گذشته و فارغ‌التحصیلان این دانشگاه‌ها و رشته‌ها مضاف بر آن که به لحاظ کیفی چنگی به دل نمی‌زند و فوق‌العاده ضعیف است، سیستماتیک، غیرمحسوس و محترمانه، ورود و شکل‎گیری شخصیت‎های برجسته اسلام‎شناس در دانشگاه‎ها را هم با تنگناها و مشکلاتی روبرو می‌کند.

 

به صورت مکرر، دوستان و علاقه‌مندان ایرانی به دنبال این موضوع هستند که تحصیل در رشته‎های اسلامی یا حتی بخش قابل توجهی از رشته‌های علوم انسانی چگونه است؟ افراد بسیاری هستند که برای تحصیل این علوم به آلمان می‌آیند.

 

حال شرایط به گونه‌ای است که اگر کسی قصد کسب اطلاعات در رشته‌های یاد شده را داشته باشد و به این کشور بیاید، باید علاوه بر تحمل هزینه‌های بسیار با مشکلات تحصیل در رشته‌های مورد نظر را نیز تحمل کند. این در حالی است که تحصیل در همین رشته‌ها با کیفیت بهتر در ایران موجود است.

در عین حال افراد می‌توانند از فرصت‌های مطالعاتی برای آشنایی با روش‌های مختلف تحقیق و پژوهش به این کشور سفر کنند، که با اندوخته‌هایی که از پیش دارند، قطعاً می‌توانند روند بهتری را پی بگیرند.

منبع: ایکنا

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه شما