تاریخ انتشار :

دکتر شهاب اسفندیاری

از عشق به ایران در امریکای جنوبی تا کم کارهای شدید مسولان ایرانی در این منطقه

در کشور پرو. قرار ملاقاتی بین شیخ سهیل و مشاور رییس‌جمهور هماهنگ کرده بودند ولی اسم من رد نشده بود تا بتوانم به کاخ ریاست جمهوری بروم چه برسد به این‌که دوربین هم داشته باشد، ولی چون از ایران آمده بودم، بدون هیچ هماهنگی اجازه ورود با دوربین دادند و از جلسه فیلمبرداری کردم.

 

 دکتر شهاب اسفندیاری کارگردان

دکتر شهاب اسفندیاری کارگردان

به گزارش رهیافتگان به نقل ازصاحب نیوز: سری دوم مجموعه جهانشهری‌ها توانست مخاطبین زیادی را به خود جذب کند و دغدغه تبلیغ اسلام و تشیع را برای اولین بار در میان بسیاری از مردم و خصوصا مبلغین و حوزویان برانگیزد. به شکلی که جرات گفت می‌توان به این مستند توانست موج ساز باشد و تاثیر گذار، به همین بهانه با همکاری و هماهنگی انجمن اسلامی شهید تازه مسلمان ادورادو انیلی (مهدی) گفتگویی را با دکتر سهیل اسعد قهرمان اصلی این مستند داشتیم که شرح آن در صاحب نیوز منتشر شد. اما در قسمت دوم مصاحبه ما با عوامل جهانشهری‌ها ، دکتر شهاب اسفندیاری کارگردان این مستند که اصالتی اصفهانی دارد نا گفته‌هایی از خطرات و اتفاقات و تاثیرات این کار را بازگو کردند که خواندن آن خالی از لطف نیست. دکتر شهاب اسفندیاری عضو هیت علمی دانشگاه هنر است.

صاحب نیوز : به نظر می‌آید آمریکای لاتین ظرفیت بالایی برای دریافت انقلاب اسلامی داشته باشد نظرشما چیست؟

بله؛ آنجا سرزمین بکری برای پذیرش جهان اسلام است آنها سالها قربانی استثمار و استعمار بودند برای همین از ایران به‌عنوان ملتی که مقابل غرب و آمریکا ایستاده ذهنیت مثبتی دارند این خود زمینه ارتباط و نفوذ است، از طرفی ‌مردم از کلیسا به دلیل همکاری با استعمارگران رانده شده‌اند و قرابتی از دین دیده‌اند که مروج جدای از سیاست بوده است لذا وقتی پیام اسلام را که سخن از عدالت، اتقلاب، قیام و شهادت است را می‌شنوند برایشان جذابیت دارد چون تمدن‌هایی قبل از مسیحیت داشتند که شبیه به عقاید شرقی است و خواهان معنویت هستند برای همین پیام اسلام جایگزین بسیار جذابی است

صاحب نیوز : در کدام یکی از کشورهایی که رفتید استقبال از ایران و انقلاب اسلامی بیشتر بود؟

در آن منطقه عموم مردم این حس مثبت را به ما دارند، ولی در کشورهایی که دولت‌هایشان هم انقلابی هستند و ارتباط خوبی با ایران داشتند مثل ونزوئلا، کوبا و اکوادور طبیعتا زمینه مردمی بیشتر بود. البته تعداد مهاجرین اسلامی که به این کشورها آمده‌اند هم در این امر موثر است.

 

 

139305101653316443324444

جهانشهریها

صاحب نیوز : یعنی الان وضع بهبود پیدا کرده است؟

یک موسسه‌ای در قم فعال شده است که تعدادی طلبه را برای کار جذب کرده اما متاسفانه به دلیل ناآشنایی و عدم‌اطلاع، ‌استقبالی از آن نشد. بعد از جهان‌شهری‌ها در بین پیامک‌هایی که به برنامه آمده است خیلی از طلاب پیام دادند ما مشتاق شدیم اسپانیایی یاد بگیریم چون فهمیدیم چقدرنیاز است. شیخ سهیل هم مسئولیت راه‌اندازی یک حوزه علمیه اسپانیایی زبان را با حمایت حوزه علمیه قم و جامع‌المصطفی به عهده گرفته و در تلاش است طلابی پرورش بدهند، زیرا نظام معمول حوزه برای طلاب خارجی سخت است. آنها باید شیوه آموزشی خاصی داشته باشند تا بتوانند با مردم مرتبط شوند.

صاحب نیوز : نگاه مردم منطقه به ایران چطور بود؟

بسیارمثبت حتی شیخ سهیل را هم به عنوان یک ایرانی می‌دانستند. مردم به ما خیلی احترام می‌گذاشتند مثلا در کشور پرو. قرار ملاقاتی بین شیخ سهیل و مشاور رییس‌جمهور هماهنگ کرده بودند ولی اسم من رد نشده بود تا بتوانم به کاخ ریاست جمهوری بروم چه برسد به این‌که دوربین هم داشته باشد، ولی چون از ایران آمده بودم، بدون هیچ هماهنگی اجازه ورود با دوربین دادند و از جلسه فیلمبرداری کردم.

صاحب نیوز : پس جهان‌شهری‌ها با استقبال خوبی در آمریکای لاتین مواجه شد؟

از خود تیم تولید استقبال خیلی خوبی کردند ولی هنوز برنامه را ندیدند تا بازخوردها بررسی شود قرار است کار را به زبان اسپانیایی ترجمه کنیم و در شبکه هیسپان‌تی‌وی به نمایش دربیاید

صاحب نیوز : سری بعدی مجموعه «جهان‌شهری‌ها » را دوباره می‌سازید؟

فعلا تصمیم به ادامه ندارم. این کار از ما خیلی وقت و انرژی گرفت چهارسال برای مستند وقت صرف شد. بعضی فکر می‌کنند همه مستندهای خارج از کشور رقم‌های کلانی دریافت می‌کنند شاید این مسئله برای برخی مصداق داشته باشد، ولی بودجه ما محدود بود. براین اساس در این چهارسال خیلی اذیت شدیم که امیدواریم خدا قبول کند و جزء اجر کار ما باشد. اما با این وضعیت و بدهی‌هایی که همچنان باقی مانده است جرات ادامه کار نداریم ما در سری اول با حرف شفاهی مدیر وقت بدون هیچ قرارداد کتبی و با بودجه خیلی کم رفتیم. تضمینی برای ادامه کار نداریم ولی اگر شرایط فراهم بشود توفیقی برای ماست از پیامک‌های مردمی خیلی‌ها پیشنها دادند تا به نقاط مختلف دیگر هم برویم و کار انجام بشود.

 

IMAGE634966028565949947

دکتر شهاب اسفندیاری

صاحب نیوز : یعنی بحث صدورانقلاب اسلامی که امام فرمودند در عمل برای عملیاتی شدنش کارچندانی صورت نگرفته؟

نه؛ این همه امام تاکید داشتند که سفارتخانه‌های ما باید مرکز صدور انقلاب اسلامی باشند اما مدت‌هاست تعطیل شده‌اند در یک مقطعی فعال بودند که آن هم حالا همه جا نیست.

صاحب نیوز : به نظر شما چقدر لازم است چنین مستندهایی ساخته شود؟

برای کسانی که مسئله صدور انقلاب را باور ندارند و به تاثیرات انقلاب اسلامی و احیای اسلام در جهان شک دارند چنین تولیداتی موثر است. در بین پیامک‌ها خیلی‌ها نوشته بودند انگار خود ما متحول شدیم. جهان‌شهری‌ها در ایجاد انگیزه و امید بین خود ما هم موثر است.

صاحب نیوز : آمار دقیقی از پیامک‌های مردمی دارید؟

حدود دوهزار پیامک رسیده برای برنامه را خود من دیدم ولی چون به جاهای مختلف می‌رود آمار مشخص نیست در ضمن تلفن و ایمیل هم داشتیم در کل بالای ۹۵درصد استقبال شده بود.

صاحب نیوز : به غیر از امورمالی مشکلات دیگری هم داشتید؟

بله؛ نیازبه گفتن نیست چیزی که قابل بیان است این‌که ما برای ورود به کشورها مجوز نداشتیم در واقع غیرقانونی عمل می‌کردیم چون موضوع حساسیت‌برانگیز بود نه کشورهای مقصد مجوز می‌دادند و نه سفارتخانه و رایزنی‌های ما همراهی می‌کردند برای همین تحت پوشش توریست سفر می‌کردیم هرچند دوربین حرفه‌ای داشتیم اما کوچک بود تا تابلو نباشیم بعضی جاها پلیس می‌آمد گاهی در فرودگاه مردم تعجب می‌کردند که یک ایرانی و آرژانتینی سفر می‌کنند چون برخی کشورهای منطقه در ایران سفارت نداشتند مثل پرو و کاستاریکا مجبور بودیم ویزای این کشورها را از کشور دیگر دریافت کنیم همین‌ها هم مشکل ایجاد می‌کرد یا در کشوری به‌قدری در فرودگاه معطل‌مان می‌کردند که از پرواز می‌ماندیم.

صاحب نیوز : درطول کار تهدید هم شده بودید؟

تهدید به آن صورت که نه اما در کاراکاس پایتخت ونزوئلا آمار جرم و جنایت خیلی بالاست به‌خاطر فقربالایی که وجود دارد،‌ شهر ناامن است و خیلی‌ها کشته می‌شود به ما گفتند با دوربین نمی‌توانید در خیابان‌های این شهر بروید خطر دارد برای همین مجبور شدیم دو محافظ مسلح بگیریم.

صاحب نیوز : شما عضو هیات علمی دانشگاه هنر تهران هستید این سفر به کارشما لطمه ای وارد نکرد؟

آن زمان هنوز استخدام دانشگاه نشده بودم و وابستگی کاری به ان صورت نداشتم برای همین مشکلی نبود.

صاحب نیوز : تصمیم به گردآوری سوژه‌ها در قالب کتاب را ندارید؟

ما وظیفه داشتیم تا راوی باشیم به قول شهید آوینی اگر روای بخواهد درست عمل کند باید حجاب خود را از میان بردارد. امیدواریم مجموعه آموزنده بوده باشد چون به حواشی هم پرداختیم.

صاحب نیوز : غیرازاین کار مستند دیگری هم دارید؟

بله؛ زمانی که در انگلیس بودم مستند برده‌داری در لیورپول را ساختم و به تاریخ برده داری در این بندر پرداختم زیرا همان طور که می‌دانید این بندر از سالها پیش محل خرید و فروش برده و استثمار سیاهان بوده است که در جشنواره عمار هم رتبه گرفتم و قراراست ازشبکه پرس‌تی‌وی پخش بشود و بعد از ترجمه از شبکه‌های دوم یا سوم پخش شود.

اشتراک گذاری :

آخرین اخبار