تاریخ انتشار :

استویانا لوبیتا ابرادو

رهیافته رومانیایی : بعد از مسلمان شدن این حس خوشبخت بودن را پیدا کردم

در دانشگاه دانشجویانی مسلمان که خارجی بودند نیز درس می خواندند و من با آنها آشنا شدم از این طریق درباره اسلام شناخت پیدا کردم این دانشجویان از کشورهای مختلفی مانند فلسطین، عراق، کویت، سودان بودند کم کم به خاطر رفتار خوب و متانتی که به عنوان مسلمان داشتند جذب اسلام شدم و در کافه دانشجویی  با آنها حرف می زدم خیلی مودب، مهربان و جدی بودند

به گزارش رهیافتگان (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان )  معصومه طاهری–  خانم استویانا لوبیتا ابرادو بعد از تشرف به اسلام نام زهرا را بر خود نهاد از اهالی شهر تیمی شوارای رومانی است و چون از اقلیت صربهای رومانی بود توانست در رشته دندانپزشکی بورسیه کشور خودش بشود. خانم دکتر زهرا چند سالی است که در اردوهای جهادی نیز حضوری فعال دارد. وی از اعضای انجمن تازه مسلمانان وموسسه رهیافتگان است فرصتی دست داد تا گفتگو داشته باشیم.

چطور با اسلام آشنا شدید؟

 در دانشگاه دانشجویانی مسلمان که خارجی بودند نیز درس می خواندند و من با آنها آشنا شدم از این طریق درباره اسلام شناخت پیدا کردم این دانشجویان از کشورهای مختلفی مانند فلسطین، عراق، کویت، سودان بودند کم کم به خاطر رفتار خوب و متانتی که به عنوان مسلمان داشتند جذب اسلام شدم و در کافه دانشجویی  با آنها حرف می زدم خیلی مودب، مهربان و جدی بودند برای همین کنجکاو شدم درباره فرهنگ اسلامی بیشتر بدانم کتابهایی تهیه کردم و شروع به مطالعه کردم تا اینکه در ترم دوم  دانشگاه مسلمان شدم .

دیگر رومانیایی هایی که به اسلام گرویده اند را اینجا ببینید

چی شد راهی ایران شدید؟

ابتدای تشرف به اسلام خیلی سخت بود تا مسایل فقهی، طهارت و حجاب را یاد بگیرم با این حال تلاش می کردم به عنوان مسلمان آموزش ببینم تا اینکه با دانشجویان ایرانی که برای اردوی تحقیقاتی از دانشگاه شهید بهشتی به اروپای شرقی آمده بودند آشنا و مترجم آنها شدم بعد از این برای تحصیل در ایران انتقالی گرفتم تا بهتر احکام و فرهنگ اسلامی – ایرانی را یاد بگیرم اول قصد ماندن دائم نداشتم اما بعدا به خاطر مسایل خانوادگی، مالی و عقیدتی ماندگار شدم.

 

خانواده شما مشکلی با تغییر دین نداشتند؟

دین خانواده ام ارتدوکس بود که زمان حکومت کمونیستی همچنان به عقاید خود پایبند بودند بعد از مسلمان شدنم به شدت می ترسیدند فکر می کردند عضو گروه تروریستی تندرو شدم وقتی دیدند رفتارم تغییر نکرده گفتند همسر مسلمانش او را سحر کرده ولی دیدند این طور نیست. هر فکری به ذهن شان خطور کرد تا مسلمانی من را توجیه کنند  چون اغلب مردم کشورم افکار بسته ای داشتند و دین اسلام را نمی پذیرفتند.

 

کسی هم از خانواده مسلمان شد؟

یک برادرم دارم که وقتی مسلمان شدم خیلی راحت پذیرفت با این ایده که تو خواهر من هستی فرقی نمی کند چه دینی داشته باشی. پدربزرگ ومادربزرگم مسلمان شدند مادربزرگم مسیحی واقعی بود  وقتی مسلمان شدم از من سوالاتی کرد برایش جالب بود که در اسلام هم اعتقادات شبیه مسیحیت است و گفت اوهم یک عمر همین اعتقادات را داشته،عقاید شیعی و اهل بیت به آن اضافه شده وقتی قرآن را خواند گفت درست است و همه اینها در انجیل آمده و مسلمان شد. پدربزرگم هم پیر و بیمار بود  خیلی راحت پذیرفت و مسلمان از دنیا رفت.

 

 مراکز اسلامی و شیعی در رومانی وجود دارد؟

تا جایی که اطلاع داریم مراکز شیعی نداریم در حد گروههای کوچک چند نفره هستند، ولی انجمنی ثبت نشده است برعکس درر ومانی وهابی زیاد داریم.

فکر می کنید اسلام چه چیزی به شما داد؟

خوشبختی که وابسته به زمان و مکان نیست بدون هیچ شرایط خاصی وجود دارد. وقت آدم احساس خوشبختی می کند حتی اگر تنها و غریب هم باشد باز هم این حس را دارد  و من بعد از مسلمان شدن این حس را پیدا کردم.

داشتن حجاب سخت نبود؟

وقتی مسلمان شدم حجاب نداشتم دو سال بعد مقید شدم چون آنجا پلیس اخطار داده بود و دانشجویان مسلمان اخراج می شدند از طرف پلیس هم برای من اخطارآمده بود برای همین در دانشگاه حجاب نداشتم والا حجاب را به عنوان اصلی در اسلام پذیرفته بودم اما لباسهایم پوشیده و بلند بود موههایم را همیشه می بستم بدون آرایش وهمیشه در کیفم روسری داشتم تا خارج از دانشگاه و بدور از دید پلیس سر کنم. دوستانم که نمی دانستند مسلمان شده ام با تعجب به من می گفتند تو هیپی شده ای!

نماز خواندن چطور؟

خیلی سخت بود چون باید عربی تلفظ می کردیم و من  عربی نمی فهمیدم  برای همین به لاتین برایم نوشتند  چهار ماه طول کشید تا بتوانم نماز بخوانم.

قران به زبان رومانیایی می خواندید؟

  ترجمه صربستانی قرآن را خواندم آن هم یک بوسنیایی که در ترکیه زندگی می کرد قران را ترجمه دقیق و خوبی کرده بود آن را تهیه کردم و خواندم.

باکدام یک از اهل بیت بیشتر مانوس هستید؟ 

چون بیشتر ذکر امام حسین می شود و در جلسات و روضه خوانی ها از این امام یاد می شود ایشان را بیشتر می شناسم اما از طرفی من یک زن هستم و احساست زنانه دارم برای همین با حضرت زهرا انس بیشتری دارم و احساسم خاص تر است.

 چه چیز اهل بیت شما را مجذوب کرده است؟

 آنها هیچ سازشی با بی عدالتی و ظلم ندارند، دروغ و ریا در رفتار و گفتارشان نیست اخلاص و صداقت دارند برای همین آرامش دهنده و باورپذیر هستند و در یک کلام اهل بیت انسان کامل و تجلی ارزشهای والای انسانی هستند این برایم بسیار جالب توجه بوده است. این رفتار در شیعیان هم دیده میشود که همیشه شجاع ومحکم هستند.

با کدام آیات قرآنی بیشتر انس دارید؟

از همان زمان که مسلمان شدم با خواندن قرآن ارامش می گرفتم  ولی در بین آیات قرآنی آنجا که خدا می فرماید به ریسمان الهی چنگ بزنید و ان را رها نکنید  خیلی برای من و دوستان تازه مسلمانم که در این راه سختی های زیادی متحمل شده ایم تاثیرگذار بوده است و حقیقتا آرامش گرفتم و یا آیه ای که خدا می فرماید غصه نخورید مشکلات شما حل خواهد شد برایم لذتبخش بوده است.

 بزرگترین مشکل تازه مسلمانان رومانیایی چیست؟

بزرگ کردن و تربیت فرزندانشان در محیط آنجاست  چون بقیه مشکلات قابل تحمل و رفع است اما  فضا و محیط آنجا اسلامی نیست خواه ناخواه بچه ها در فضای غیراسلامی بزرگ می شوند  و این خیلی سخت است.

اگر بخواهید اسلام را به یک خارجی غیرمسلمان معرفی کنید چه می گویید؟

 واقعیت درباره تمام مسایل دنیا در اسلام راهکار وجود دارد و دینی کامل است.یک روش فوق العاده انعطاف پذیر در زندگی دارد که متناسب باآناتومی و طبیعت انسان است؛ بنابراین برای یک غیرمسلمان و ناآشنا درباره این مساله مهم صحبت می کنم تا نگاهش را به اسلام معطوف کنم.

شما یک پزشک هستید  دراین باره چیزی بوده که میل و کشش شما را به اسلام بیشتر کند؟

قبل از مسلمان شدن، بین فطرت بشر و هستی از طرف خدا و تئوری انفجار بزرگ شک داشتم  که کدام واقعی است تئوری داروین و تکامل بشر یا هستی انسان؛ بعد از تشرف به اسلام به عنوان یک دندانپزشک دیدم یک نظام فوق العاد کامل و زیبا و هماهنگ داریم که هر بار بیشتر از قبل مجذوب این عظمت می شوم  همین باعث شد تا خیلی بیشتر عاشق کارم بشوم .

 

مردم از شما سوال هم می کنند؟

بله خیلی زیاد برخی تکراری هستند اینکه چرا مسلمان شدم چرا ایران آمدم چرا حجاب کامل دارم و… برای همینم مدتی به سخنرانی نمی رفتم البته این یک واقعیت است اکثریت حرفهای یک خارجی برایشان جداب است در این میان بعضی مرتد شده بود گرایشم به اسلام را قبول نداشتند و با من مخالف می کردند به آنها می گفتم به اسلام گرایش پیدا کردم چون آن را شناختم و متاثر از نظام کشور ایران نیستم اگر حکومت اسلامی در کشور دیگری بود قطعا آنجا می رفتم.

از مسلمان شدن خود خاطره خوبی هم دارید؟

بله خیلی زیاد به خصوص اینکه در ایران هستم و ایرانی ها مردمانی مهربان و خونگرم و مهمان نواز هستند. از وقتی مسلمان شدم و از همان زمان که شهادتین را گفتم  احساس کردم تازه متولد شده ام همه چیز برایم تازگی داشت به قدری خوشحال بودم که در چهره ام هم پیدا  بود دیگران می گفتند عوض شده ای! زیباتر شده ای! حس و حال خوبی داشتم.

شما در اردوهای جهادی هم شرکت می کنید مشکل نیست؟

نه اصلا مشکل نیست دوسال است که در اردوهای جهادی هستم قبلا از تلویزیون دیده بودم برایم جالب بود برای همین تصمیم گرفتم من هم بروم. کمک  کردن به دیگران احساس معنوی و آرامش خوبی به انسان می دهد  همه چیز اردوها خوب است اینکه بتوانیم نیاز افراد نیازمند را برطرف کنیم با وجود خستگی ها  شیرین و لذتبخش است.

از اولین سفر به مشهد خاطره ای دارید؟

بله یادم است تازه به ایران آمده بودم دانشجو بودم و پولی نداشتم یک بار در اردوی دانشجویی سفر به مشهد شرکت کردم فارسی هم نمی دانستم می گفتند هر کس برای اولین بار زیارت امام رضا بیاید  سه خواسته او برآورده می شود خیلی هیجان داشتم. جمعیت زیادی به زیارت آمده بودند و شلوغ بود با این حال احساس آرامش داشتم آنجا زمان و مکان را از یاد برده بودم دلم می خواست فقط روبروی بارگاه امام بنشینم.

 

اربعین چطور تابه حال رفته اید؟

به همراه خانواده به زیارت عتبات رفته ام اما خارج ازماه محرم بوده است قابل توصیف نیست آنجا تازه معنای زندگی را می فهمیم به دارالسلام هم رفتم یک تکه ای جدا از تاریخ بشر که حس وحال دیگری دارد امامتاسفانه هنوز در سفر اربعین نبوده ام .

اگر بخواهید در رومانی تبلیغ اسلام داشته باشید چه می کنید؟

مرم رومانی مذهبی هستند اما باید اول دین خودشان را معرفی کنیم و به آنها بشناسانیم چون انجیل تحریف شده است به نظرم اگر دین واقعی مسیحیت را معرفی کنیم بهتر می توانیم  اسلام را معرفی کنیم، اسلام در راستای مسیحیت و تکامل آن است بعد هم اینکه وقتی از دین شان حرف بزنیم خود به خود کنجکاو می شوند  که دین خودت چیست و درباره خودت سوال می کنند آن وقت مناسب است و می توانیم از اسلام برایشان بگوییم.

نظر رومانی ها درباره ایران و تشیع چیست؟

چون اطلاعات آنها از دریچه رسانه هاست و چیزی نمی دانند، عمدتا ایران را کشوری تروریست و مهاجم می دانند مردمانی خشن و بیرحم و تندرو دارد که به دنبال انفجار و کشتار مردم هستند؛ البته اینها را در قالب فیلم درباره ایران دیده اند  دنبال مسال دینی و سیاسی نیستند.

به نظرتان سینما می تواند چهره ایران را خوب معرفی کند؟

قطعا هنر موثر است و روی شناخت و دیدگاهشان اثر می گذارد در زمینه دین هم همین طور مردم دوست دارند زندگی افراد مذهبی را ببینند و چون لازم است اول دین خودشان را درست بشناسند اگر فیلم «بشارت منجی» را به زبان رومانیایی ترجمه کنند  بنظرم  می تواند به آنها بفهماند که مسیحیت و انجیل چقدر تحریف شده است. از سویی وجه اشتراک ما با ایرانی ها  خیلی زیاد است رومانی ها هم مثل ایرانی ها مردمانی خانواده دوست و خونگرم هستند به نظرم اگر روی اشتراکات در حوزه هنر و فیلم کار شود می توان رابطه خوبی بین مردم دو کشور برقرار کرد و تصویر منفی که از ایرانی ها دارند را برطرف  ساخت.

منبع: روزنامه جوان

اشتراک گذاری :


  1. ناشناس گفت:

    خانم دکتر ابرادو واقعا به دور از هر حاشیه ای ضمیری پاک و بی آلایش دارند…خداوند حفظشان کند

آخرین اخبار